Kaj jesti za večerjo in, da je zdravo?

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

16. okt 2010 10:01

Oprostite, nikakor ne mislim tu delati kake polemike, kaj je zdravo in kaj ne. Ze nekaj let sledim kulinariki in ze veckrat se je na teh straneh pojavilo vprasanje: kaj jesti za vecerjo ali kaj pripraviti otroku za vecerjo? Odgovori na to vprasanje me prav presenecajo, saj ne utegnem razumeti, kako imate v Sloveniji razporejene obroke. Pri nas so obroki razporejeni priblizno takole: - zjutraj je na programu kava, kruh, marmelada, morda kak rogljicek, zelo veliko ljudi pa zajtrk kar preskoci in na poti v sluzbo popije svojo prvo dnevno kavo - opoldne kosilo: to je razlicno. Ce jes doma, je to pravo kosilo (testenine, solata, sadje, morda tudi kako meso ali ribe). Ce ne jes doma, pa kaj hitrega: kos pice, kruh s salamo ali prsutom, morda vecji sladoled, sadje. Odvisno od osebe. - zvecer vecerja: in spet je tu cel obrok. Obicajno je to tudi edini obrok, ki ga druzina poje skupaj. Za vecerjo si nihce ne predstavlja, da bi pojedel samo mlecni riz ali solatko. (Mlecni riz ali palacinke "padejo" morda za dessert.) To je prava vecerja z zelenjavno juho, glavno jedjo in solato. Ne morem si predstavljati, da bi recimo, za kosilo izven doma pojedla kos pice, za vecerjo, ker je pac vecerja, samo skledico mlecnega riza. Mislim, da bi me v enem mesecu pobralo.... Ravno tako si ne morem predstavljati, da bi otrokom za vecerjo dala Cokolino ali mlecni zdrob. Raje jim skuham malo riza s paradiznikovo omako ali testenine. Rada bi odkrila, kako imate razdeljene obroke v Sloveniji, zato bom odgovorov zelo vesela. ribica

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

16. okt 2010 10:10

Pri nas pa gre tako: Zjutri  in popoldan en keks, zvečer pa en dober seks....

 

No, da ne zaidem kot ponavadi....če želim sebi dobro pozabim na večerjo. To je najbolj učinkovita dieta!

lp

Nikoli ne reci nikoli

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 16.okt 2010 10:11

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. okt 2010 10:17

Nekateri pač ne razumejo ironiziranja, in mi je pravzaprav tudi vseeno. Vsak ima svoj način komuniciranja.

 

ribica,

ko so bili otroci manjši, je bilo za zajtrk nekaj od tega: jajca na način, kot so si jih zaželeli, kakšna salama, toast, hrenovke, tudi čokolino, sadni jogurti, namazi, sadje.... na mizi je vsega po malem, vsak vzame, kar mu tekne. Danes je podobno, sploh ob koncu tedna, med tednom pa kos kruha z nečim, preden odidemo od doma.

 

Kosilo imamo urejeno, vedno je nekaj skuhanega doma (kuhajo babice, občasno hči, včasih jaz, preden grem od doma, kakor nanese), in to je meso s kakšnimi prilogami, juhe med tednom bolj poredko, testenine, ribe, enololončnice, pač vsa hrana, ki jo pripravljamo kot "kosilo".

 

Večerje so pri nas neobvezujoče. Ko so bili otroci majhni, sem jima pripravila, kar sta si zaželela - rižev narastek je bil včasih popularen, včasih žganci s kakavom, tudi kak kos mesa se je znašel na mizi (piščančji file sploh, sin ga je imel zelo rad), včasih pa zgolj - čokolino, tudi ostanke od kosila smo pojedli, sploh kakšne enolončnice (jota, ričet) so imeli radi, ampak večinoma je bila večerja bolj lahka (in zdrava, če je komu to ljubo). Solat otroci nađi otroci ne marajo, zato pa toliko raje jedo sadje.

Zdaj, ko sta odrasla, za večerjo pojesta, kar je pri roki oziroma v hladilniku. Včasih, ko smo vsi štije doma, pa si kaj posebej pripravimo, sploh kakšno morsko rižoto, rakce v omaki, testenine z mesno polivko, ribe, kar nam pače tekne.

 

NAj si kdo misli kar si hoče, prepričana sem, da pri nas doma zdravo in primerno jemo, raznoliko torej. Občasni izleti na burek in spremljavo pa vedno dobro denejo.

 

Uživajte v hrani, kakršna koli vam že tekne, in ne jemljite no vsega tako zelo res. Je življenje prekratko in preveč dragoceno, da bi se zgolj resno pogovarjali, se vam ne zdi?

 

Mamamia

 

 

 

 

mamamia

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

16. okt 2010 10:25

Čeprav sem sama bolj nagnjena k domačim in ekološkim izdelkom in pazim na e-je, bi na dilemo od mamamie odgovorila takole: moj nono je preživel kar nekaj kapi in infarktov. Že pop prvem so ga dali na dieto in seveda je bilo prepovedano vse, kar maši žile... po sedmi 'epizodi' je pa rekel, da ima vsega dovolj in je začel spet po stari navadi jesti zjutraj jajček, ribico ki je nekoč imela zvit repek pa kozarček domačega šnopčka vsake toliko. In glej ga vraga - naslednje jutro je bil še živ, in celo živel je še nekajlet in užival v malih stvareh. Poslovil se je v -če lahko tako rečem- primerni starosti. Mogoče bi res živel kako leto dlje, če bi se držal diete, ampak vprašanje ali bi se splačalo živeti na način, ki mu je bil mukotrpen? Vse v merah razuma... Staša

kruci  

član od: 21.7.2007

sporočila: 14

16. okt 2010 10:26

ribica, mislim da boš tu dobila dosti različne odgovore. Pri meni sta nekako najbolj močna zajtrk in kosilo. Zajtrk: kosmiči+jogurt mešan za malo pasirane skute+oreščki+sveže sadje/jajce+kos polnozrnatega kruha s semeni+čaj z limono/polnozrnati kruh s skuto+kos sadja Malica: jogurt+oreščki/proteinska čokoladka (težko kaj drugega-vaje na kliniki in pomanjkanje prostora za študente) Kosilo:juha,zelenjava+riž/testenine/meso/riba... Malica:kak regeneracijski napitek po treningu Večerja pa kot sem že pisala na prejšnji strani. Starši ponavadi preskočijo zajtrk in imajo malo malico v službi(rogljiček,sadje,kefir) ter obilno kosilo doma, jogurt za večerjo. lp kruci

pkucler  

član od: 2.1.2005

sporočila: 69

16. okt 2010 12:52

Ste se razpisal, ene 10 mesecev nazaj sem sam začel z dieto (pač pusta nepredelana hrana) in sem dal dol skoraj 35kg. Zato tudi sprašujem, če je še kaj, kar se smatra za zdravo. pkucler

pkucler  

član od: 2.1.2005

sporočila: 69

16. okt 2010 12:54

Aja jest večerjam okoli 18.30, spat hodim pa najkasneje 00 uri. pkucler

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

16. okt 2010 13:09

Pkucler pišeš o dveh stvareh, o pusti prehrani, na eni in o zdravi prehrani, na drugi strani. Hrana, ki je tako pusta, da ob njej shujšaš 35 kg, po moje, na dolgi rok, ne more biti zdrava. Si pa seveda zase našel učinkovito shujševalno dieto. lp Vlado

pkucler  

član od: 2.1.2005

sporočila: 69

16. okt 2010 13:17

Jedel sem podobno, kot tisti, ki hodijo v fitnes. pkucler

čebulka  

član od: 31.1.2009

sporočila: 879

16. okt 2010 15:17

pkucler a ti sprašuješ o hrani za hujšanje al o zdravi prehrani??? poznam veliko ljudi ki tudi ob zdravi prehrani ne shujšajo sicer sem pa to vprašanje zastavila stari mami,ki pravi jej kar ti paše bilo kdaj ,samo ne nažiraj se in jej kar ti paše pa magari suho šunko a bomo mi dočakali ta leta ... zzdravo prehrano ali brez čebulka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti