Program za urejanje (vodenje) osebnih financ

Pavlika  

član od: 12.1.2006

sporočila: 45

tema odprta - 19. okt 2010 20:30 | ogledi: 10.784 | odgovori: 17

Pozdravljeni!

Ali se poslužujete kakšnega računalniškega programa, za vodenje vašega gospodinjstva? Zdi se mi, da evro pri meni takoj izhlapi.Razmišljam, kako kaj vodite svoje finance in hkrati upam, da dobim kakšen nasvet.

Pavlika

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

19. okt 2010 21:06

Se poslužujem programa, ki se mu reče zdrava kmečka pamet-če zaslužim 1000 enot na mesec, jih pod nobenim pogojem ne morem zapraviti 1200, kvečjemu in maximalno 1000 pa še to ne, ker nekaj pa je le dobro imeti za "hude čase". Mi nekako kar ratuje. Vodenje hišnih financ se mi zdi, da je precej odvisno od tvoje izobrazbe in znanja. Če imaš malo večje znanje ekonomije se greš lahko kake malo bolj "posh" zadeve, če ne pa simpl-daš na kup vse finance, ki pridejo v gospodinjstvo, odštej razne kredite in podobne mesečne stvari, odštej kar gre za elektriko in ostale komunalne zadeve skratka vse "stalne" stroške, kar pa ostane je pa na voljo. Potem ti pa kar se varčevanja tiče lahko pomaga še edino razum, se pravi, da uzavestiš da ne potrebuješ vsega kar ti poskušajo mediji vriniti, pa da je bolje kupiti 1 kvalitetno reč, ki je morda malce dražja ampak drži dlje časa, kot pa 5 zanič stvari, ki se konstantno kvarijo, pa da se da čisto solidno jesti tudi iz nižje cenovnih trgovin itd., itd., itd. Isto zadevo, samo malo bolj učeno ti bo pa kdo drug razložil Viva Meier

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

19. okt 2010 21:42

Mislim, da ni potreben noben program - le svinčnik in papir in par mesecev si dosledno beleži vse prihodke in izdatke po kategorijah, ki jih seveda malo prilagodiš svojim potrebam in načinu življenja. Tako boš hitro videla, kam izparijo tvoji evri, in čisto mogoče je, da boš že po mesecu ali dveh presenečena nad tem, koliko te kaj stane, prav tako bo pa bolj jasno, kje bi se dalo kaj prihraniti. Take so pač moje čisto osebne izkušnje. Lep pozdrav, Sonja

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

19. okt 2010 21:42

Midva imava YNAB. Odlična stvar. Ampak, seveda funkcionira le dokler ne začneš pozabljati nanj. :) s0ncek*

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

20. okt 2010 9:53

Lahko uporabiš navaden zvezek in pisalo, ali pa si v EXCELu narediš tabelo. Izdatke razdeliš na skupine (kolone) - hrana, neživilski nakupi, kozmetika in frizer, obleka, avto, zavarovanja in varčevanja, zabava......pač odvisno od življenjskega stila. Potem pa dnevno vpisuješ izdatke. Na ta način si (z vmesnimi seštevki) ves čas na tekočem koliko denarja še je, pa tudi kje ga malo lomiš s porabo - in uporabiš zavore. Lisa

vesnal  

član od: 17.12.2002

sporočila: 449

20. okt 2010 9:57

Jaz imam v Excelu narejeno tabelo v kateri so vse trgovine, pa te in drugi stroški po podjetnih in mi na koncu računa skupaj, hrano doma, skupno porabo, če jeva kaj zunaj, ... in potem samo račune noter vnašam

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. okt 2010 10:19

Naredila sem podobno kot limnol: tri mesece sem zapisovala vse izdatke, potem pa pregledala, kaj koliko stane in čemu se lahko odrečem(o), in včasih smo presenečeni, kaj vse velikega si lahko privoščimo, če se odrečemo majhnim, nepotrebnim malenkostim.

 

Ko sem to naredila, sem tudi razumela tasta, ki je govoril, da se je v življenju treba odreči kakim majhnim stvarem, da si lahko privoščiš velike.

 

Potem sem spremljala, koliko kakšne hrane zavržemo, ker " ne gre v promet", in sem jo črtala z nakupovalnega seznama.

 

Ni treba, da je računalniški program, svinčnik in papir zadostujeta. Vsaj za začetek.

 

Mamamia

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

20. okt 2010 10:20

Hlapijo zanesljivo ne. Najprej naredi seznam vsega, kar si prejšnji mesec kupila in koliko je to stalo. In potem pogledaš, koliko od tega se resnično potrebuje, koliko si pa kupila zaradi tega, ker so bile oči lačne. Potem naredi seznam tega, kar je treba kupiti in plačati in oceni, koliko bo to stalo. Kaj dobiš? Z nekajmesečnim ponavljanjem te vaje, se človek malo disciplinira. Tudi je dobro, da si narediš v glavi limit tega, koliko se porabi za hrano, obleko, koliko se da žepnine - in niti centa več. Tako se počasi tudi kaj prihrani. Ko prideš do faze, da kaj prihraniš, ta znesek odvedeš na poseben račun. Naslednja faza je pa ta, da ob prejemu plače ta znesek takoj odvedeš na račun in imaš preostanek meseca objektivno manj denarja in tako si se prisiljena bolj pametno obnašati. Je pa tako, da dokler glava te logike v "peš varianti" ne predela, ti nobena excel verzija ne bo pomagala. Ljudje, ki vidijo, koliko jim excel pokaže minusa, se ponavadi te zagate rešijo tako, da nehajo uporabljati excel, preveč trošijo pa še vedno. Vendelina jr.

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

20. okt 2010 11:11

Nekoč sem srečala človeka, ki je dejal, da v življenju dela tako, da mu vsak dan na koncu dneva ostane vsaj 500,00 SIT od tistega, kar je zaslužil. To se pravi vsaj 2,09 EUR. 

Moje prepričanje je, da ne glede na to, koliko imaš kreditov, kartic, položnic in ostalih stroškov, daš na stran vsaj 10% mesečnega zaslužka "za slabe čase". Če ti to ne znese, delaš nekaj narobe.

Sama moraš pogruntat sistem, ki ti bo najbolje "sedel".

Se pravi: če si bolj računalniški tip si naredi excelovo tabelo - v kolikor nimaš potrebnega znanja, ti močno priporočam knjigo, ki je že sicer nekoliko iz mode, pa vendarle: Excel za telebane (izposodi si jo v knjižnici). Če pa računalnika ne uporabljaš rada, pa si omisli lični zveščič in vanj vpisuj in računaj, kot so ti že svetovali.

 

 

sivakoba  

član od: 29.7.2010

sporočila: 20

20. okt 2010 15:20

Viva Meier je napisal/a:
Se poslužujem programa, ki se mu reče zdrava kmečka pamet-če zaslužim 1000 enot na mesec, jih pod nobenim pogojem ne morem zapraviti 1200, kvečjemu in maximalno 1000 pa še to ne, ker nekaj pa je le dobro imeti za "hude čase". Mi nekako kar ratuje. Vodenje hišnih financ se mi zdi, da je precej odvisno od tvoje izobrazbe in znanja. Če imaš malo večje znanje ekonomije se greš lahko kake malo bolj "posh" zadeve, če ne pa simpl-daš na kup vse finance, ki pridejo v gospodinjstvo, odštej razne kredite in podobne mesečne stvari, odštej kar gre za elektriko in ostale komunalne zadeve skratka vse "stalne" stroške, kar pa ostane je pa na voljo. Potem ti pa kar se varčevanja tiče lahko pomaga še edino razum, se pravi, da uzavestiš da ne potrebuješ vsega kar ti poskušajo mediji vriniti, pa da je bolje kupiti 1 kvalitetno reč, ki je morda malce dražja ampak drži dlje časa, kot pa 5 zanič stvari, ki se konstantno kvarijo, pa da se da čisto solidno jesti tudi iz nižje cenovnih trgovin itd., itd., itd. Isto zadevo, samo malo bolj učeno ti bo pa kdo drug razložil Viva Meier
To pa je odgovor. Pametno in še nasmejala sem se zraven. Vse pohvale. Naj dodam še jaz. Mene je varčevanja naučil mož. Nisem še pozabila, kako sem bolj v začetku zakona izpraznila šparovec od otroka, da sem lahko šla kupit beli gres za večerjo. Od takrat naprej ko sem torej začela "varčevati" je bilo še v tolarjih, sem vsak mesec takoj po plači določen znesek premaknila na drug račun. Mesec smo vseeno preživeli brez pomankanja, pa smo z dohodki bolj pri dnu. In tako delam še vedno in ne morem reči, da živimo slabo. Držim se načela - živi po svojih zmožnostih. Zato ne razumem ljudi, ki z večjimi dohodki jamrajo, da ne morejo skozi mesec. Še bolj smešno mi je, ko si kdo česa ne more kupiti, če ni na obroke. Smešno. Če potem lahko daš določeno vsoto z obresti vred bi lahko tudi prej privarčeval isto vsoto in imel ti tiste obresti. Moj žlahtnik vedno pravi. Nobena plača ni tako velika, da ne bi mogel cele zapraviti in nobena tako majhna, da ne bi mogel malo privarčevati. Srečno

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

20. okt 2010 23:03

Prebrala in prevajam: iščem program za osebno knjigovodstvo.

Ali narobe razumem, ali pa nihče takega programa še ni napisal.

F r i n a

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti