Izračun pokojninske dobe po novem zakonu

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

30. sep 2010 19:11

Ursula-ce,sem iz Celja in ,če bi želela brošuro ti jo lahko dostavim

kriznana

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

1. okt 2010 5:18

Kriznana, najlepša hvala za prijaznost! Sem prebrala link od anamarije1 in mislim, da je to ta brošurica. Ja, delovna doba se bo kar podaljšala tudi v prehodnem obdobju, še vedno upam, da bo prišlo do kakšnih pozitivnih sprememb. Bomo res sposobni delati tako dolgo in kakšno korist bo imela država od nas? Hvala in lep dan vsem! ursula-ce

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

1. okt 2010 7:29

Nikogar ne bo brigalo,če ne bomo sposobni delat toliko časa.Ko bo zakon sprejet,nas bodo lahko mirne duše metali na samo na cesto,ampak pod njo in bomo brez sredstev za življenje.Starejšega in bolnega človeka nobeden delodajalec ne bo gledal,ker res ne bo nič od njega.No,na kakih dobrih položajih,kjer se samo govori in svetuje,bodo že vzdržali do zaslužene penzije. Majdina

Talija  

član od: 12.9.2005

sporočila: 171

1. okt 2010 12:43

Meni se bo pa kar podaljšala delovna doba. Po sedanjem zakonu bi se lahko upokojila leta 2016, po novem pa šele 2021, to pa zato, ker mi po novem ne priznajo več študija, v prehodno obdobje, pa zaradi let (52), ne pridem. Tudi jaz upam na referendum. Lp Talija

anaboleyn  

član od: 18.1.2010

sporočila: 91

1. okt 2010 21:16

Ursula, za izračune po novem zakonu je še prezgodaj, vsaj na načina, kot lahko podatke dobiš na spletu iz ZPIZ-a, saj še ni sprejet in do takrat so možne spremembe. Zato ne bo nobene "uradne" variante, da bi si kaj računali, do sprejetja zakona. Jaz samo upam, ker sem v kritičnem obdobju, da mogoče ne bo sprejet še letos in kolikor vem, bi tak zakon moral biti sprejet tako, da se lahko uveljavi s 1.1.20XX, če pa bo sprejet ( s kakšno silo ga pa vlada poriva, nobeni protipredlogi niso upoštevani, samo še na slabše gre) bo pa itak referendum, če se mi prav zdi... Ja, ugibamo pa lahko. Kakor jaz razumem predlog, odpade upoštevanje časa študija ( seveda za manjšo pokojnino, ker je manj delovne dobe) iz veljavnega zakona in bo mogoče študij le še dokupit. Osnova je dohodek preteklega leta in ob predpostavki, da imamo zaradi univerzitetne izobrazbe relativno dobre plače, to pomeni takšne vrednosti, da nam je verjetno popolnoma nedosegljivo. Več ali manj odpadejo tudi otroci, saj se jih upošteva z odštevanjem od 65 let in le do neke vnaprej postavljene starosti ( po koncu prehodnega obdobja - 63 let!, v prehodnem obdobju je pa treba po tabelah poiskat, katera je minimalna starost). Skratka, v prehodnem obdobju se sicer starost dviga postopoma, doseči pa je treba ( velja za ženske ) minimalno delovno dobo - 38 let že zelo hitro, saj raste po 6 mesecev na leto. In če smo šle v službo TAKOJ po koncu študija - nekje med 23 in 24 letom in če ugotovimo, da zaradi prenizke dosežene starosti ne moremo upoštevati bonusa - otrok, si enostavno približno prištejte 38 let in dobite starost za upokojitev. Predvidevam, da ima le malokatera nekaj 10 tisoč EUR, da bi si kupila študijska leta (= plačala prispevke za pokojninsko zavarovanje za leta študija ) in šla v pokoj pred 60 letom. Kolegici, ki bi se po veljavnem zakonu ob upoštevanju študija (= manjša pokojnina) lahko upokojila naslednje leto, se pogoji umaknejo za 3 leta. Če pa ste šle delat po srednji ali po višji šoli, je pa delovna doba sicer tudi pomembna, le starost prej dosežete. lp anaboleyn

syu  

član od: 10.9.2009

sporočila: 482

2. okt 2010 21:35

Pozdravljeni Srčno upam, da ta nečloveški zakon ne bo sprejet. Že trideset let stojim, zdravstvene težave poklicne ne bom naštevala in očitno bom šla direkt na Žale, kot v penzijo. Da ne govorim o ljudeh za tekočim trakom itd. Vsak naj izbere, če želi delati pa naj. Moja hči študira, srčno upam, da ne zastonj, mladini se ne pišejo rožnati časi. Upam, da bo res referendum in upoštevana volja ljudstva, ne tako, kot smo ga imeli za odprtje trgovin v nedeljah in kaj je zdaj- čedalje več trgovin je odprtih ob nedeljah in jaz sem požrla zarečen kruh in ker delam vsak dan trinajst ur, sem prisiljena v trgovino v nedeljo. Kam greš Slovenija? syu

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

3. okt 2010 18:49

Tale diskusija o pokojninski reformi je pač taka, da nima sreče v nobeni državi, samo realnost je taka, sprejti jo bo treba. Ker je pač tako, da se pričakovna življenjska doba povečuje in tudi se podaljšuje povprečna doba, ko so ljudje upokojeni. In da je na drugi strani vedno manj aktivne populacije, ker pač demografskega prirastka ni, migracijskega pa tudi ne tako silnega. In ima tale diskusija tudi to nesrečo, da vedno dobi kakega korenjaka, ki blekne nekaj populističnih stavkov, vzpodbuja jezo najbolj depriviligiranih slojev in ko se enkrat o nečem govori z jezo in samo z desetino argumentov in ko je selekcija tistega, kar se hoče slišati in tistega, česar se noče slišati - ergo ignoriramo - ogrmno, takrat ravno blazno veliko pameti ne bo. Pri nas imamo to nesrečo, da je penzijsko temo pograbil sindikalist Semolič. Ki jaha na valu jeznih in depriviligiranih in jih izkorišča za svoje javne nastope. Ko je pa treba prevzeti odgovornost za svoje besede in letelče kamenje, takrat se pa skrije. Mimogrede, sindikalist Semolič, ki ima preveč zaslug za to, da je tale diskusja jezna, še preden smo sploh začeli diskutirati, je, tako piše na spletu, letnik 1947. Ergo, je star 63 let. In je kot tak najboljši dokaz, da niso vsi ljudi pri teh letih iztrošeni in nemočni in kar je še tega. Dušan je kerlc, kar poka od zdravja.... In zakaj sem šla na Semoliča - ker ima mož odogovornst za to, da je diksusija o penzijah pri nas jezna do nekvalitetna. Da se oglašajo predvsem tisti, ki najdejo vsak izgovor za to, da dokazaujejo, kako da so ubogi. V Sloveniji so ubogi in depriviligirani in bolni in ljudje, ki v resnici ne bodo mogli delati ne do šestdesetega leta. Pa so ljudje, ki bi radi delali, pa ne bodo mogli, ker za njih ne bo dela in nekako ne bodo mogli napolniti nujne delovne dobe. Ampak halo, to so stvari, ki se morajo reševati s socialnimi korektivi. Ne pa s penzijami. Penzije so kategorija družbene odškodnine/potrditve za to, kar je nedko vložil v to družbo. In kot take niso socialni moment. A je to jasno: sociala je eno, penzija je drugo. In ni razloga, da bi se to mešalo, Da bi se odpovedali nujni socialni pomoči in popravkom tistih, ki so res depriviligriani. Pa tudi ni nobenih razlogov, da bi se šli socialo na račun vseh. So ljudje, ki zmorejo delati dlje. In ti s svojimi izkušnjami ne zasedajo delovnih mest za mlade. Za mlade se itak iščejo druga opravila, ki jih senior z izkušnjo ne bo več delal, tudi zaradi tega, ker se mu ne da ali pa je preveč enostavno ali pa zaradi česa tretjega. Tale pokojninska reforma bo v polni forci zaživela v letu 2025. Ko bodo tisti, ki so danes stari 5'0 let, stari 65. In sedaj: koliko zares uničenih petdesetletnikov, ki so uničeni zaradi dela, pa poznate? Zelo malo. Ker je tista težka industrija že itak izginila. Ne rečem, da jih ni, ampak jih je malo. in za te je treba najti drugačno rešitev. ne pa te, da bomo vsi šli prezgodaj v penzijo in prejemali prenizke penzije. In druga stvar: tisti, ki imate otroke - če bodo vaši juniorji ekonomsko neodvisni preden bo napočil čas za vašo upokojitev, potem skočite v luft, odprite šampanjec in upajte, da bo še doglo časa tako. Ker biti upokojenec in financirati svoje otroke in vnuke in to s penzijo, ki je realno vsak dan manjša (pa še odštejte tiste prispevke za hrano in prevoz na delo in potem to množite z 0,6 pa boste videli svoj standard čez deset let, no kako izgleda?) ni posebej lepo. In ne želite si posebej refernduma. Ker se bo na njem empirično pokazalo to, da vam bodo mlajši volilci zelo lepo povedali, da ne nameravajo plačevati več prispevkov za več upokojencev dlje časa. Ker točno to se bo zgodilo, če ne bo spremembe: več upokojencev bo več let prejemalo nižje pokojnine in še za to bodo višji prispevki kot so sedaj. Bolje se je sprijazniti s tem, da se najmanj do 70. leta hodi v službo, dela pa toliko časa, dokler hočemo. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti