Kje v ljubljani do dobre domače salame

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

19. nov 2010 15:36

Sonci, ne vem kako in kaj in kje si ti jedla, ampak zagotavljam ti, da so salame, ki jih pri nas naredimo (seveda le za lastno porabo), kar se da eko - pujsa kupimo v takem obdobju, da ga še dva ali tri mesece doma krmimo z domačim "futrom" (repa, krompir, ostanki domače hrane - teh ni dosti, ker se trudimo, da kuhamo ustrezne količine, zelenjava, ki ni več uporabna za nas, pa jo sedaj živali damo itd...), predelava pa poteka povsem brez konzervasov, če pač odmislimo sol, ki se uporablja v te namene.

Ko je vse skupaj ustrezno posušeno, vakuumsko zapakiramo in hranimo na hladnem in tista salama, ki sem jo ene dva večera pred tem zapisom jedla, je od lanskega pujsa in je krasna, slabo je edino to, da gre počasi h koncu.

rrr

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. nov 2010 15:53

sonci je napisal/a:
Meni pojma "dobro" in "eko", vsaj kar se suhomesnatih izdelkov tiče, ne gre skupaj. Mislim, da je eno ali pa drugo. Dvomim, da je dober suhomesnat izdelek narejen brez "kemije", ki mu da okus in trajnost. sonci

 http://www.siol.net/trendi/kulinarika/2007/12/kra

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

19. nov 2010 22:30

Ribaracarak, ja, vaš pujs oz. tisto kar je od njega potem ostalo je eko. Ampak bistveno je tisto kar navajaš v oklepaju: le za lastno porabo. Tudi naš vrt je vsaj približno eko. Gnojen le z naravnim gnojem, nikoli škropljen, s polži se borimo na roke, z ušmi sploh ne, ... Pridelek je pa enkrat naš, drugič ga pa popapcajo naravni sovražniki. Ampak, ali bi tako ravnala tudi, če bi bila branjevka na tržnici, ki bi se preživljala s prodajo zelenjave? Lep pozdrav sonci

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

19. nov 2010 23:16

sonci je napisal/a:
Meni pojma "dobro" in "eko", vsaj kar se suhomesnatih izdelkov tiče, ne gre skupaj. sonci

 

Jaz sem se odzvala v bistvu le na ta del tvojega zapisa.

rrr

neznan uporabnik

20. nov 2010 9:53

Multivitamin, čeprav si pred časom tukaj na Kulinariki "mal vn padu", si po mojem mnenju vžgal tapravo varijanto: pojdi, poglej(probaj) in zaključi.

(članice in člani kulinarike ti v preseku dajo eno povprečno sliko, kar pa za ekzaktna vprašanja ni odgovor itak KVAK)

japaja

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

20. nov 2010 12:24

Multivitamin, kaj prve strani nisi prebral?  Tisti, ki so kaj vedeli, so napisali že tam.  Računaj pa s tem, da vsi poznavalci ne visijo neprestano na kulinariki in jih je tvoje vprašanje zgrešilo.

Cila

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

20. nov 2010 12:54

v bistvu je žalostno, da je sodobni kapitalizem povzročil situacijo, v kateri vsi najprej pomislimo na finančno plat. Eko izdelki s ta pravo oznako, si definitivno zaslužjo tako ceno. Člankov je dosti. Ampak jaz bom čisto kratka: - eko izdelki so veliko bolj (ca. 7x pogosteje) podvrženi kontroli kot ostali - zahteve pri vzreji so ostre da je kaj: eko pujs kruha še povohat ne sme, ker je v njem preveč dodatkov, vsa njegova prehrana mora bit eko, kar pomenmi, da tudi recimo krompir ne sme biti škropljen proti hrošču - okus je mogoče občasno res boljši pri ostalih izdelkih, saj ga izboljša natrijev glutaminat, ki ga pač dodajajo, če izdelek nima okusa. Jp, tudi v salame. - domače je lahko dobro tudi brez dodatkov. Ta pravi pršut je samo soljen in popran. Vse ostalo naredi narava... . V trgovini takega ne boš našla. Vsaj po nizki ceni ne. - ko si prehrano nekaj časa izbiraš tako, da se izogibaš sodobni umetnosti prehranjevanja z raznoraznimi aditivi, se ti čez čas (po abstinenčni krizi ) začne upirati vse, kar ima v sebi aditive, konzervanse, barvila, ojačevalce okusov ipd. Preizkušeno. - tudi če ne kupujete eko, prosim glejte kaj kupujete. Npr. v določene mesne izdelke, se dodaja mleko v prahu (in seveda natrijev glutaminat, aditive in barvila). Zakaj mleko? Ker je delež beljakovin v končnem izdelku sicer prenizek, da bi ustrezal kakovosti. Dejansko uporabljeno 'meso' namreč žal ne vsebuje prav dosti mesu podobnega, bolj so to želodčki, drobovina, kože.... Ne, da ni užitno, ampak... no... ne mi tega prodajat kot mesnino. Jejte s srcem! Staša

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

20. nov 2010 13:13

ribaracarak je napisal/a:

sonci je napisal/a:
Meni pojma "dobro" in "eko", vsaj kar se suhomesnatih izdelkov tiče, ne gre skupaj. sonci

 

Jaz sem se odzvala v bistvu le na ta del tvojega zapisa.

rrr
Me je malo preveč zaneslo, ane, polna luna se bliža! Multivitamin, ti bi pa lahko že vedel, da tukaj na Kulinariki včasih pametujemo tudi kar tako, malo za povrh. Naj nam bo oproščeno. Lep pozdrav sonci

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti