Njoki, svaljki, cmoki, dodole...

bisagolf  

član od: 16.11.2008

sporočila: 135

tema odprta - 7. okt 2010 9:11 | ogledi: 29.857 | odgovori: 44

Imam eno vprašanje in sicer rada bi delala njoke oz. svaljke (to je isto a ne?). Poiskala in sprintala sem si vse podobne recepte od vas in ko sem jih malo primerjala sem opazila, da nekateri v receptih krompir kuhate cele v olupkih, nekateri pa jih prej olupite. Kaj je zdaj prav? Ali je kakšna razlika?

Prosim za obrazložitev in pomoč. Rada bi, da ne bi bili svaljki pacasti, ne pretrdi in ne premehki. Delala pa bi jih za prilogo.

Hvala

lp

bisagolf

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

7. okt 2010 9:24

zdej bi lahko anketo odprli a)cel b)olupljen hahaahhaha

jaz sem za celega!

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

7. okt 2010 9:25

prav je eno in drugo  

Ce kuhas krompir v celem bo bolj suh, manj moker - ceprav je to odvisno tudi od sorte. Bolj pomembno je, da testa ne gnetes predolgo, le toliko da se vse skupaj lepo poveze, ker bolj ga gnetes bolj je lepljiv.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. okt 2010 9:28

Takole bi rekla - na temelju tega, da sem delala na oba načina: če delaš s svežim krompirjem, se ga da relativno lepo nastrgati in narezati na kolute in kuhati, kot to kuhamo za pire krompir. Če pa delaš s krompirjem, ki je že nekaj časa v gajbi, pa itak rabiš nekoga, da bo prej očedil tist očesca....in potem tak krompir daš v krop in olupiš kasneje. Je pa tako, da njoke bolj "pocaste" ali pa manj naredi količina moke (mok, zdroba, ostalo), ki jo dodaš, krompir tule kaj veliko vloge ne naredi.  Masa mora biti taka, da se ne lepi na roko (če se, je treba še moke). Enkrat sem na tevejki videla eno starejšo italijansko nono, ki je rekla, da naredi maso, nato jo pokrije, nato si skuha kavo in se dolgo časa pogovorja s sosedo in šele po tem iz mase dela njoke

Vendelina jr.

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

7. okt 2010 9:30

Če krompir skuhamo brez olupka, bo krompir bolj voden in temu primerno bo potrebno dodajati več moke, nakar bodo svaljki ali njoki bolj trdi.

Še vročega krompirja olupimo in pretlačimo, v bistvu, ko bomo dodajali maslo, jajce in moko mora biti krompir še skoraj vroč, če seveda bomo želeli, da so njoki mehki.

Kuharca Anamarija brez glave

 

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 07.okt 2010 09:33

naja1  

član od: 26.4.2006

sporočila: 66

7. okt 2010 9:48

Ker se nam v današnjih časih vedno kam mudi velikokrat naredim svaljke kar iz instant pire krompirja. Tudi taki so zelo dobri, pa še hitro so narejeni. LP naja1

Hauschka  

član od: 9.10.2009

sporočila: 80

7. okt 2010 9:48

Mislim, da oblika - cel ali ne ni tako pomembna. Jaz naredim krompirjevo testno večkrat tudi kar iz krompirjevih kosmičev namočenih v slan krop (kot bi skuhala pire na vodi, precej gost), pa niso nikoli niti pacasti, niti trdi. Najvažneje je po občutku dodajat moko (jaz uporabim mehko in ostro), jajca so pa tista, ki če jih damo preveč dodajamo še več moke in s tem postanejo njoki bolj trdi. Če je preveč krompirja, so pa "pacasti" in se radi razkuhajo. To je moja izkušnja, vsaka kuharica pa ima svoje "cake". Sicer pa praksa dela mojstra, pa če prvič ne bodo ravno , važno je da so . Vsakič naslednjič bodo še boljši in lepši, samo pogumno. Sicer pa tudi profesionalnim kuharjem se kdaj kaj "sfiži", pa kaj!? Če ne bo ravno tako kot si si ti zamislila, pač serviraj in ne poudarjaj da so to njoki, pač pa krompirjeva priloga, ki mora izgledati ravno tako kot zgleda (moj nasvet). Hauschka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

7. okt 2010 9:49

Krompir olupim, narežem na kockice in skuham v slani vodi... še vročega pretlačim... pustim, da se nekoliko ohladi, potem pride na vrsto moka, maslo, jajce...

Testo na hitro gnetem... pustim malo počivat (približno pol ure - tapravo za eno kavico, kot pravi italijanska nona) in potem nadaljujem z izdelavo.

Mera: pol krompirja, pol moke. Njokov nikoli ne delam iz mladega krompirja!

picture_091_290

 

picture_092_595

Na terenu /za golaž/ se tudi delajo:

picture_2825_595

Pozdravček!

Sporočilo je spremenil(a) dragička dne 07.okt 2010 10:02

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

7. okt 2010 10:00

Jaz pa sem jih delala tudi iz mladega krompirja in so nebeški!

Ni pa enostavno jh delat, je treba znati...

Kuharca Anamarija brez glave

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 07.okt 2010 10:01

bisagolf  

član od: 16.11.2008

sporočila: 135

7. okt 2010 10:12

Hvala vam za te nasvete. Tudi to sem že sprintala , da bom imela zraven, ko jih bom delala. Ja pa še za nekaj se vam moram zahvaliti. Že pred časom sem vas prosila, če mi pomagate z nasveti, kako pripraviti vlečeno testo. Po vaših navodilih mi sedaj uspevajo čudeži. Torej hvala. Vmes če se pohvalimo tudi ne škoduje a ne? Samo tako naprej kot članice forumuv tako vsi moderatorji te spletne strani. Super ste vsi. En velik kulinarični pozdrav. bisagolf

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti