Štruklji

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

tema odprta - 17. nov 2010 17:34 | ogledi: 9.013 | odgovori: 13

Kaj delam narobe , da se mi štruklji , ko so kuhani vedno razlezejo in sploščijo . Rada bi , da bi bili tudi lepo okrogli , ne le dobri . Zadnje čase jih kuham zavite v alu folijo , pa niso nič lepši kot kuhani v prtiču . V čem je fora ?

L p

(Ajdovi bolj obdržijo obliko )

manca51

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

17. nov 2010 18:06

Kvašeni ali kakšni?

Sergej

lili40  

član od: 7.11.2009

sporočila: 13

17. nov 2010 19:23

Štruklje kuhaj v krpi,naj vrejo 25 minut na eni strani v pokriti posodi. Nato jih previdno obrni in jih kuhaj še 25 minut v odprti posodi.Meni se zmeraj skuhajo zelo lepo.Mogoče imaš slab recept testa. Odvisno je tudi od vlažnosti moke,mehkote testa,...Probaj testo takoj zavit v prozorno foljo in močno stisni testo skupaj. lili40

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

17. nov 2010 23:02

Jaz nič ne kompliciram... testo naredim z enim jajcem, ga ne razvaljam preveč na tanko, nadevam, zvijem, zavijem v prtič, položim v krop in kuham v pokriti posodi cca 30 min... ko odvijem so čvrsti, lepo okrogli in se lepo režejo...

katjushka

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

18. nov 2010 4:55

Če so štruklji iz kvašenega testa jih je potrebno oviti v krpo in še to bolj narahlo, ker narastejo. Po mojem je kuhanje v alu ali prozorni foliji primerno samo za štruklje, ki so narejeni iz vlečenega ali listnatega testa in potem ne narastejo. Tudi moji štruklji niso, ko jih odvijem ravno okrogli ampak ponavadi malo upadejo (govorim za kvašene).  Kuham pa vedno ne preveč tesno zavite v krpo. Štruklje narežem na tako dolge kose, da se mi v večji kozici kuhajo ravno, ker jih potem lažje obrnem. Kuham pa cca 30-40 minut - odvisno od debeline in približno na sredini kuhanja enkrat obrnem.

 

tedyka

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

18. nov 2010 23:56

Štruklje delam vedno z vlečenim testom po tem receptu : 30 dkg moke ( za vlečeno testo) 3 žlice olja 1 jajce pol žličke soli , en in pol dcl mlačne vode ;naredim hlebček , ga premažem z oljem in pustim počivat vsaj pol ure . Vedno se mi zelo lepo razteguje in se ne trga . Je pa res , da je testo kar precej mehko in voljno , pa morda zato ne more obdržat oblike ? Ko štruklje vzamem iz vode , jih pustim še par minut zavite v folijo , šele potem jih razvijem . Bi bilo boljše , če bi dala samo 1 dcl vode ? Če ima katera kak boljši recept , lepo prosim zanj . L p manca51

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

19. nov 2010 20:00

Mogoče bi poizkusila z manj mehkim testom, manj tekočim nadevom, in zdi se mi tudi, da ne smejo zelo vreti, bolj počasi. Nikoli jih ne obračam, vedno pa pustim vsaj 10 minut, da počivajo, preden jih odvijem. Kuham jih vedno v bombažni krpi, kar močno zavite. Brez poizkusov boš verjetno težko ugotovila, ti namigi naj ti bojo samo v pomoč. peter

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

19. nov 2010 21:43

Hvala , najprej bom poizkusila še z malo manj vode , pa raztegnila tudi ne bom tako , da lahko časopis skozi testo čitaš .Če bo testo nekoliko bolj debelo , bodo verjetno bolj kompaktni in se ne bodo tako sploščili .Ja , vaja.... Lp manca51

Boris1  

član od: 14.3.2006

sporočila: 78

29. nov 2010 21:38

Vlečeno testo delam vedno z jajcem.Nadev naj ne bo preveč mehak.Testo malo namažem s prepraženimi drobtinami na svinski masti,nato dam še skuto.Maščobe naj bo res malo.Testo zvijem,narežem približno 10cm dolge štruklje in dam kuhat,ker jih jemo v juhi.Za juho prepražim na malo maščobe drobtine in zalijem z vodo,solim,dam malo paradižnikove mezge ali jo naredite po svojem okusu.Če naredite preveč,lahko del takega štruklja tudi spečete.Izredno dobra skutina potička.To je zelo star recept naših babic.Veliko uspeha in dober tek piki-poki

sharonstone  

član od: 14.12.2009

sporočila: 36

30. nov 2010 9:44

Napisala ti bom recept iz neke stare kuharske knjige, po katerem dobiš zelo čvrste štruklje. Napravi vlečeno testo(1/2 l moke,1/8 l vode, sol, jajce, žlica olja) in pripravi nadev:1/4 l kisle smetane prideni 1/8 l pšeničnega zdroba in pusti, da se zdrob napne, primešaj 20 dag skute(jaz dam kar 1/2 kg), 2 rumenjaka, nekaj zrn soli in sneg 2 beljakov. Testo razvaljaj, raztegni(ne pretanko),pomaži z nadevom in potresi s pestjo kruhovih drobtin(slednjega jaz ne storim).Nato testo zvij in zavij v namočen ožet prtič ter poveži narahlo z nitjo.Tako pripravljene štruklje kuhaj v pokriti široki kozi v osoljenem kropu(vode naj bo 2-3 prste) pol ure.Kuhane razreži in zabeli z maslom, v katerem si zarumenila žlico kruhovih drobtin. sharonstone

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti