Gojenje kakija

Bondi 007  

član od: 22.9.2011

sporočila: 8

23. sep 2011 10:23

rimljanka moj kaki ni še niti cvetel nekako sem predpostavljala da se rastlina še niti ni dobro razvila? Čeprav ne vem koliko časa-let naj bi minilo pred prvim cvetenjem,na spletu najdeš veliko vsega o teh drevesih samo o tem pa ne piše nikjer. Drugače pa je na sosedovem vrtu 50m proč eno dervo kakija (mehka sorta) tako da mislim da z opraševanjem nebi smelo bit problema? Pri večini sadnih drevesih vse nekako rata prej ali pa se mi tako zdi? Ne vem, zato tudi sprašujem, ker se mi zdi da nekako bi že kaj moglo bit, kakorkoli bo pa treba vsekakor počakat vsaj še eno leto.

lp Bondi 007

Bondi 007

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

7. dec 2011 20:32

Kaki vanilia je samooplodna sorta.Je pa fino, če je več rort, ker različno cvetijo in je večja možnost oprašitve.

Drevo kakija je ZELO krhko.Malo močnejši veter ga polomi, posebej poleti, ko si naloži plodove.Zato ga je dobro zaščititi z več količki in zvezati vmes.Mi smo imeli pet let staro drevo,lepo naloženo, ki ga je nevihta odlomila pri tleh...Sedaj ga zelo pazim.

Jaz osebno imama raje sorto TIPO in ostale, ki jih je trba mediti.Lesene zabojčke obložim, še boljše je shraniti tiste, ki jih imajo poleti v trgovinah od breskev, in naložim kakije, pa vmes jabolka...in cel zabojček dam v vrečko pa na toplo.Sedaj nam sproti zorijo, vsak dan so 3-4 zreli.Do novega leta smo preskrbljeni.

 

jovita

joža44  

član od: 14.3.2009

sporočila: 6

25. feb 2012 20:07

Prebrala sem vse zapise o kakiju, pa še sedaj ne vem, kaj naj naredim.  Lani je imel nekaj čez 60 plodov, ki so bili zelo lepi. Drevo je staro 5 let in je lani prvič normalno rodilo. Ker se bojim, da bi šlo preveč v višino, bi ga rada obrezala, pa ne vem kako. Mu lahko odrežem spodnje veje, ker so bile lani skoraj na tleh s plodovi vred. Odrezala bi tudi vrh, ker ne maram velikega drevesa zaradi obiranja in prostora.  Mi lahko kdo svetuje? Hvala in lep pozdrav

joža44

sadjarvid  

član od: 3.12.2005

sporočila: 18

27. feb 2012 6:41

Kar pogumno škarje vroko in  začni z vzgojo.Počakaj še nekaj dni, da se bolj otopli, preglej kakšno literaturo ali vprašaj koga, ki se spozna na obrezovanje , da ti svetuje. LP Vido.

sadjarvid

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

29. feb 2012 20:10

Mi ga režemo enako kot breskve, saj ima zelo podobno rast.Bomo pa še malo počakali, da se vreme stabilizira.Sem pa zasledila, da bo letos na tržišču kar nekaj novih sort.Počakajmo...

jovita

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

20. nov 2018 11:26

Odpiram kar staro temo za svoje vprašanje.

Imam vanilijev kaki, ki je lepo obrodil. Smo ga pravkar obrali, nekaj sadežev pa je že prej dobilo lepo barvo in sem ga dala med jabolka. Kaki je sedaj že lepo rumen, primerno mehak, skratka videti zrel, vendar pa je problem. V ustih dobi nekakšen trpek, kot rečemo po domače"kosmat" okus. Silno neprijetno je to in sedaj ne vem, če je to takšna vrsta ali kaj. Je morda premalo zrel?

kara

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. nov 2018 13:45

Po moje je premalo zrel. Ali pa ste preveč v olupek zagrizli.

mamamia

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2396

20. nov 2018 14:22

Pri nas letos isto, polovica mehak že skoraj  preveč, polovica pa bolj trda in tudi okus trpek!  Pa ga bomo vseeno pojedli.

 

Anemiilat

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

20. nov 2018 15:29

Zdaj imam že malo izkušenj s kakijem, toliko, da lahko zatrdim, da je premalo zrel. Še malo počakaj, da postane popolnoma mehak, potem pa samo še uživaš.

 

naor

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

21. nov 2018 7:40

Upam, da bo to res, ker je res neprijeten okus po ustih.  Takšen je le vanilijev, tista mehka sorta pa odličen, njami...

kara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti