Koliko olja v domač kruh?

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

12. nov 2010 20:10

Meni zadostuje dobra žlička morske soli na 1 kg moke. Dober kruh zelo zavisi od moke in kako dobro mešamo testo. Seveda lahko dodamo maščobo. Moja sestra dela kruh iz enakih sestavin kot jaz, vendar je njen kruh čisto drugačen. Pečeva ga na različne načine. Moj kruh je vedno dober, če ga delam z dobro voljo. V kruh ne dajem veliko maščob. Migla

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

12. nov 2010 23:52

V Toscani so me navadili na neslan kruh, brez maščob, ki poudari okus ostale hrano. Seveda z odlično moko in domačim kvasom.

lp

mzm

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

13. nov 2010 9:21

Jaz vedno pečem po enostavnem receptu: 1 kg moke 1 kvas 1 žlica (Velika) sladkorja 1 žlica (Velika) soli ca. 1 žlica olja in voda Povrhu pa kruh takoj ko je pečen premažem z maslom, pokrijem s peki papirjem in cunjo in ohladim.mmmm... Še bolji okus pa je, če vmešaša namesto malo pšenične moke, par žlic koruzne. Staša

tatjana66  

član od: 22.11.2006

sporočila: 95

14. nov 2010 19:46

Ali prosim lahko zmeriš koliko vode dodaš, ker večkrat pečem tvoje rogljičke pa količina točno štima in so super-poskusila bi še kruh po tvojem receptu. Hvala ! tatjana66

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

14. nov 2010 20:52

Na slabo kilo moke (razliko do kile porabim potem za posipanje pulta, ko ga še enkrat premesim) dam eno do dve vrečki sladkorja (ker v gostilni ne sladkam kave, mi ta sladkor ostane za peko kruha ) v kvasec iz ene kocke kvasa in dveh žlic moke ter dobrega deci vode, eno žlico soli in dve do tri žlici mlečnega sala segretega v tekoče stanje a ne prevroče. Vode pa dodam od prilike. Ravno toliko da gre testo lepo od sklede ali od rok. Kruh je z lepo skorjo. Pri vsaki peki kruha dam v pečico tudi posodico z vodo. To je bil nasvet na forumu.

 

Seveda je to vse različno od moke. Kadar imam polnozrnato moko in še kak semena dodam v testo še en deci vina (martinov kruh - pa ne se smejat probajte), res je dober. Sicer sem se pa na forumu nauču peči prav dober kruh.

Aha, pa pleha nič ne mažem ali mokam, ker sem se navadu da pečem kruh na peki papirju - ni treba pol pleha pucat.

Matjaž

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

15. nov 2010 17:14

Hejla Tatjana, rogljički kar zasvojijo a ne ? :) Žal, nimam pojma koliko vode dam.. .ene 6 deci se mi zdi.... Mam namreč Boschev MUM, ki tako lepo zamesi vse skup in vedno kar po občutku noter vlivam. Ko se mi ne da premesit (beri: itak vedno), naredim bolj redko, da lahko kepo testa kar v pekač nekako vlijem, poravnam in spečem. Samo pri gnetenju na roke to ne moreš prakticirat. Najboljše pa je seveda konsistenca kot je za rogljičke. Je pa okus kruha tudi bolj odvisen od moke. Jaz jo kupujem v lokalnem mlinu... mmmm.. kaj to diši.... Staša

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

16. nov 2010 9:31

Moj recept za kruh, ki je nam najboljši.

1 kg moke

1 kocka svežega kvasa

7 dcl mlačne vode

0,5 dcl olja

1,5  jušne žlice soli

1 žličko sladkorja

 

lp

Marjana

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

4. dec 2010 12:37

Potem se pa res ni treba čuditi novi kampanji Ministrstva za zdravje, da že z dvema kosoma kruha prejmemo dovolj soli za cel dan. Koliko soli nekateri dajete v kruh !? Jaz dam eno malo žličko za kg moke. lartep

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

5. dec 2010 5:00

Saj je tudi že bilo enkrat objavljeno, da ravno s kruhom pojemo največ soli. Prav tako po mojih izkušnjah tudi krompir, zlasti, ko ga kuhamo ali pa pražimo lahko "prenese" veliko soli. Bi pa lažje jedla neslan pire ali tenstan krompir, kot pa neslan kruh, ki mi je popolnoma brez okusa, ne glede na to, da mi brez kruha živeti ni.

tedyka

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

5. dec 2010 8:56

tedyka je napisal/a:

Saj je tudi že bilo enkrat objavljeno, da ravno s kruhom pojemo največ soli. Prav tako po mojih izkušnjah tudi krompir, zlasti, ko ga kuhamo ali pa pražimo lahko "prenese" veliko soli. Bi pa lažje jedla neslan pire ali tenstan krompir, kot pa neslan kruh, ki mi je popolnoma brez okusa, ne glede na to, da mi brez kruha živeti ni.



tedyka

Se strinjam!

Marjana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti