100% ržen kruh

Liddy  

član od: 28.9.2010

sporočila: 9

tema odprta - 29. sep 2010 17:25 | ogledi: 22.438 | odgovori: 21

Pozdravljeni,

Je kdo že delal 100% ržen kruh? Predvidevam, da se kvasa ne daje notri - ima kakšno poanto dati notri pecilni prašek ali sodo bikarbono? Ali naj bi imele isti učinek kot kvas? Se kdo spozna na to?

Tudi glede soli me zanima - v navaden kruh dam na kilo moke 2 žlički soli. Kaj pa pri tem - se da manj soli, glede na to, da pride kruh bolj zbit?

Zdajle grem narest svoj prvi ržen kruh, se pa priporočam, če ima kdo kakšne izkušnje z njim ....

Liddy

Temo je spremenil(a) Liddy dne 29. sep 2010 17:25

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

29. sep 2010 17:43

Če boš delala običajen kruh z rženo moko, potem gre seveda kvas tudi notri. Jaz dam na 1 kg moke samo eno vrečko suhega kvasa. Vedno uporabljam suhi kvas, zato ti ne znam svetovati, kako ravnati z navadnim. Predlagam, da ga daš malo manj, kot če bi delala testo za potico. Sol dodaj enako kot običajno. Ko boš mesila, bo testo delovalo malo bolj lepljivo, vendar naj te to ne moti. Pred vshajanjem ga rahlo pomokaj, pa več časa si bo vzel, da bo narasel, kot si navajena pri testu z bele moke. Kako bo dišalo po stanovanju.

zeta

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

29. sep 2010 17:48

Liddy, jaz že kar nekaj let delam "Valizerski rženi kruh", ki sem ga nekajkrat naredila iz 100% ržene moke po istem receptu, kot je v bazi. Tak kruh je precej "gost in težek", če lahko temu tako rečem.

Soli dam, ne glede na to, kak kruh pečem, 2% od teže moke. Torej na kilo moke dam 20g soli.

 

Vanja

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

30. sep 2010 8:19

Liddy,

Vanjin recept je super, kruh je odličen. Testo je sicer precej pacasto, jaz delitev na hlebčke rešujem s pomočjo tehtnice in lopatke (kot gosti biskvit), ker se sicer zelo prijema na roke. Iz tehtnice zvrnem na pomokano površino in s pomočjo lopatke kepo povaljam v moki , potem pa oblikujem hlebčke in jih dam na pekač vzhajat.

 

lp

robida

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. sep 2010 10:07

Samo, recpet pa ni za 100% rženi kruh.

rimljanka

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

30. sep 2010 10:13

Imaš prav, ni čisto 100%. Če ni zdravstvenega razloga, se ne opazi, če pa je razlog, pa mislim, da bi mirno lahko uporabila 100 % rženo moko. Jaz sem sicer uporabila polnozrnato pirino moko za k rženi,

 

lp

robida

Liddy  

član od: 28.9.2010

sporočila: 9

30. sep 2010 13:00

Hvala za vse nasvete Naredila sem 100% rženi kruh in sicer sem notri dala 2 čajni žlički sode, pa mi je žal, ker kruh itak ni nič vzhajal (baje naj bi bila soda za vzhajanje). Tako kot sta rekli zeta in Vanja, sem solila isto kot ponavadi. No, kruh je trd, ampak 100% ržen, nasiten in zeloooo dober :) :). Ni posebnega zdravstvenega razloga, se pa poskušam z družino navadit na hrano za našo krvno skupino (po avtorju d'Adamo) in pšenica ni dovoljena (do zdaj sem vedno delala polnozrnat ali polbel kruh). Probala bom še kombinirat s pirino ali pa sojino moko, če bo vzhajal. Z nobeno od teh mok nimam izkušenj, tako da bo prvih nekaj kruhov bolj testnih . Vanja - ko si delala samo z rženo moko, ti je kruh kaj vzhajal? Ima smisel dajati notri kvas? Verjetno bom kar probala različne kombinacije. Liddy

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

30. sep 2010 13:20

Recept Marie Thun (kopiram z neta) za rženi kruh z drožmi

Zvrhano kavno žličko cvetličnega medu zvečer temeljito premešamo v kozarcu z vodo, ogreto na približno na 50 o C, in temu dodamo 25 dekagramov fino mlete ržene moke. Zmes postavimo čez noč v prostor s temperaturo od 26 do 30 oC (v bližino peči, plošče štedilnika, ki jo vključimo na najnižjo temperaturo ali v pečici v kateri gori 25-vatna žarnica). Naslednje jutro mešanici dodamo enako količino malce bolj grobo mlete moke in tople vode ter testo vnovič postavimo na toplo. Zvečer to kislo testo pretegnemo s 60 odstotki moke, ki jo želimo uporabiti pri peki, in ustrezno količino tople vode. Dodamo laneno seme, kumino, koprc ali druge začimbe in testo vnovič postavimo na toplo. Naslednje jutro skupaj z ostankom moke pripravimo testo, ki mu šele tedaj dodamo sol. Ko začne vzhajati, kruh oblikujemo. Počakamo, da testo krepko vzhaja in ga položimo v segreto pečico ter pečemo približno eno uro. Če testo pripravimo na tak način, torej v petih stopinjah, je rž dobro prebavljiva. Pri pšenici, ječmenu in ovsu zadoščajo tri stopnje priprave, tj. vzhajanja testa.

Loni Makaroni

Liddy  

član od: 28.9.2010

sporočila: 9

30. sep 2010 14:21

Super ! Brskala sem že za to, kako pripraviti droži, pa sem našla samo varianto z belo moko. Hvala, Loni! Liddy

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

30. sep 2010 14:45

Za droži je malo morje receptov, pa če ne rata prvič, ne obupati, meni včasih ratajo, včasih ne. Tista varianta z jabolčnikom je bila sploh polomija na začetku. Ma moja trma navadno ne da miru. In slej ko prej rata.

Loni Makaroni

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

30. sep 2010 16:03

Hm, Liddy, si prepričana, da pira  odgovarja tvoji krvni skupini?!

lp

mišzmoke

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti