vloženi jurčki

gajka  

član od: 16.4.2006

sporočila: 307

tema odprta - 21. sep 2010 18:27 | ogledi: 19.825 | odgovori: 18

Mene zanima , če se morajo jurčki obvezno prevret v kropu ? Nekje imam v spominu, da jih je moja mami samo zalila z vrelim kisom. Lepo prosim za nasvet.

gajka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

21. sep 2010 20:50

Jaz sicer ne maram jurckov v kisu, ker se mi zdi, da imajo okus le po kisu in ne po gobah, ampak
kolikor vem o gobah, skoraj vse, tudi najbolj cenjene in ceprav v zelo majhnih kolicinah, vendarle vsebujejo tudi strupene snovi, ki se s toplotno obdelavo kasneje razgradijo.
Tudi zato pri nas velikokrat poudarjajo, naj se carpaccio ali kako drugace pripravljene surove gobe je le zelo sveze in v majhnih kolicinah.>
Za kuhanje je priporocljivo, da goba vre vsaj 10, 15 minut, tako da doseze tudi v notranjosti okrog 70, 80 stopinj.
Moj nasvet: prevri, nato pa tvojem najljubsem receptu.

lp lučka



lp lučka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

21. sep 2010 20:53

Če jih hočeš konzervirati, jih le prevri, sicer se kvarijo; lahko pa jurčke cele surove zamrzneš, to se pa super obnese. Lep pozdrav, Sonja

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

21. sep 2010 21:14

Lučka, tudi pri nas vloženi v kisu ne grejo več v slast. Včasih sem jih prekuhavala, sedaj pa očiščene prerežem po dolžini čez pol, da vidim da nimajo "podnajemnikov" in surove zamrznjem,saj tako ohranijo veliko več okusa.

mejačka

gajka  

član od: 16.4.2006

sporočila: 307

22. sep 2010 8:40

Hvala lepa za odgovore. Se bom držala kar vaših nasvetov. LP gajka

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

22. sep 2010 21:02

Pred leti sem sama naredila eno "štih probo" in zamrznila nekaj jurčkov surovih, nekaj pa sem jih prelila z vrelo vodo, ohladila in dala v skrinjo. Meni osebno so bili boljši tisti, ki sem jih prelila z vročo vodo, direktno zamrznjeni so se mi zdeli takšni bolj "gumijasti", manj okusni. Pa tudi od nekaterih drugih sem slišala enak komentar. Sicer pa, okusi so različni. oliva

lili40  

član od: 7.11.2009

sporočila: 13

10. nov 2010 17:34

Za vlaganje in zmrzovanje ni potrebno prevret. Jaz jih že leta tako uporabljam. lili40

DanD  

član od: 2.4.2008

sporočila: 20

11. nov 2010 8:13

Pri nas pa jurčke vlagamo po naslednjem postopku, in so zelo čvrsti in okusni. Jurčke očistimo, narežemo na koščke in jih v slani vodi kuhamo 5 minut. Stresemo jih v cedilo in speremo z mrzlo vodo. Zavremo 1 del kisa za vlaganje, 2 dela vode, sol, cel poper in lovor. Jurčke speremo in jihe damo v zavret kis in počakamo, da vse skupaj zvare. Potem jurčke skupaj s kisom nadevamo v kozarčke (ne preveč), v katere smo dali cel poper in košček lovorjevega lista, zapremo in obrnemo na pokrovček. Pokrijemo, da se ohladijo. DanD

sonjacijan  

član od: 14.1.2004

sporočila: 1

17. sep 2012 20:37

Pozdravljeni ljubitelji gob. Mene pa zanima koliko časa ostanejo vloženi jurčki dobri?

Hvala in lep pozdrav!

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

18. sep 2012 5:28

Pozdravljena in dobrodošla na naši strani, sonjacijan!

Jurčki, vloženi v olju v se obdržijo 12 mesecev, to je do naslednje sezone.

Vloženi v kisu malo dlje, tudi do 18 mesecev.

Meni tisti v kisu niso preveč všeč, ker se mi zdi, da je s staranjem okusa po gobah vedno manj, zato pa se stopnjuje kislost. Gobe zato raje vlagam v olje, kis pa po želji dodam, ko jih vzamem iz kozarca.

 

 

lp lučka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

18. sep 2012 9:42

Gledam fotografije kilogramov in kilogramov gob, (zadnjič je ena na zelo upravičeno pripombo člana hedonista celo navedla število članov svoje - najbrž, ojej, zdaj se bo vsulo- tudi z našimi sredstvi vzdrževane nadštevilne plemenske skupnosti), pa berem vsa ta vprašanja in odgovore o hrambi in zbiranju divjega rastja in se že nekaj časa sprašujem ali je res treba populit, porezat, spravit domov in požrt ali pa vreč stran vse kar je zastonj?

Gobe rastejo v glavnem jeseni, pomidori, paprike in melancane poleti, maline pa jagode tudi, privoščimo si vse to takrat, ko je v sezoni, saj tudi sardone cvremo poleti.

V olju ali v kisu, zamrznjene ali posušene gobe se sicer obdržijo, niso pa tako sijajne kot so sveže.

Čisto razumem, da vrle vrtnarice in gospodinje na ta ali oni način shranjujete pridelke s svojih z velikim trudom in z dosti odrekanja (čemu že?) gredic.

Ampak gobe, kostanj, šipek, jagode regrat, čemaž in robide itd. so sicer tu, vsem na voljo in debato o tem, čigavi so gozdni in travniški sadeži smo že imeli. Razumem apetit in celo lakoto, požrešnosti na zalogo pa prav zares ne.

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti