Kaj se dogaja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

17. nov 2010 17:22

Mislim, da Slovenija skriva marsikaj in marsikoga, ki je No. 1 v svetovnem merilu (vsaj v tolikšni meri, kolikor No.1 v svetovnem merilu sploh obstaja - namreč: kaj sploh to je?), ampak vsi ti namberuani se pač tako učinkovito ne tržijo in ne sončijo v medijski slavi. Krasen primer tovrstnih različnih sposobnosti in interesov so slovenski "prejemniki Nobelove nagrade", kajti vprašanje, koliko jih je, bi lahko na kvizu mirno lahko bilo "vprašanje za milijon dolarjev". Žižek je zanesljivo unikatna figura, predvsem zato, ker v sebi na zelo posrečen način v zelo dobro kombinacijo združuje veliko različnih kompetenc, ki so - recimo temu tako - vsaka zase v svetovnem merilu na malo sub-No.1- nivoju, združene v eno pa dajo brilijanten artikel. In to mu hočeš nočeš moramo priznati tudi takrat, ko razpreda o stvareh, v katerih ni ravno doma. Pri hudiču, ne bodimo mu torej fovš njegovih honorarjev, kajti, dragi moji, vsak od nas lahko najame dvorano, najavi svoje predavanje in čaka na publiko. So že razlogi, da jo bo eden napolnil, tudi največje cvetke s KulSlo pa ne. Res ne vem, zakaj bi potem moral Žižek svoj honorar deliti z nami. Lahko pa vprašanje postavimo tudi takole: kdo na kulinariki je že kdaj v službi kaj zamočil ali malo polenaril, ko je imel slab dan, pa potem petnajstega nakazal ustrezen del svoje plače nazaj delodajalcu? Ko tako Žižek razvija svoje misli o smiselnosti pomoči revnim in bolnim, je praktično pojem "revnih" raztegniti malo čez meje materialne revščine, na primer na področje duhovne bede raznih BigBrotherjev, Barov, njihovih stanovalcev in gledalcev. Mogoče bi pa razmislili tudi malo o tem, preden se sprašujemo, kaj se dogaja.Namreč: dogaja se nam to, kar vsak od nas počne. Lep dan, Sonja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

17. nov 2010 19:25

Ko ste ravno privlekle Žižka na dan:

Saj vem, da bom dobila par rafalov. Žižek je kar je, zafrustriran, črnogled filozof, ki ima čisto preveč negativne energije in raztresa žolč po medijih, predavanjih po faksih in konferencah. Čeprav se v zelo veliko pogledih srtinjam z njim, ga ne morem več poslušati.

Ljudje, božji, kaj pa on s tem doseže? Razen, da priliva olje na ogenj tistih, ki imajo enako mnenje.

IN Ežoj, tudi v ZDA so podobno misleči ljudje. Če samo poslušaš NPR (national public radio)! Njihove intervjuje se da poslušati, ker uporabljajo čisto drugačen ton. In so zato dolgočasni in ne preveč slavni. Povejo pa dejansko isto. No, kakih marksisotv med njimi ni, ker tudi komunizem, kot sistem ni delal.

Če bi mogla, bi Žižka vprašala: In kaj misliš TI storiti, da se bo zadeva spremenila? Če veš, kaj vse je narobe, porabi energijo v iskanje alternativne poti, ne pa jajcanja in predlaganja zadev, ki so resnično nesprejemljive.

 

Vanja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

17. nov 2010 20:04

Hja, zelo zelo tricky je razpravljati o frustracijah drugih. Mene nikoli ne boli tvoj želodec, a veš, pa tudi tvoje frustracije niso ravno moje. In seveda obratno (velja za želodec in frustracije pa še za kaj). Skraka: vsak ima pač svojo percepcijo tuje zafrustriranosti. Meni, recimo, mili Slavoj niti malo ne deluje zafrustrirano, prej bi rekla, da je undercover rajska ptica, ki se za odrom valja od smeha ob umotvorih svojih razlagalcev. Zakaj naj bi torej on v tem stvarstvu kaj spreminjal, ko mu pa gre tako zelo na roke? Ampak, bog pomagaj, taki pač smo, nimajo samo vsake oči svojega malarja, tudi ušesa imajo različne uglaševalce in umi različne filtre. Še bolj tricky pa je ljudi spraševati, kaj so naredili za domovino in dobrobit človeštva. Ker te lahko kdo od njih vpraša nazaj: kaj si pa TI storil? Je tvoj prispevek domovini v tem, da si zdaj Vanja_v_ZDA? Meni ni prav veliko do tega, da bi kdo takole brskal po mojih zaslugah. Zato bi se raje ugriznila v jezik, preden bi spraševala druge. Lep večer (oziroma popoldan_v_ZDA)! Sonja

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

17. nov 2010 20:18

Kje pa je Vanja omenjala zasluge domovini, da se ji ti zdaj drzneš očitati izselitev?

 

tulka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

17. nov 2010 20:41

ljuba tulka, jaz bi se takoj odselila kamorkoli, če bi tam videla zase boljšo bodočnost, kot jo vidim tukaj, kjer sem zdaj. Ampak saj sploh ne gre za to. Daj no še enkrat preberi. Lep pozdrav, Sonja

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

17. nov 2010 20:44

Vanja: nimaš prav. Tole je kulinarični forum, ne vredi zategovat situacije, se kregat prerekat, vendar, na morem ( včasih ) bit tiho, ker, če se ne oglasim, lahko kdo misli, da se strinjam s prej povadanim. Torej, ne mislim polemizirat, navrgel bom le nekaj misli.

Predvsem, zaradi prej omenjene CIA cenzure in posrednega pranja možganov, američani enostavno nimajo intelektualca ki sploh ve za kaj se gre. Chomski mal sumi, vendar ni čist ziher, Kleinova ( kanadčanka, novinarka ) se zadovolji, da se zapiči v kakšno podrobnost in je razkrinka, ve pa ne, kaj se dogaja. Osnovno zlo je lastnina in tega američani ne morejo dojet in razumet, kajti, pohlep, sebičnost, kraja in kaj je še takih čednosti je gonilo kapitalizma. Osnova vsega kapitalizma je profit, ki je ukraden denar, vendar tega američani nikoli ne morejo sprejeti (  recimo, povejte vernemu človeku, naj poskusi razmišljat v stilu: kaj pa če ni boga ) niti razumet. Čisto v skladu s kapitalistično logiko in moralo je, da recimo kupiš deke po 1 € in jih naprej prodaš po 100€ ( seveda če najdeš kupca, kupca najdeš tudi tako, da pri proizvajalcu odkupiš celotno proizvodnjo in si edini dobavitelj )( prosto po M. Alkalaju ), deke so seveda samo blago, ki so lahko kar koli, tudi zdravila. Tak lopovski sistem kot je kapitalizem je prišel do svojega konca, ki verjetno ne bo jutri, niti pojutrišnjem, morda izdihuje še sto let, vendar ga bo vsekakor konec. Lahko si pogledamo zgodovinsko take imperije, kolko so trajali: zadnji od njih, otomanski je rabil cca 500 let da se izpoje, američani tega vsekakor ne bojo dosegli, niti približno ne, po moje niti 50 let od danes ne, morda max. 100 let.

Kaj naj naredim? Se grem mučenika in zgnijem v kakšnem Gvantanamu? Ne hvalo, mal sem prestar za revolucionarja. Žižek je našel modus vivendi, ki mu za sedaj laufa, če bo previden bo še en čas, pol ga se bo CIA naveličala in o njem ne bomo več slišali.

Vedeti moramo, da kapitalisti imajo oblast in orožje in se lahko ( in se bodo ) branijo ( navsezadnje, gredo v Irak pobit milijom ljudi , sami priznajo 150.000. ), čisto nedolžnih, brez sojenja. Če sem mal ciničen, edina zdrava sila, ki se bori protiv svetovnega zla, kot je videti, je al kaida.

Naj tole ne bo klic na polemiko, le premišljevanje, mal drugačno.

 

ežoj

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

17. nov 2010 21:25

Limnol, To kar sem povedala je letelo izključno na dejstvo, da Žižek že 40 let zliva žolč in ni ničesar dosegel. 40 let ne dela drugega, kot "prosvetljuje" ljudi in jim meče kosti, ki jih mi, poslušalci, veselo glodamo. Če (skoraj) citiram nekatere: Samo služi milijone z izdajami knjig. (koliko je resnice na tem, ne vem).

Jaz sem čisto premajhna in nepomembna, da bi vplivala na politične dogodke. Tudi zanimajo me samo toliko, da mi poženejo strah v kri.

Vsako jutro imamo pač možnost (dokler se zbujamo ), da se odločimo, a bomo svet gledali z rožnate plati in/ali kako ga bomo spremenili, da bomo zvečer malo srečnejši in bodo ljudje okoli nas šli v posteljo razmišljujoč o lepem komplimentu, ki so ga dobili od nas. Ta svet je meni "samo" moja družina, moja služba, sosedi in ljudi, s katerimi pridem v toku enega dneva v stik.

Zbuditi se zjutraj in biti srečen, ker boš spet bentil (opletal z jaj*i) na kakem predavanju ali intervjuju, je pa pošteno zapravljanje časa. In to on počenja že cirka 40 let! Zato bi ga rada vprašala, kaj bo storil, da se bo sistem spremenil. Talk is cheap.

Ta predavanja in intervjuji so za omenjenega filozofa svet. Ki bi ga, če bi bil sposoben, lahko spremenil vsaj malo.  Ne vem, če se spomniš, kake komentarje je imel še za časa stare Jugoslavije. Jaz se jih. Tudi tisti sistem mu ni bil po godu.

In, mimogrede, Slavoj se v intervjujih zelo rad pohvali, da je večen pesimist.

 

 

Vanja

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. nov 2010 21:29

Tole ni zraslo na mojem zeljniku. Bom citirala Felipeja Gonzáleza, ki je bil premier Španije od leta 1980 do 1996 (ja, dobil je štiri mandate), ki nas je pred kakšnim mesecem spomnil na misel Manuela Azane (to je bil pa premier v drugi španski republiki (1933- 1936), ki gre takole: Če bi vsi Španci govorili samo o stvareh, ki jih znajo in molčali o stvareh, ki jih ne znajo, bi v celi državi nastala ena velika tišina in to tišino bi izkoristili za to, da v miru česa naučimo. Bi rekla, da te misli ne velja omejiti samo na Španijo. Resda bi bil, če bi se tega držali na našem veselem forumu, tudi tale forum precej manjši. Ni treba, da ste doma v humanistiki, družboslovju, sociologiji....Ni obvezno. Tudi ni treba, da štekate Žižka. Tudi če ga štekate, ni treba da se z njimi strinjatie. Ampak dejstvo je, človek je v tem, kar počne, špica. Kar si kdorkoli o njem misli, je seveda stvar vsakega posameznika. Samo, ko vas ima, da bi to mnenje povedali na glas, se spomnite na Manuela Azano. Prav? Vendelina jr.

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

17. nov 2010 21:44

O, se spomnim njegovih komentarjev iz časov moje mladosti, se. Saj zato je pa tudi jasno, da ne bo niti s prstom mignil, da bi v svetu kaj spremenil, ker v takšnem, kot je, prav krasno prosperira. Še zdaj sicer ne vem, kaj je čisto zares delal na predsedniških volitvah, ampak škodilo mu nikakor ni. Kako že pravi o morali - vsak si pač ne more privoščiti, da bi deloval moralno (ni čisto dobesedno, ampak nekaj v tem smislu je povedal). Ampak vse to nič ne spremeni dejstva, da ima v veliko stvareh prav. In da ga je tudi takrat, ko nima, vseeno užitek poslušati (že prav, že prav, kakor za koga). A misliš, da je pa meni všeč, ko prst zarije v kako mojo napako (ali zablodo ali nepremišljenost ali ignoranco..... imenuj to kakor koli želiš)? Auč, niti malo, ampak vsake toliko časa je pa le dobro, da nekdo naredi tudi kaj takega. Saj ne živimo v isti hiši, bi rekla mamamia. Lep pozdrav, Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti