Goveji steak

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

5. okt 2010 10:37

Ja kolegica Japaja, o mesu lahko pišemo in pišemo v nedogled saj je to kralj, kaj kralj, cesar moške kuharije. Tko da vi kar sprašujte , vam bomo zaupali vse skrivnosti . lp hedonist

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

5. okt 2010 11:30

Bože mili, jaz kar takoj kapituliram, saj vidim, da pojma nimam!!! Sem jedla steake v Ameriki, pečene na različne variante, pa se mi ni zdelo, da je takšna "kunšt". Saj imam o tisti tam in naši kuhariji precej različna mišljenja, lahko pa si mislite kdo zmaga... kara

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

5. okt 2010 15:08

Hej hedonist potem pa napiši prvo lekcijo o peki. Torej najprej o samem mesu, nato o uležanosti, potem pa o peki na žaru. Če se ti ljubi podrobno, bi bile začetnice in tiste, ki se že malo bolj spoznamo na kuho vesele. Sama se o kakšnih biftkih še spoznam o t bonih in ostalem pa slabo. swarovski

Rakuncek  

član od: 29.12.2008

sporočila: 79

5. okt 2010 15:20

zzak1977 je napisal/a:

Z oljem ne narediš nič, če že počiva naj leži v vakuumu, če ni opcije pa vseeno če sploh ne. Mora biti že predhodno uležano meso in kvalitetno meso. Pečeš ga 2-4 minute na vsaki strani, soliš ko je že pečen, predno ga daš počivat za par minut.

Enako in mislim, da je to tudi najboljši način. Rakuncek

trimix  

član od: 30.8.2007

sporočila: 91

5. okt 2010 16:38

kako bi ga pa clovek doma "ulezal"? Vkolikor se ne motim, meso sicer pustijo v celem kosu viset na temperaturi blizu nule in na doloceni vlaznosti zraka,da zadeva dejasko "kontrolirano gnije" - ( navsezadnje sta tudi jogurt pa sir nic drugega kot "kontrolirano pokvarjeno" mleko ;-) ) ..nato pa to razkosajo in zvakumirajo... Ve kdo kaj drugega se na to temo oz kako bi clovek ta proces speljal v domacem hladilniku ? trimix

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

5. okt 2010 17:18

trimix, če ti angleščina ni tuja, googlaj " aging beef at home", recimo, en od linkov s kompletnimi navodili:

http://www.askthemeatman.com/is_it_possible_to_dry_age_bee

to je za suho staranje, pri katerem je izguba teže mesa do 20%. Obstoji tudi mokro staranje, vendar je kvaliteta mesa slabša ( ni " koncentracije " okusa.

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

5. okt 2010 17:53

Sedaj je za mano prišlo: trimix, pri zorenju mesa gre za delovanje enzimov ( karkoli to bilo ), pri jogurtu pa za delovanje bakterij. Ne vem zakaj mislim, da je na kulinariki kdo, ki to ovlada boljše od mene

ežoj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. okt 2010 18:01

ežoj je napisal/a:

Sedaj je za mano prišlo: trimix, pri zorenju mesa gre za delovanje enzimov ( karkoli to bilo ), pri jogurtu pa za delovanje bakterij. Ne vem zakaj mislim, da je na kulinariki kdo, ki to ovlada boljše od mene ežoj

No, razlike načeloma ni. V primeru mesa delujejo encimi (in še kaj) iz sicer že mrtvih celic, pri bakterijah pač v živih celicah, ko si le-te z mlečnokislinskim vrenjem pridobijo energijo za opravljanje dela, ob tem pa nastaja kot odpadek mlečna ksilina. 

Aja, encimi so biokatalizatorji, ki omogočajo kemijske reakcije (in s tem procese, nize reakcij) v razmerah, v kakršnih bi sicer ne tekle, rečemo, da pospešujejo reakcije (Je sicer na kulinariki kdo, ki to obvlada bolje od mene, a ).

rimljanka

Navzikaa  

član od: 4.6.2009

sporočila: 32

5. okt 2010 19:44

Uuuu..obožujem steak-e! Ne spadam ravno med pretirane mesojedce (1-2x na teden), si pa zato vsaj nekje enkrat na mesec steak-ec privoščim. Kvaliteta, ne kvantiteta torej. Moje vprašanje, ko že ravno govorimo o steak-ih: Kaj ponavadi pripravite za prilogo? Kakšna so priporočila? Ker me ponavadi preganja čas, rada pripravim popečene šampinjone in kako zeleno solato. Po potrebi še kak kos kruha zraven. Kaj pa omaka? Enkrat sem jedla omakico z zelenim poprom, ki so jo pripravili iz tekočine, ki jo je steak spustil med pečenjem. Zeloooo dobro, a nimam pojma, kako se pripravi. Navzikaa

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

5. okt 2010 21:24

Steak ne sme izpustiti nobene tekočine :)

Drugače pa pečen krompir iz ponve ali svež bel kruh, pikantno salso, svež domač paradižnik. kaj drugega pa niti ne, manj je zraven boljši je steak, če je meso slabše pa več prilog.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti