Kaj jesti za večerjo in, da je zdravo?

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. okt 2010 0:49

naor je napisal/a:

Anamarija, tvoj jedilnik je pravi za take "gospe" kot sem sama.

naor

 

No, evo zdravega jedilnika, pa na celoten organizem ugodno vpliva, sploh če so keksi, o katerih govori anamarija, iz polnozrnate moke

 

mamamia

mamamia

bojči  

član od: 13.7.2006

sporočila: 258

17. okt 2010 8:07

Jejte kar vam paše.Jaz velikokrat prepečenec +sir pa kumarce,mleko pa kekse,skuta pa prepečenec,mlečni gres. bojči

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

17. okt 2010 9:32

elaphus je napisal/a:

Hm, zzak1977, začela bom sumiti, da si celotne ure gospodinjstva v osnovni šoli gladko prespal. Večerja je pri Slovencih (pa dobro bi bilo, ko bi bila tudi pri drugih narodih) znana kot obrok, ki naj bo manjši in hitro prebavljiv. Saj si verjetno že slišal tisti pregovor: Jej zjutraj kot kralj, opoldne kot meščan in zvečer kot berač!?

Torej, OH, ki jih predlagam v odgovoru, so prebavljivi v 2 urah, enako kot mleko, v katerem so kuhani ( in ki je, mimogrede, beljakovinsko živilo), torej je to lahka hrana, ki ne obremenjuje želodca po nepotrebnem (ker ima ponoči telo drugo delo in ne glih prebavljanje) in se mi zdi čisto ok za večerjo. Če je pa pkucler hotel odgovor, katera je tista hrana, ki je zdrava dobesedno, mu pa ne morem pomagati, na žalost, ker bolane hrane ne poznam.

lp

cervus

Ne vem koliko je mleko kaj zdravo, sam ogljikovih hidratov ne jem po kosilu skoraj nič. Zato pa naj bi potekala debata o zdravi prehrani, ker imamo precej različne poglede na tole, zgoraj omenjeni obrok pri meni ne gre skozi, pa obožujem riž. Marsikaj se je spremenilo od gospodinjsta v osnovni šoli, pa takrat se res nisem zanimal za te stvari, raje za kakšno sošolko ki se je hidratov izogibala.

 

 

 

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. okt 2010 9:52

Zdrava prehrana je dokaj dokazljiv pojem, poenostavljeno rečeno nekako v smislu, da gre za uživanje hrane, ki nima škodljivih vplivov na organizem. Torej: mlečni riž ni škodljiv in ni slaba hrana, stvar okusa in še česa drugega pa je, ali ga jemo ali ne. Razlika med nami je samo v tem, koliko se po načelih zdrave prehrane ravnamo in do kakšne mere. Recimo da je črn kruh bolj zdrav od belega - tu smo si nekako enotni. A ko ga jemo, si bo kdo nanj namazal mast ali zaseko, nekdo drug bo gor dal rezino sveže kumare in paprike, ker se pač zdravo hrani.

In v tem krogu se nekako vrtimo in imamo različne meje o uporabi zdrave prehrane.

O njej kar nekaj vem, sem morala pravila primernega (ta izraz se mi zdi bolj primeren za način prehranjevanja kod "zdrav") prehranjevanja upoštevati skorajda do skrajnosti (zdravje je bilo razlog, ne kilogrami ali moja kaprica), in sem se veliko naučila, tudi pod taktirko zdravnika.

 

 

A nečesa nisem nikdar počela, in zdravnik mi je to dovolil: pila sem sladkano kavo (pretežno bel sladkor, tu in tam rjavi), in jedla sem testenine iz bele moke in bel riž, nikdar nič "rjavega" iz te kategorije. Tega pač ne maram. A ker so vse diete uspešne, če se jih držimo v 80 do 90 odstotkih predpisanega, je bilo tudi moje okrevanje uspešno.

 

Mamamia

 

 

mamamia

pkucler  

član od: 2.1.2005

sporočila: 69

17. okt 2010 11:23

Sej lahko sem prlimate kako kosilo, malica iz receptov, ki je zdravo. Meni je padlo v oči tista raztresena paprika, pač meso, paprika, začimbe, peteršilj, čebula, prah-paprika....meni se je zdel recept DOBR. pkucler Sporočilo je spremenil(a) pkucler dne 17.okt 2010 11:24

pkucler  

član od: 2.1.2005

sporočila: 69

17. okt 2010 11:27

http://www.kulinarika.net/recepti/5815/mesne-jedi/raztr mleto meso (lahko piščančje in puranje ali goveje pusto meso) riž začimbe čebula česen peteršilj paprike (4 ali več) Meso, čebuli, začinimo, dodamo česen in riž , žličko ali dve rdeče "aleve" paprike, kakšen olupljen paradižnik, moko, paradižnikovo mezgo, ... vse to vsebuje ta jed. pkucler Sporočilo je spremenil(a) pkucler dne 17.okt 2010 11:29

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

18. okt 2010 17:17

pkucler, to kar pišeš je tudi lahko zdrava prehrana, če je čim bolj ekološko pridelana, z dodatkom zelenjave in v primernih količinah...

Drugače pa si ti na začetku pisal o, jaz jim pravim, beljakovinskih večerjah, ki jih tudi moj mož po obrokih prakticira, predvsem takrat, ko pada v "fitnes" fazo 

 

Poleg tega kar si že navedel, sem mu pripravljala tudi bolj vege beljakovinski obrok s sojinim mesom (prepraženo sojino meso z razno zelenjavo, kot je grah, korenček, brokoli, stročji fižol...) ali tofu, poleg pa skledo solate. Sojino meso je zelo bogato z rastlinskimi beljakovinami, prav tako tofu. Pri pripravi le-teh je pomembno predvsem, da se uporablja veliko začimb, ker so v osnovi zelo puste.

katjushka

Sporočilo je spremenil(a) katjushka dne 19.okt 2010 23:25

tunna  

član od: 11.9.2010

sporočila: 288

19. okt 2010 17:21

hecno, enkrat sem bila na vrtu, obešala perilo, ura tam okrog 19ih, iz sosednje hiše se je slišalo ropotanje loncev in krožnikov, ki jim je sledil krik "primož, večerja!" in sem se ustavila ob misli, madona, pri nas pa nikoli nismo jedli večerje. nikoli se nismo vsedli za mizo, nikoli ni bilo tistega znanega ropotanja krožnikov, kot ga slišim pred kosilom, nikoli nismo kuhali. pri nas (čeprav živiva sami z mamo) se večerjo je, kadar se posameznik pač nanjo spomni. včasih je to "pozen" posladek po kosilu, kakšni slivovi/marelični cmoki, ali pa palačinke. če je kosilo ob 13ih, je posladek potem tam okrog 15ih in je to za tisti dan vse (no, če se ne zgodi worst case scenario in tam okro 19ih, 20ih pograbim po kruhu in marmeladi). drugače pa itak, za dve osebi kosilo skuhat je itak težko, sploh kadar je kuhar lačen, in zmeraj kaj ostane, tako da je to potem večerja. zadnje čase pa večinoma jem activio (ker mi res pomaga pri prebavi) in kos domačega kruha - brez vsega. ker kruh, ki ga spečeš sam, ima eno simbolno vrednost, bog ne daj, da dam kaj nanj tunna

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

19. okt 2010 22:11

Moja večerja: Dve ali tri banane. Vsak dan, že nekaj let razen ob izjemnih dogodkih, na primer praznovanjih rojstnih dni ipd. In tistim, ki jih je pri tem pocukalo po prstih, ne, nisem se še vpisal med opice! LP Boris booris

dari  

član od: 21.8.2004

sporočila: 1521

21. okt 2010 18:46

Ma tema je lahko neskončna.Recimo poglejmo to v hotelih,zdraviliščih,po bolnicah vsepovsod so večerje.In te večerje niso samo solate. Tako,da mislim,da je ta pojem velik.Pač vsak kako mu paše.Zdrava hrana pa je velik pojem.Lahko je zelenjava zdrava,a kako je pridelana je pa drugo vprašanje. Moje mnenje je ,jej kar ti paše.Recimo možu škodi ohrovt,ki ga ima sicer rad,a potem take prebavne težave,da je joj.Jaz imam rada banane pa potem taka sila,da je joj.No in pač se takih stvari izogibamo in jemo to,kar nam je v užitek in nam ne dela težav. dari

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti