Piranski brancin

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

tema odprta - 1. okt 2010 11:44 | ogledi: 15.020 | odgovori: 51

Pred časom je bila na nacionalni televiziji oddaja o ribogojnici, v kateri družina Fonda goji brancine in jih prodaja pod lastno blagovno znamko "piranski brancin" - (moj bolj prisega na ihanskega ).

Prosim riboljubce oziroma poznavalce, če lahko povedo svoje mnenje oziroma izkušnje.

 

Hvala in lep dan

rrr

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

1. okt 2010 12:02

O Fondninih brancinih sem se tukaj gor enkrat že razpisala. Imela sem namreč to srečo, da sem Fondin način gojenja rib lahko spoznala tudi v živo in lahko samo rečem, kapo dol. Pri nas ne zahajamo več v ribarnico ampak si naročim Fondine brancine na dom, ko si jih zaželimo. Kar se mene tiče je to edina res sveža riba, ki jo kot končni potrošnik lahko kupim (razen direktno od ribiča). Kar se kvalitete tiče mislim, da podatki govorijo zase: Na slepem testu je 5 velikih italijanskih chefov Fondin brancin razglasilo za divjo ribo. In še, če danes pogledate jedilne liste vrhunskih slovenskih (pa tudi nekaterih tujih) restavracij kot so JB ipd., na njih ni več druge morske ribe, kot Fondin brancin. strelka

Hauschka  

član od: 9.10.2009

sporočila: 80

1. okt 2010 12:17

Ker je svežega "divjaka" na celini res težko dobiti, je Fondin brancin kar dobra alternativa, čeprav še vedno ostaja dejstvo, da je gojen. Kdor se na spozna in jih je nekaj (beri dosti) tudi že pojedel pa seveda loči med svežo, divjo ribo in gojeno. Je pa res, da je tudi morje onesnaženo, ribe v naravi požrejo prenekatero svinjarijo, ki jo v morje odlagamo ljudje,... no saj ne vem več kaj je še zdravo in kaj je boljše. Brancin od Fonde je pa res svež, saj ima vsaka riba za škrgami ploščico z datumom, ko je bila ulovljena, tako da, ja dobra alternativa. Hauschka

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

1. okt 2010 12:23

Piranskega brancina ribogojnice Fonda sem poskusila pred dobrim mesecem v restavraciji poleg službe.  Bil je petek, s sodelavko sva brskali po meniju, nič na meniju me ni posebej navduševalo. Po predlogu natakarja sva se odločili. Fondin brancin, krompir in blitva ter kozarec vina. Kaj naj rečem? Izvrstno, tako dobrega brancina pač še nisem jedla, pa jemo doma ribe vsak petek, če se le da tudi v torek. Po tistem kosilu sem se počutila izvrstno, prav tista riba mi je lepo zaključila delovni dan in teden.

Nisem vedela, da imajo spletno prodajo. Tudi za fizične osebe Strelka? No, ne da bi se odpovedala lokalni ribarnici, pa vendarle za posebne priložnosti bi pa tudi fondin brancin na dom naročila.  

Vilma

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

1. okt 2010 12:40

Vse zgoraj na pisano drži predvsem pa to, da je gojena riba pač gojena riba , divjak pa je divjak. Okus se da razlikovati in v to me ne prepriča niti tistih pet italijanskih chefov sploh če so probavali ribe ujete na italijanski strani morja ali pa iz druge strani celine. Sam še vedno prisegam na divjake Fondov brancin pa po okusu odpstopa predsvem zato, ker je resnično maximlno svež. Poleg tega pa so Fondovi znali poskrbeti za celotno zgodbo: od logotipa, sloganov, embalaže, reklamiranja ....do vzpordnih uslug, ribi so si upali dati visoko ceno (za moj okus previsoko glede na kvaliteto, ampak dokler zadeva gre je tudi to kul) skratka, bili so temeljiti in s tem tudi učinkoviti. lp hedonist

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

1. okt 2010 12:41

Seveda, tudi za navadne smrtnike. PS. Nama se ribarnici ni bilo težko odpovedati. Najprej je tja nehalo zahajati nekaj poznavalcev (tudi sami ljubiteljski ribiči), ki so nama povedali določene stvari (ki sem jih tudi tukaj gor že pisala, pa mi noben ni verjel). Potem, ko sva tudi midva iz pečice potegnila zdriz, ki sva ga zabrisala naravnost v smeti, sva nepreklicno nehala hodit na tisti smrad, po katerem sva potem tako smrdela, da so se v trgovini ljudje odmikali. Pa da ne odtavam preveč od glavne teme bom raje nehala s tem. Dejstvo je, da so Fondini brancini gojeni tako, da je njihova rast čimbolj podobna naravni, zato so tudi kar nekaj let pri njih, preden jih dobimo na krožnike. Tudi prostora imajo te ribe precej več kot v običajnih ribogojnicah, hrana je bio, uvoz iz Francije, natančno analizirana glede razmerja beljakovin, maščob itd. in draga ko žafran. strelka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

1. okt 2010 12:52

hedonist je napisal/a:
Vse zgoraj na pisano drži predvsem pa to, da je gojena riba pač gojena riba , divjak pa je divjak. Okus se da razlikovati in v to me ne prepriča niti tistih pet italijanskih chefov sploh če so probavali ribe ujete na italijanski strani morja ali pa iz druge strani celine. Sam še vedno prisegam na divjake Fondov brancin pa po okusu odpstopa predsvem zato, ker je resnično maximlno svež.Poleg tega pa so Fondovi znali poskrbeti za celotno zgodbo: od logotipa, sloganov, embalaže, reklamiranja ....do vzpordnih uslug, ribi so si upali dati visoko ceno (za moj okus previsoko glede na kvaliteto, ampak dokler zadeva gre je tudi to kul) skratka, bili so temeljiti in s tem tudi učinkoviti. lphedonist

 

100% se strinjam s tabo, z opozorilom, da ob nakupu ali naročilu divjakov svetujem veliko previdnost.

Se mi je že zgodilo, da so mi v restavraciji, kamor redno zahajamo že več kot trideset let, poskusili prodati prašička (to so ribe, običajni brancini, ki  se živijo v okolici ribjih gojišč, hranijo se s hrano, ki jo ponujajo gojenim ribam, nič ne telovadijo itd.

Seveda se takih rib vsi branimo, saj so zamaščene in neokusne. Kot tiste ta velike iz precenjenih ribogojnic.

 

nola

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

1. okt 2010 12:55

odličnen okus. Nisem pristaš gojenih rib, ampak je bila oddaja ljudje in zemlja in reportaža o njihovem delu. In sva poskusila. Res fenomenalen okus. Priporočam. lp, pinka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

1. okt 2010 12:55

Mislim Strelka, da sva midva enkrat že razpravljala o ribah. Ne vem zakaj tako grozno sovražiš centralno ribarnico v Lj, ampak tako posploševanje mi gre rahlo na živce. Če si kupila zanič ribo si si sama kriva , se mi zdi. Pomeni, da ti lahko podtaknejo vsako žvarovno . Seveda ni prav , če to počnejo ampak bog pomagaj, trgovina je trgovina in če nekdo to kupi pač kupi. Goreče navijaš za Fondove fajn, ampak zanima me, kaj je to umetna bio hrana za ribe kakor trdiš. Misliš da je to sploh mogoče ? Breza vsakega dodatka, kemije, etc...hudo in močno dvomim. Kot sem rekel, kapo dol pred njimi, znali so stkati celotno zgodbo z vsemi podrobnostmi do te mere, da evo vidiš, ljudje celo verjamejo , da jim prodajajo divjake. hedonist

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

1. okt 2010 12:55

Vsak ima lahko svoje prepričanje, bi bilo pa fajn, da ga prej postavi na praktičen preizkus. Najbolj precenjena riba je "divja" riba v slovenskih ribarnicah. Ampak tudi s svojim denarjem lahko vsak počne, kar ga je volja. strelka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti