Večerjo dela 12 letnica

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. okt 2010 9:26

Lisa je napisal/a:
Od 29.septembra se odloča? Še vedno?  moji generaciji je bilo pa z vstopom v šolo otrokom jasno, da bodo ob prihodu domov morali pogreti, dokuhati kosilo in skuhati vsaj krompir ali riž. Pri 7 letih. Lisa

 

Ko sem bila jaz pionirka, je bila tudi taka ordunga. Pa še fino se nam je zdelo, da so nam dali kakšno odraslo nalogo. 

Ne vem sicer, kaj dvanajstletnica toliko časa premišlja, mene v tej zgodbi malo skrbi to, da njena mama neposredno na forum prenaša tale decision making process. Saj ni treba, da smo vsi v tole udeleženi. Če bi se medtem že zažgale palačinke ali pa iz vsega skupaj sploh ne bi bilo nič - saj ni nujno, da to vemo. Ker tako smo pa holeš nočeš udeležen v zadevi in smo začeli razmišljati, pa dobri bog, pa zakaj pa nekje toliko časa kopljejo štartne jamice, a se vsega takole počasi in ob konzultaciji s celim svetom lotevajo?.

Vendelina jr.

neznan uporabnik

11. okt 2010 14:33

Jao, jao....!

Pa če bi se pri meni en tolk dolg prpravlu....mislm! Sej te mine!

 

Si rekla hladno večerjo, a ne? Zdej, karkoli ste se že šli, je stoposto že kr fejst mrzla, tko da ne vidim problema.

Za hladno večerjo pa itak več kot toliko ne rabiš: sirček, salamca, sirček, salamca, kumarca, sirček, salamca, lep vzorec, dovolj velik krožnik, pravilno pripravljena miza (mami, nauči hčero) in to je to

No, ni rečeno....

japaja

sarin  

član od: 14.1.2009

sporočila: 114

11. okt 2010 19:34

Ma vse pohvale tvoji dvanajstletnici,da sploh pokaže željo in zanimanje za kuho.Danes veliko žensk starih 25 in več let nima pojma o kuhanju in so nasploh nezainteresirane. Kam pa to vodi,ne vem.Mislim,da veliko moških v teh časih prevzema to odgovornost kar seveda ni narobe.Je pa lepo,da vsak človek,naj bo moški ali ženska,zna kuhati. sarin

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

11. okt 2010 19:45

Moje razmišljanje gre pa bolj v to smer: Če se je treba za eno brezvezno večerjo odločati 2 tedna ali več, kako se bo potem to dete odličilo, na katero šolo bo šla, na kateri faks se bo vpisala, kje bo službo sprejela.

Poleg ostalega, je treba otroke naučiti, da se je treba korajžno in z neko spodobno hitrostjo odločiti. Za karkoli. Ker, tudi to je umetnost in nima smisla pretiravat in delat načrte, kako in kaj nekaj ne bo uspelo.

Narediš plan, če ne uspe prvič, bo pa drugič. Ali pa spremeniš plan nekje na začetku ali sredi poti.

Potem bo veliko manj ljudi spraševalo, v kateri hotel ali kamp naj gredo za en vikend. Gee. Odloči se in nauči se z odločitvijo živeti.

Vanja

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

12. okt 2010 13:15

Jao, a še vedno ste lačni?

Pa naj ideje napiše na listke in izžreba, recimo :)

Atina

neznan uporabnik

12. okt 2010 13:23

Mi je zlo žou ampak jst včasih dobim občutek, da se nekdo izpostavlja s kakšnim "problemom" sam zato, k mu je glih ene 5 minut mal dolgčas...

 

in se pol ful dogaja

japaja

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

12. okt 2010 19:43

1. No, jaz imam pa občutek, da se lahko kdorkoli izpostavi s kakršnimkoli problemom.

Navsezadnje je dilema o jesenski modi ali razglabljanje o karizmi mnogo manj aktualno za kulinariko kot izbor večerje.

Mogoče bi bilo bolje reči, da se marsikdo izpostavlja z odgovorom brez vsebine  zato, ker mu je dolgčas... in je potem ful pameten...

 

2. nesmiselne se mi zdijo tudi debate o tem, kdaj je kdo znal kuhati krompir, jajca itd. Eni so pri 12l.  kuharji, drugi športniki, tretji računalničarji, četrti igralci itd. Eni tudi znajo rešit matematične naloge, za katere drugi odrasli iščejo rešitve po forumih - pa kaj potem? Aja, matematika je težka, kuhat bi moral pri 12 pa vsak znat???

Kdor ima voljo, potrebo in inteligenco, se lahko nauči kuhat tudi pri 24. ali pa 48. letih, tudi če mu v otroštvu ni bilo treba kuhat krompirja.

 

3. Prepričana sem, da tudi dvanajstletnica, ki želi "skuhati večerjo", marsikdaj skuha krompir ali pripravi kak sendvič oz. narezek za na mizo, če je treba.  Gotovo pa si je zaželela pripraviti za družino nekaj posebnega, kar ni vedno na njihovem jedilniku, da jih bo presenetila, razveselila in da jo bodo lahko z mirno vestjo pohvalili.  Namreč, začeti kuhanje z jedmi, ki jih (itak vedno najbolje) skuha mama, je za povprečno inteligentno kuharico že vnaprej obsojeno na neuspeh. Pa tudi če družinski člani še tako hvalijo zažgan zrezek in razkuhan riž - saj ima punca pri 12 že zadosti razvit okus, da vidi, da je skuhala polomijo. Je pa že bolje debitirat z npr. avokadovim namazom, bosansko projo, carskim tuninim namazom, datlji s sirom , empanadami,  friki, generalovo jedjo ali hacilimom ... (naključno sem po abecedi pobrala nekaj receptov iz KulSlo kategorije Predjedi) . Pa naj kdo poskuša skritizirat hacilim, če ne ve, kako bi moral zgledat

 

Prosim, malo več tolerance, no

Nasja

Dobrojedka  

član od: 11.4.2010

sporočila: 282

12. okt 2010 20:08

" Pa naj kdo poskuša skritizirat hacilim, če ne ve, kako bi moral zgledat " Nasja, Dobrojedka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

12. okt 2010 20:59

Kako sta povezani kuharija in inteligenca, ne bi vedela; če malo pogledaš naokoli, je zveza povsem nelinearna in dokaj naključna. Po izkušnjah z našo naslednjo generacijo bi rekla, da tale o 12 letni punci, ki se 14 dni ne more odločiti, kaj bi skuhala za večerjo, spada v področje humorja (definitivno pa je punca precej bolj pametna in precej manj nebogljena, kot si misli njena okolica). Tale o vesoljni kulinariki, ki hiti z nasveti o hrenovkah in avokadovem namazu, gre bolj v kategorijo "saj smo vendar sami dobri ljudje". Kam bi dali njeno mamo, mi pa ni čisto jasno, je pa dobro, da v teh težkih časih nekdo zabava ljudi. Pa lep večer vsem, Sonja PS: kako korist imaš pri dvanajstih letih od matematike, je relativno; prav nikomur pa ne škodi, če pri 12 letih zna kaj skuhati, tudi če ni tabornik ali skavt

kaja45  

član od: 29.6.2007

sporočila: 95

12. okt 2010 21:57

Vprašanje je bilo lepo in vljudno zastavljeno. Na njega smo se nekateri odzvali s konstruktivnimi predlogi. Nekateri pa rajši podajajo psihoanalize družine... kaja45

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti