Darilo za rojstni dan 8 letnika

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

23. nov 2013 7:43

Na tem mestu se spomnim na komentar Vendeline, glede doma narejenega mila, ki mi je bil blazno všeč, enemu redkih.

Pa ta račun mi ne gre ravno v glavo; tale tema je kar obiskana, kot tudi vse podobne, kadar debatiramo o skromnosti, varčevanju, srčnosti, dobrodelnosti, ekologiji in seveda kapitalizmu, pa da ne pozabim na lastno kreativnost. Če rečem, da sto odstotkov uporabnikov tega portala piha v isto smer, skorajda ne pretiravam. Pa na ostalih ni kaj dosti drugače.

Kdo so potem vsi ljudje pred nakupovalnimi centri, ko ne morem enostavno po jajca in kruh, zgolj, če se samo omeni, da se baje bliža en praznik? Kje se dogajajo tista skromna druženja v krogu družine in najbližjih?

 

Commis débarrasseur

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

23. nov 2013 9:25

JAZ! Vedno za praznike ponorim in zapravim preveč denarja za neumnosti.

Potem pa

marjja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

23. nov 2013 9:58

zzak1977 je napisal/a:

Na tem mestu se spomnim na komentar Vendeline, glede doma narejenega mila, ki mi je bil blazno všeč, enemu redkih.

Pa ta račun mi ne gre ravno v glavo; tale tema je kar obiskana, kot tudi vse podobne, kadar debatiramo o skromnosti, varčevanju, srčnosti, dobrodelnosti, ekologiji in seveda kapitalizmu, pa da ne pozabim na lastno kreativnost. Če rečem, da sto odstotkov uporabnikov tega portala piha v isto smer, skorajda ne pretiravam. Pa na ostalih ni kaj dosti drugače.

Kdo so potem vsi ljudje pred nakupovalnimi centri, ko ne morem enostavno po jajca in kruh, zgolj, če se samo omeni, da se baje bliža en praznik? Kje se dogajajo tista skromna druženja v krogu družine in najbližjih?

 



Commis débarrasseur

 

Hehe, zzak1977, mene ne boš videl drenjati se v nakupovalnih središčih in noret pred prazniki, še manj brezglavo zapravljat za stvari, ki jih sploh ne potrebujem. Kot me ne boš zalotil pri izdelavi domačih daril (okej, domača travairca je nekaj, kar mož dela, pa frendice pričakujejo od mene škatlo piškotov, ker same ne pečejo, ampak tu se tudi vse konča). Oziroma ne: najožje prijatelje navdušijo fotoknjige, ki jih sama pripravim. Dalj časa namreč fotografiram posamezne člane naše družbe  na skupnih srečanjih, tako da niti ne vedo, da jih ujamem v objktiv, in potem, za kakšno okroglo obletnico, naredim izbor najzanimivejših, naredim fotoknjigo in podarim - doslej še nisem zgrešila s takim dodatkom k darilu, večina se čudi, od kod vse to (in z veseljem pokažejo, da znajo ceniti trud, vložen v prirpavo takega darila).

Prazniki, vseeno kateri (ali 27.april in 1. maj, ali novo leto, ali prosti dnevi ob veliki noči in božiču - slednja sta  pri nas predvsem tradicija zaradi ene babice, ne izkazovanje verske pripadnosti) so čas, da se še kak dan več družimo in skupaj sedemo  h kosilu,  razširjena družina (pride še moja mama, pa svakovi starši včasih ...).

 

Smo tudi oblaganje praznične mize zreducirali na razumno mejo, tudi tašča, ,ki malo dirigira praznične zadeve, spoznala, da nima smisla, da še tri dni po prazniku jemo ostanke ...

mamamia

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

23. nov 2013 11:11

Jaz sem z darili razčistila pred mnogimi leti. Enostavno ne prenesem, da mi bilo kdo ( trgovina pa ploh ne) vsiljuje, kaj in kdaj naj kupim.

Kar ne pomeni, da ne kupim, ampak kupim, kar je meni všeč in kadar meni odgovarja, pa naj je to navaden petek ali pa  Božič.  Verjemi zzak1977, da  je moj sistem privzela skoraj vsa žlahta.

Za tradicionalne verske  praznike še vedno skuham kaj posebno dobrega.  Zaradi  spoštovanja do tistih, ki jih ni več, so pa del moje, slovenske, torej  naše  kulture in ne" Halloweena"  ali drugih  privzetih praznikov, ki so trenutno v modi.

Daril v mojem otroštvu ni bilo. Nekateri moji vrstniki so jih  seveda dobivali, pa  zato niso postali nič bolj samozavestni ali boljši...  jaz sem začuda preživela brez njih in zaradi tega nisem utrpela kake  posebne umske škode. Prej nasprotno.

Prepričana sem tudi, da večina kupuje (  tu mislim  nepotrebna, brezvezna) darila samo zato, ker nima dovolj samozavesti, da bi rekli NE in  še večja zaradi vedno aktualne  fraze: ja,  kaj bodo pa ljudje rekli, vsi imajo, vsi tako delajo....

In če vsi  tako delajo, kar naj. Jaz ne.

EMŠO tu zelo pomaga.

 

 

 



lp Lučka

Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 23.nov 2013 11:16

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

23. nov 2013 11:26

Ah lučka, o "naši" kulturi smo že razglabljali, spadajo vse v isti koš kot noč čarovnic. Tu odpove tvoja umska prednost zaradi odsotnosti daril in emšo?

Cel tvoj zapis ni ravno samozavesten za kakršno se imaš, ampak bolj samovšečen.

Commis débarrasseur

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

23. nov 2013 13:51

Dobro, da imamo vsevedne duše tule. Kaj bi brez njih? Pa nakupovalni centri gor ali dol. Denar, ki ga sama zaslužim, lahko porabim, kot se meni zdi. Pa četudi ne vidim nakupovalnega centra od znotraj, od zunaj pa le, če se peljem mimo.

O samovšečnosti, samozavesti, samodisciplini in še čem pa kdaj drugič. Ali pa tudi ne.

rimljanka

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

23. nov 2013 14:05

syu - da se povrnem nazaj na tvoje vprašanje, moj predlog:

Pokloni nečakinji pol dneva, ali pa dan tvojega časa. Morda gresta na izlet, v bazen s tobogani ali pa na skupno kosilo po njeni izbiri. Če ti finance dopuščajo, povabi zraven še sestrico in mamico. Zagotovo boste imele nepozaben dan, ki se ga bo vedno spominjala. 

babka1951

jkd  

član od: 9.4.2007

sporočila: 144

23. nov 2013 14:38

zzak1977 je napisal/a:

Kdo so potem vsi ljudje pred nakupovalnimi centri, ko ne morem enostavno po jajca in kruh, zgolj, če se samo omeni, da se baje bliža en praznik? Kje se dogajajo tista skromna druženja v krogu družine in najbližjih?

Morda tudi oni potrebujejo samo jajca in kruh...

jkd

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

23. nov 2013 15:28

"jkd" 

Johanna

andreja m  

član od: 12.10.2010

sporočila: 1114

23. nov 2013 15:34

In vedno več je takih.

andreja m

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti