vloženi jurčki

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

18. sep 2012 13:22

Kaj pa vem, nola. Delno imaš prav.

Jaz zase vem, da nisem požrešna. Gobe nabiram, ker jih dobro poznam in mi je v neznansko veselje hoditi po gozdu. Naberem jih toliko, kolikor jih potrebujem, nič več. Letos niti toliko ne, ker nimam časa zanje.

Če  imam srečo  in naletim na  majhne in zdrave, jih  vložim in te dobijo tudi  prijatelji za božično darilo. To ni požrešnost ne? Decembra pač ne morem podarjati tapravih  jurčkov, tako da tista  pripomba o zalogah ni povsem na mestu. Tudi za lastno porabo ne.

Res pa je, da so nekateri dobesedno obsedeni z njimi  in iz gozda nekontrolirano tovorijo  ogromne količine gob.

Nekaterim to pomeni del zaslužka, morda tudi preživetja ?  Osebno pa poznam kar nekaj petičnežev in dva dohtarja povrhu, ki jim tega vsaj s finančnega vidika tega ne bi bilo treba, pa ...???

Ali v Slo ne delujejo inšpekcijske službe?

 

 

 

lp lučka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

18. sep 2012 13:52

Jaz jih najdem zelo malo. Imamo potem za kako juhico ali omako! Za vložit pa jih zmanjka. Za kupit so pa zelo drage- 18 evrov. 

Moja svakinja in njena družina jih non stop nabirajo in se vedno čudim, kdaj vso to količino pojedo. Da bi jih pa kaj podarila to pa ne.

Saj ni prav zdravo pogosto jest gobe.

Mi je lani rekla soseda, da imajo poln zamrzovalnik gob in jih nimajo več kam dat. Pa sem jim rekla, da jih rade volje vzamem, pa tud za simbolično ceno če ne zastonj...potem pa je vse tiho bilo. Jih je nanosila njena sestra, ki jih ima par metrov od hiše v gozdu.

Ja eni imajo pa res srečo. Jaz sem včeraj hodila 3 ure po gozdu, pa taka revščina, danes pa me vse boli....

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

18. sep 2012 14:32

Najperj odgovor (zagovor) Noli:

če si gledala "jamskega človeka" so lepo razložili, da smo moški potomci "lovcev", ženske pa "nabiralk"....torej nabiramo...Nisem zagovornik "roparjev", a vsi, ki hodimo po gozdu to nismo.

Kdaj se kakšna stvar "je" je tudi tema iz časov jamskega človeka.Takrat so začeli gomolje zakopavati v zemljo, plodove....sušiti...konzerviranje je daleč novejši izum, zamrzovanje še bolj.

Pri gobah je za prave ljubitelje največji "greh" prekuhavanje, blanširanje...ker se vse dobre snovi iz gob zavržejo. Torej lepe, zdrave gobe očistimo, nikako ne namakamo v vodi, če je potrebno samo obrišemo z vlažno viledo, da odstranimo zemljo in umazanijo in takoj osušimo.

Za zamrzovanje jih jaz narežem ravno po širini na cca 2mm debelo, zložim v vrečke in zamrznem.

Če so lepi veliki jurčki jih paniram in surove zamrznem.Enako dežnikarice. Ko jih porebujem jih dam zamrznjene na vroče olje in počasi spečem.

Mešane gobe posušim, da jih porabimo za boljši okuh omakam in juham (za literski kozarec za vlaganje letno).

Lepe mlade gobe, različnih vrst pa vložim v kis v razmerju 1:3 z vodo, na liter žlička soli in žlička sladkorja. Nekaj kozarčkov za posebne priložnosti.

In Lučka52, ljudje se bomo morali končno zavedati, da je Zemlja ena sama in se bolj spoštljivo obnašati do nje.Z ali brez inšpekcijami.V nasprotnem bo poskrbela, da se bomo.

 

 

 

jovita

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

18. sep 2012 18:02

jovita je napisal/a:

 

In Lučka52, ljudje se bomo morali končno zavedati, da je Zemlja ena sama in se bolj spoštljivo obnašati do nje.Z ali brez inšpekcijami.V nasprotnem bo poskrbela, da se bomo.

 

 

 



jovita

???

Ne poznaš me, zato pač ne moreš vedeti, kao se obnašam.V gozdu in sicer. Naj povem le toliko , da grem nabirat gobe s košaro, domov pa vsakič poleg gob prinesem še najmanj eno vrečko svinjarije, ki jo"  navdušeni gobarji " pustijo v gozdu.

Inšpekcijo sem omenila zato, ker ne živim v Slo  in več kot toliko ne poznam razmer. Pri nas je za nabiranje gob treba opraviti tečaj,  kasneje izpit, plačati dovoljenje, ga vsako leto obnoviti in se držati predpisov. Kazni so  zeloooo zasoljene.

Nekateri pač  začnejo spoštovati predpise šele takrat, ko morajo odpreti denarnico.  Ampak bolje to kot nič!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



lp lučka

Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 18. 2012 18:05

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

18. sep 2012 18:50

Lučka, saj veš, da moj zapis ni letel nate, tudi na večino, ki hvalabogu po pameti pobira darove narave ne.

Ampak ko prebiram hvalisanje koliko čemaža, regrata, malin pa gob in tega in onega se je ne le pojedlo, vložilo in seveda zmetalo stran, si pa mislim, da ni kakšne velike škode, da se tu pa tam  kakšen nenasitnež stegne ko poje kaj strupenega.

Pa poglej si no slike, ki se vsako leto jeseni ob navdušenem aplavdiranju pojavljajo tukaj. Verjetno jih nabirajo hranilci in hranilke devet in veččlanskih družin.

Pa mislim, da s predpisi in sankcijami ne bomo ničesar rešili. Na srečo je, vsaj tako sama vidim stvari, vedno več ljudi osveščenih in je tistih, ki ga lomijo vsak dan manj. Nekaj jih bo pa seveda vedno ostalo, tudi na tem portalu so zelo glasni in neoddahljivo prisotni.

 

nola

kozamurnik

sporočila: 2311

19. sep 2012 5:49

nola je napisal/a:

si pa mislim, da ni kakšne velike škode, da se tu pa tam  kakšen nenasitnež stegne ko poje kaj strupenega Pa mislim, da s predpisi in sankcijami ne bomo ničesar rešili. Na srečo je, vsaj tako sama vidim stvari, vedno več ljudi osveščenih in je tistih, ki ga lomijo vsak dan manj. Nekaj jih bo pa seveda vedno ostalo, tudi na tem portalu so zelo glasni in neoddahljivo prisotni.

 

nola
Se strinjam za Lučko. Kjer ni mere in zdrave pameti, tam pomaga le palica, beri kazen. Kdor bo le enkrat plačal, si ne bo nikoli več upal tovoriti iz gozda dvajset kg in več. Videno to soboto na gorenjskem koncu. murnik

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. sep 2012 6:43

Trixi je napisal/a:

Ja eni imajo pa res srečo. Jaz sem včeraj hodila 3 ure po gozdu, pa taka revščina, danes pa me vse boli....

Ja, eni imate pa res srečo. Mnogi včeraj nismo 3 ure hodili po gozdu, ker nismo imeli časa, ker ne moremo do gozda, ker......

(tudi tako lahko pogledamo. Kaj pa je slabega v tem, da si v tako lepem vremenu 3 ure v gozdu, pa ne nabereš nič ali pa sploh nič ne nabiraš?)

Med kulturnim in normalnim nabiranjem, ko s tem ne povzročaš škode (niti naravi niti lastniku) in plenjenjem ter uničevanjem vse počez, je velika razlika. Prvemu rečem DA in tudi sama prakticiram, drugo je seveda povsem nesprejemljivo, sodi v okvir "vandalizem in kraja". Kraja naravi in lastniku, se razume.

Med obema skrajnostima ni tanke meje, povsem jasno je, kje je meja. V glavah ljudi, ki to počnejo. Kje in kako to počnejo. Kdor pobere košarico malin na sončni poseki, je iz prve kateegorije, kdor pobere pest malin na isti sončni poseki, pa ob tem potepta in polomi pol poseke, je iz druge kategorije. Kdor se v obcestnem sadovnjaku skloni in pobere jabolko s tal je iz prve, kdor si v istem sadovn jaku nabere jabolk z drevesa, je iz druge. Tako preprosto je to, vsaj zame.

rimljanka

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

19. sep 2012 21:58

Brez zamere Lučka, ni bilo mišljeno, da si to ti, ampak splošno, vsi mi bomo morali ponovno povleči iz pozabe spoštovanje zakonov narave.

Spodaj je zelo dober članek o shranjevanju gob:

http://www.jana.si/2009/09/kako-shranimo-gobe-/

 

 

 

jovita

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti