Koliko olja v domač kruh?

pkucler  

član od: 2.1.2005

sporočila: 69

tema odprta - 12. nov 2010 0:15 | ogledi: 15.078 | odgovori: 22

Že nekaj časa pečem kruh in sem danes poskusil kruh speči malo drugače, moka + kvas + voda + 1 žličko soli in to je to. Kruh je bil slabega okusa, zato sem ga zavrgu za živali.

Vseskozi sem ga pekel po sledečem receptu

1kg bele moke

1 kocka kvasa

1 žličko sladkorja

voda

3 žlice olja-navadnega

Včeraj sem spekel kruh in sem namesto 3 žlic dodal 10 žlic olja in je okus fenomenalen, kruh pa mehak, kot še nikoli.

Koliko olja bi moral dat v kruh je to olje škodljivo.

pkucler

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

12. nov 2010 5:10

Boljše vrste kruha so vedno vsebovale tudi maščobo - pa naj bo to olje, ki da kruhu voljnost, kakor tudi maslo, ki da kruhu tak fin vonj in okus. Nenazadnje tudi kruh, ki ga zamesimo z mlekom ali dodatkom jogurta, kefirja ali kislega mleka dobi s tem nekaj maščobe in tudi poseben okus. Malo si preberi recepte tu na kulinariki, pa tudi kakšno knjigo, kjer opisuje kruhe in njihovo izdelavo. Sama imam zanimivo knjigo Kruh na Slovenskem (avtorjev S.Renčelj, M.Prajner in J.Bogataj), kjer piše o dodajanju maščob kruhu naslednje:

"V pekarstvu uporabljamo večinoma olje in margarino, pa tudi dobro mast, kar daje testu krhkost in lepo barvo skorje. Maščoba ne sme vplivati na vonj in okus izdelka. Pri peki uporabljamo do 5 % maščob, pri pecivu do 10 %, za fino testo pa do 15 %. Maščoba vpliva na volumen izdelka, luknjičavost, enakomerno prožnost testa, izdelki so krhki in lepše barve. Olje uporabljamo za mazanje pekačev, modelov in strojev, ki pridejo v stik s testo. Pri uporabi olja zmanjšamo količino vode. Vse vrste trde maščobe, dodajamo v v tekočem stanju pri temperaturi, pri kateri postanejo mazave.

Maslo je med maščobami najbolj cenjen dodatek. Maslo daje kruhu večjo krhkost, prijeten okus in vonj, skorji pa lepšo barvo. "

Iz lastnih izkušenj - poskusi dodati kruhu malo dobrega oljčnega olja (mogoče tudi kakšno mediteransko začimbo), ali kruh z dodatkom dobre svinjske masti in umesi malo ocvirkov, ali pa namesto navadnega olja bučno olje (dobiš zelo zelo okusen ampak zelen kruh). To niso kruhi ravno za vsak dan, so pa zelo zanimivi , okusni in dekorativni, poleg kakšnega narezka.

Pa veliko uspeha ob preizkušanju receptov in poizkušanju izdelkov ti želim.

 

tedyka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. nov 2010 5:23

pkucler je napisal/a:

Že nekaj časa pečem kruh in sem danes poskusil kruh speči malo drugače, moka + kvas + voda + 1 žličko soli in to je to. Kruh je bil slabega okusa, zato sem ga zavrgu za živali.pkucler

Tak kruh ne more biti slabega okusa, če je z moko vse OK.

rimljanka

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

12. nov 2010 6:02

Rimljanka, se strinjam. Za moj okus kljub temu 1 žlička soli na kg moke ni dovolj, ponavadi dam 3-4 žličke soli in pol deci olja. Saša

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. nov 2010 7:06

Hotgela sem samo poudariti, da kruh brez dodanega olja ne more biti slabega okusa. Je pa res, da je soli malo. Je pa "1 žličlka soli" malo premalo natančna mera, da bi vedela, kaj in kako bo s slanostjo kruha. Bi se s tvojo količino soli kar strinjala, ker je to ena pest, kolikor dam sama.

rimljanka

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

12. nov 2010 7:33

Moka, kvas, sol in voda. Vse pa je odvisno od moke, kako dober je kruh. Probaj več vrst moke, najboljša je iz kakega mlina. Nobenega olja ne rabiš. Lakica

Engie  

član od: 12.10.2007

sporočila: 472

12. nov 2010 8:56

Moja tašča peče pravi dober kmečki kruh v peči pa nikoli ne dodaja maščob. Engie

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

12. nov 2010 11:25

Pkucler, samo več soli bi moral dodati, pa bi dobil odličen kruh. Gotovo tudi kruh z manj soli ni za stran, okusen pa renici na ljubo res ni. Poizkusi. Seveda, če dodaš maščobo, bo kruh dlje časa svež in bolj voljan, bolj okusen pa....ne vem no, jaz ga vedno delam samo tako: dober kg moke, kocka kvasa, 3 žličke soli in cca 7dl vode, odvisno od moke. Pa precej časa je potrebno gnesti - mešati, saj mora biti testo zelo mehko. Takega imamo radi mi, so pa okusi res različni. Enako delam tudi žemlje.

peter

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

12. nov 2010 11:28

Sam dam včasih v kilski kruh tudi deci olivnega olja, meni je všeč.

Commis débarrasseur

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

12. nov 2010 11:34

Jaz običajno pečem kruh iz 700 do 750 gr moke in na to količino dam 30 gr olja, včasih dam maslo, sem pa tja jogurt in takrat pač olje izpustim.

rrr

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

12. nov 2010 11:47

Jaz dodam na 1 kg moke pol decilitra olja (k beli moki sončnično olje, k temnim mokam pa bolj paše oljčno) in je kruh vedno odličen. Delam ga pa vedno s solno-kvasno emulzijo.

Blanchy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti