Živila, ki jačajo menstrualne težave

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

tema odprta - 13. sep 2010 14:46 | ogledi: 4.722 | odgovori: 4

Dan. Sem ena tistih "srečnic", ki se vsak mesec bolj ali manj hudo matra ob menstrualnem ciklusu. Od bolečin, vročice, nihanja volje,... ni da ni in vsakokrat je malo drugače.

Prejšnji teden pa me je moja ginekologinja vprašala, če upoštevam "svoja" živila v času menstruacije, saj da (za različne ženske različna) živila močno ojačajo tovrstne težave in ob izločitvi teh živil iz prehrane v dneh ciklusa naj bi bile težave veliko blažje. Omenila mi je mlečne izdelke, čokolado in lešnike, ampak menda je od posameznice odvisno, kaj so tista njena živila, ki sprožijo hude muke.

Zanima me, če ste pri sebi opazile, da bi katera živila res vplivala na to in če da, me zanima, katera živila to so. Lažje je iskati, če veš, kaj sprobati

lp,

tjas

barbara_s  

član od: 21.3.2008

sporočila: 50

13. sep 2010 15:43

Evo, jaz sem prav zaradi tega nehala pit kavo :) In vsaj malo pomaga, ali pa se mi samo zdi... Drugače je pa knjiga z naslovom Cycles, Fertility and Nutrition; ki ima eno poglavje posvečeno prav menstrualnim (in predmenstrualnim) težavam ter kako se prehranjevati, da jih je čim manj... Evo, z amazona: http://www.amazon.com/Fertility-Cycles-Nutrition-Ma barbara_s

tejch  

član od: 27.3.2008

sporočila: 141

13. sep 2010 15:50

Tudi jaz sem imela včasih boleče mentruacije. Takrat nisem poskusila s spremembno v prehrani. Sem pa sedaj spremenila prehrano iz popolnoma drugih razlogov in ugotovila, da so dejansko menstruacije popolnoma neboleče. Moja prehrana je sedaj sestavljena iz mesa, zelenjave in sadja, maščob (avokado, olivno olje, omega 3), oreškov in suhega sadja, jajc. Sicer za preprečevanje oziroma lajšanje menstrualnih bolečin priporočajo izogib soli, kofeinu, alkoholu, sladkorju... Copy iz nekega članka: "Dolgoročno je mogoče zmanjšati menstrualno bolečino s prehrano, bogato s sestavljenimi ogljikovimi hidrati, kot so žita, sadje in zelenjava, čim manj soli, sladkorja, alkohola ter kofeina. Pomembno je tudi, da ima telo dovolj vitaminov iz skupine B pa tudi kalcija, magnezija in železa. Poznavalci zdravilnih rastlin pri boleči menstruaciji priporočajo, naj ženske zaužijejo manj mesne in mlečne hrane. Rdeče meso in mlečni izdelki namreč pospešujejo izločanje prostaglandinov, ki stopnjujejo krče." Pri meni torej zadeva deluje in jo definitivno priporočam ostalim! :) tejch

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

13. sep 2010 17:37

ja, jaz pri sebi opažam, da definitivno vpliva. Vsaj za par dni moram držat tave stran od čokolade in sladkarij, ker mi sprožijo katastrofalen glavobol. Pit vodo že par dni prej v večjih količinah in pa prvi dan minimalno hrane (da ni poplav), pa gre... Staša

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

13. sep 2010 18:22

tejch, glede na to, kako si spremenila prehrano, bi rekla, da si zelo hitro kar precej shujšala, vsaj morala bi ob taki hrani; s tem si iz telesa izplaknila tudi kar precej zalog estrogena, kar se seveda pozna tudi pri menstruaciji; da ne omenjamo, da se z leti te stvari tako ali tako zelo spremenijo (sem pač že dala skozi toliko let, da vem izastnih izkušenj). Lep pozdrav, Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti