Matični mleček

masters  

član od: 23.5.2009

sporočila: 188

tema odprta - 25. okt 2010 21:28 | ogledi: 10.590 | odgovori: 11

Zanima me, kje se bi dalo dobiti čisti matični mleček(pa ne tisti od medexa, ker je drag kot žafran) pri kakšnem čebelarju? Najboljše bi bilo, če je iz obale.

masters

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

26. okt 2010 7:55

Poceni matičnega mlečka ni, se ga pa splača vzeti pri čebelarju, ker je to res to. Medexov je predelan,ne vem, koliko učinkovin še vsebuje, čebelarji  ga hranijo nepredelanega v hladilniku.

Za obalo ti ne vem povedat, kje bi ga dobila, ni pa veliko čebelarjev, ki bi ga predelovali, samo nekaj jih je v Sloveniji, ker je postopek precej kompliciran.

Lijana

dotjama  

član od: 27.4.2009

sporočila: 30

26. okt 2010 8:04

Povprašaj v Povirju pri Sežani, Čebelarstvo Atelšek. lp dotjama

girica  

član od: 25.5.2009

sporočila: 614

26. okt 2010 8:37

Kot je že omenila Lijana, poceni matičnega mlečka ni. Sama sem že poizvedovala pri čebelarjih na obalnem območju, pa vse gor do kraškega in ilirskobistriškega konca. Res, malo čebelarjev se s tem ukvarja. Letos še posebej, saj so imele čebele težko leto in marsikateri čebelar ni odvzemal mlečka, da še dodatno ne izstrada čebel. Tako mi je razložil eden od čebelarjev. Sama se še nisem odločila za nakup. Okvirna cena (ki pa se kaj bistveno od čebelarja do čebelarja ne razlikuejo)  za majhen kozarček (velikosti za polovico Frutkovega kozarčka) je 40€. Čebelar mi je povedal, da to zadostuje za cca mesec do mesca in pol.

 

 

girica http://sladki-koraki.blogspot.com/

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

26. okt 2010 12:15

Matični mleček se da pri čebelarjih, kateri ga odvzemajo, dobiti v maju, juniju. Vem za čebelarja v Bašlju pri Preddvoru, kateri ga "v sezoni" ima.

Loni Makaroni

masters  

član od: 23.5.2009

sporočila: 188

26. okt 2010 15:49

ampak a ga ne spravijo v hladen prostor in ga lahko potem imajo skozi celo leto? masters

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

26. okt 2010 17:22

Kot vem, se matični mleček težko prideluje in še težje shranjuje. Kaj to sploh je: čebele delavke s tem mlečkom obdajo v matičnjaku ličinko matice, da se optimalno razvija. Dejansko čebelarji to pridelujejo tako, da v umetne matičnjake vstavijo jajčece in ga po par dnevih, ko ga delavke obdajo z mlečkom, odstranijo in s tem ubijejo zarodek. Nato poberejo ven mleček, ki ga je za kakšno kapljico. Mogoče, me bo kdo še popravil, če sem kaj falila... Glede na to je npr. Gelee royale - 30 kapsul za 6,63€ nikakor ne bi definirala kot drag.... Sicer pa je sam po sebi skoraj neobstojen - v hladilniku le par dni, pri -18° kak mesec ali dva, pomešan z medom ali propolisom pa najdlje. Sicer ga je potrebno predelati. Staša

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

27. okt 2010 7:46

Napisala sem, kar je meni razložil čebelar, pa Staša je tudi dala podobno razlago. Jaz sem mleček iskala letos februarja in takrat dobila to razlago.

Loni Makaroni

roznik  

član od: 2.12.2008

sporočila: 105

27. okt 2010 11:44

Matični mleček imejo v čebelarstvu Sušel v Vipavi. Majhna dozica (ne vem količine) je cca 30 e. lp roznik

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

27. okt 2010 14:36

masters je napisal/a:
ampak a ga ne spravijo v hladen prostor in ga lahko potem imajo skozi celo leto? masters

Čebelar ga ima skoz v hladilniku in tudi doma ga je treba hraniti v njem.

Lijana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti