Diabetes

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

6. nov 2010 20:16

nola je napisal/a:

tatalinca je napisal/a:
Pred kratkim so mi odkrili diabetes tipa 1.Zanima me,če kdo pozna kakšne dobre recepte za pripravo sladic,ker se mi bo sicer zmešalo!!!:)tatalinca

Ja gotovo si pa en  vunderkind, kar pišeš , bereš in celo komuniciraš , pa vse to kot en diabetik tipa 1.

Dej no. Verjetno si ena od mnogih diabetikov 2. Več kot si že zmešana, se ti od sladkorne gotovo ne bo zmešalo, s klicaji ali brez.

 

nola

 

Uf, kakšna dobrodošlica... spet en post, ki več pove o avtorju kot o vprašanju.

In zakaj ne bi imela tatalinca diabetesa tipa 1? In zakaj ne bi smela vprašat, kar jo zanima? Razen če imajo to pravico morda samo diabetiki tipa 2...

 

Kolikor jaz vem, je pri sladkorni dieti veliko bolj pomembna zmernost in red pri prehrani kot pa sama količina sladkorja.  Pa seveda čimnižji glikemični indeks, ki ga lahko prilagodimo z dodajanjem vlaknin - sadja, polnozrnate moke itd.

tatalinca, poišči torej katerokoli sadno sladico, čimveč sladkorja v nadevu zamenjaj z natreenom (saj ni tako zelo škodljiv, no), za testo pa uporabi vsaj del polnozrnate moke. Potem pa si jo privošči z zmernostjo...v okviru celotnega obroka sicer, kjer bo nadomestila del drugih, bolj zdravih OH)

Pa dobrodošla na KulSlo!

 

Nasja

Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 06.nov 2010 20:20

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

6. nov 2010 20:56

Nasja, se mi zdi, da nola ima delno prav ( oprosti tatalinca ), verjetno je kaj zamešala in ima tip 2.

Drugač, če ti je jasno, razsvetli tudi mene: zakaj je dobra polnozrnata moka, če je razlika med belo in polnozrnato v enem ali dveh ( točne številke ne poznam ) procentih otrobov. Pa rjavi sladkor ima morda en procent nečistoče v primerjavi z rafiniranim ( belim ) sladkorjem.

ežoj

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

6. nov 2010 21:01

No ja, saj pravzaprav je vseeno, če gre za tip 1 ali 2, prehranske usmeritve so enake.

Sicer pa, izdelki iz polnozrnate moke imajo več vlaknin, se počasneje prebavljajo in je zato porast glukoze v krvi počasnejši.

Res pa lahko dosežeš podobno, če skupaj s čokolado oz. sladico  poješ skledo solate ali druge zelenjave. Pa tudi vitamine namesto  iz rjavega sladkorja lahko dobiš iz drugih virov...

Nasja

tatalinca  

član od: 29.10.2010

sporočila: 10

8. dec 2010 10:35

ežoj je napisal/a:

tatalinca, meni tudi ( se bo zmešalo ).

A naredim en pekač baklav, pa da se midva usedeva " pa kud puklo da puklo "

Drugač, glede sladic, se mi zdi, nam slabo kaže.

Pa, dobrodošla na kulinariko!

ežoj
hvala za dobrodošlico...:) Z baklavami ne bo nič-so mi ble vedno presladke..lahko pa spečeš kkšn plato kremšnit,pa se napokava...:P tatalinca

tatalinca  

član od: 29.10.2010

sporočila: 10

8. dec 2010 10:40

nola je napisal/a:

tatalinca je napisal/a:
Pred kratkim so mi odkrili diabetes tipa 1.Zanima me,če kdo pozna kakšne dobre recepte za pripravo sladic,ker se mi bo sicer zmešalo!!!:)tatalinca

Ja gotovo si pa en  vunderkind, kar pišeš , bereš in celo komuniciraš , pa vse to kot en diabetik tipa 1.

Dej no. Verjetno si ena od mnogih diabetikov 2. Več kot si že zmešana, se ti od sladkorne gotovo ne bo zmešalo, s klicaji ali brez.

 

nola
nola..tud tebi hvala za " dobrodošlico ". Sicer pa ja-sem se zmotla in pomotoma napisala tip 1 namesto 2... Glede " zmešanosti " pa ne bom razpravljala,ker kolikor je meni znano je tole kulinarični portal in ne forum psihiatričnih bolnikov..( pa brez zamere ). tatalinca

tatalinca  

član od: 29.10.2010

sporočila: 10

8. dec 2010 10:47

ežoj je napisal/a:

Nasja, se mi zdi, da nola ima delno prav ( oprosti tatalinca ), verjetno je kaj zamešala in ima tip 2.

Drugač, če ti je jasno, razsvetli tudi mene: zakaj je dobra polnozrnata moka, če je razlika med belo in polnozrnato v enem ali dveh ( točne številke ne poznam ) procentih otrobov. Pa rjavi sladkor ima morda en procent nečistoče v primerjavi z rafiniranim ( belim ) sladkorjem.

ežoj
ja,prav ima da sem zamešala in pomotoma napisala tip 1 namesto 2...Sicer pa nisem laik glede diabetesa ( čeprav so mi ga odkrili 2 meseca nazaj ),sem namreč delala na oddelku z diabetiki,ampak s kuhanjem obrokov zanje se nekako nisem ukvarjala..Mi je pa jasno,da je treba uživat živila z nizkim glikemičnim indeksom ( počasi prebavljiva živila ),ampak pri sladicah nastaja problem. Ponavadi je tudi polnozrnata moka vsaj delno mešana s pšenično moko tip 500-vsaj pri sladicah,ki se dajo kupit v trgovinah.In poskusla sem z umetnimi sladili,pa s polnozrnato ali pirino moko..pa je rezultat malo bolj kot neužiten..:P Recepti sicer obstajajo,zanimale so me vaše osebne izkušnje s pripravo teh vrst dobrot. tatalinca

tinkara2010  

član od: 19.4.2010

sporočila: 27

8. dec 2010 20:55

Folk, vsi, ki ste fasali diabetes tipa 2, ste ga fasali zaradi NEZDRAVEGA načina življenja. In sedaj še zmeraj iščete bližnjice, namesto da bi korenito spremenili način življenja. Moram vam res zaploskat. tinkara2010

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

8. dec 2010 21:31

Da se ne boš še kdaj ugriznila v jezik, tinkara2010.

lp

cervus

tatalinca  

član od: 29.10.2010

sporočila: 10

8. dec 2010 21:35

tinkara2010 je napisal/a:
Folk, vsi, ki ste fasali diabetes tipa 2, ste ga fasali zaradi NEZDRAVEGA načina življenja. In sedaj še zmeraj iščete bližnjice, namesto da bi korenito spremenili način življenja. Moram vam res zaploskat. tinkara2010
tinkara oprosti,a ne bo držalo ( vsaj v mojem primeru ne ).Sem pristaš zdravega načina življenja,nimam prekomerne telesne teže,vsak dan se aktivno ukvarjam s športom vsaj eno uro ,jem že od nekdaj zdravo...In mojega življenja zaradi diabetesa ni potrebno prav nič spreminjati. Sem pa zaradi bakterije fasala popolno odpoved delovanja trebušne slinavke in se mi s tem posledično tudi insulin ne proizvaja,tako da sem pristala na injekcijah. Se pa absolutno strinjam,da mnogi diabetiki doživljajo prave traume,ko se je treba odpovedati hitri prehrani,urediti obroke,ipd.. tatalinca

ultranova  

član od: 30.11.2010

sporočila: 529

8. dec 2010 22:17

tinkara2010,res ti je treba zaploskati. Bi ti marsikaj privoščila,pa se raje ugriznem v jezik.Sicer pa,jutri bo nov dan, za marsikaterega diabetika mogoče lepši, ker spoznava, da konec koncev ni za kaj prikrajšan,samo privaja se tu pa tam na drugačnost..Zate pa ne more biti lep dan,kje so pa še hudobe videle lep dan,skozi svoja zapackana črna očala. ultranova

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti