Odprtje slaščičarne

Springrl  

član od: 8.4.2007

sporočila: 51

tema odprta - 7. sep 2010 11:21 | ogledi: 21.538 | odgovori: 32

Živjo,

sem že iskala, ampak nisem nič našla na to temo... Zanima me kaj potrebuješ za odprtje slaščičarne? Ali je slaščičarska izobrazba obvezna? Kakšni so higienski in drugi standardi, ki se jih je potrebno pri tem držati? Koliko približno bi torej stalo kaj takega začeti? Oziroma kje naj vse te podatke najdem?

Saj vem... Ogromno vprašanj... Ampak res ne vem niti kje s tem začeti, če sploh...

Hvala :)

Springrl

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. sep 2010 12:15

Draga springrl (sem šla pogledt, če sem pravilno napisala...), glede na to kaj in predvsem kako sprašuješ, ti prijateljsko svetujem, da se najprej temeljito naučiš načel podjetništva in poslovanja, ki veljajo za vse dejavnosti. In ne verjami hitrim rešitvam. In je sicer res, da se da tako s.p. kot d.o.o. zelo hitro ustanoviti - ampak tebi resnično priporočam, da se soočiš z načeli gospodarskega računovodstva in financ in načeli gospodrskega prava, pa nekaj malega o delu s kadri, pa to, katera institucija je za kaj pristojna. To ti prijateljsko svetujem zaradi tega, ker sem, ne po svoji želji, temveč po službeni dolžnosti, videla precej ljudi, ki so na vrat na nos nekaj odpirali in potem so še hitreje propadli. Vendelina jr.

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

7. sep 2010 12:27

Za osnovne informacije se za začetek  obrni na Območno obrtno zbornico. Pa dvakrat preberi zapis Vendeline jr.

barbara9

Springrl  

član od: 8.4.2007

sporočila: 51

7. sep 2010 13:09

Alicika hvala tista stran je zelo uporabna. Barbara9 na Območno obrtno zbornico sem se že obrnila, vendar sem upala, da bom tu dobila tudi kakšne bolj praktične, predvsem pa bolj hitre informacije - vendar izgleda, da sem malo narobe sestavila vprašanja. Vendelina jr. hvala za opozorilo. Stvar je v tem, da ekonomijo kar dobro poznam, je pa res da obvladam povsem druga področja ekonomije in ne odprtja lokala. Rada bi pojasnila, da se to vprašanje definitivno ne nanaša na "danes vprašam, jutri odprem", ker prvič nimam dovolj kapitala, da bi s tem začela, drugič mi manjkajo tudi izkušnje. Tako da gre pri tem vprašanju za zelo dolgoročen plan, vendar nekje moram začeti se učiti, zanimati, da bom, ko se bom (če se bom) dejansko odločila to odpreti res pripravljena, ker tudi sama poznam kar nekaj propadlih poskusov in si resnično ne želim biti eden izmed teh. Stvar je v tem, da sem pravkar končala precej zahtevno fakulteto in med študijem ugotovila, da me to sploh ne zanima, ampak imam veliko raje ustvarjanje, peko in poglede ljudi, ko jim je torta všeč. Tako da je sedaj moja ideja se vpisati nazaj v srednjo slaščičarsko šolo in nekje v prihodnosti mogoče tudi odpreti lastno slaščičarno. Vprašanje je predvsem s tega stališča postavljeno, da vidim ali bom sploh kdaj sposobna (predvsem iz finančnega vidika) to uresničiti in ali resnično potrebujem srednjo slaščičarsko šolo ali naj si za ta denar raje privoščim kakšen izpopolnjevalni tečaj okraševanja... Ne bi pa rada tega začela in šele ko kočnam ugotovila, da si slaščičarne tako ali tako ne morem omisliti niti v daljni prihodnosti. Če ima kdo še kakšne praktične informacije mislim, da ne bi pomagale samo meni, ampak tudi še komu, saj je resnično malo o tem napisano na enem mestu in je potrebno ogromno skakati in iskati... Predvsem pa ni nikjer opisanih nobenih praktičnih izkušenj s tem... Springrl

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. sep 2010 13:47

Ja, opisanih izkušenj ni, ker vsak, ki je dal to sam skozi, ne bo teh znanj in izkušenj poceni "prodal" ali dal.

Najprej se ozri po primernem lokalu, se pozanimaj o najemnini (ali ceni, če ga nameravaš kupiti), morda občina kak lokal odda po nizki ceni, ker ni izkoriščen. Tudi na občinskem oddelku za gospodarstvo se najde kak nasvet, tudi o tem,  kako do sredstev za samostojno podjetniško pot (saj menda veš, da se dobijo tudi nepovratna sredstva za samozaposlitev in za nove podjetniške ideje?).

Potem pa kombiniraj informacije z raznih forumov, z občine, z obrtne zbornice, pri GZS imaš tudi sekcijo slaščičarjev, pa jih pobaraj za nasvet .... Seštevek vsega tega ti bo kar dober napotek. Potem pa potrebna oprema, finančna konstrukcija in verjetno kakšno posojilo ter vse ostalo,  kar sledi (beri vendelino ...).

 

Bo nekaj za začetek, kaj praviš? Mamamia

mamamia

barbara_s  

član od: 21.3.2008

sporočila: 50

7. sep 2010 15:55

Hm, kaj pa če za začetek odpreš "popoldanski sp" peke tort? barbara_s

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

7. sep 2010 20:58

barbara_s je napisal/a:
Hm, kaj pa če za začetek odpreš "popoldanski sp" peke tort? barbara_s
Tudi jaz razmišljam v tej smeri. Pečeš torte in kekse in karkoli že po naročilu, pridobiš si redne stranke, zanimanje za tvoje izdelke rase ... In ko prerase okvirje popoldanskega s.p.-ja, odpreš slaščičarno. sara

Springrl  

član od: 8.4.2007

sporočila: 51

7. sep 2010 21:50

To je sicer super stvar na katero sem že računala, vendar tudi če je le popoldanski s.p. mora biti kuhinja urejena po standardih, ki pa niso kar tako in ravno to je tisto ključno... Koliko stane na začetku opremiti tako kuhinjo... Springrl

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

8. sep 2010 7:25

sara.vidmar je napisal/a:
barbara_s je napisal/a:
Hm, kaj pa če za začetek odpreš "popoldanski sp" peke tort? barbara_s
Tudi jaz razmišljam v tej smeri. Pečeš torte in kekse in karkoli že po naročilu, pridobiš si redne stranke, zanimanje za tvoje izdelke rase ... In ko prerase okvirje popoldanskega s.p.-ja, odpreš slaščičarno. sara
to ne gre kar tako. ti moraš za svojo plačo plačat vsak mesec prispevke, kar pa niti za minimalno plačo sploh ni malo. stranke moraš imeti že vpeljane, če ne če štartaš kar tako od začetka, kje pa človek lahko napeče tort in peciva oz kje dobi odjemalce, da bi si vse stroške za prispevke zaslužu, da ne govorimo o plači. In kolko časa ti sploh rabi, da zalaufaš, da je dovolj za prispevke in za plačo,... To ni tko izi. Pa opremo moraš met vso iz rosfraja, prostor ločen od bivalnega, vzorce na analizo, ker so živila,.. Ne moraš kar tako za hec odpret, pa čakat, da bo kdo prišel naročit, ker lahko že isti mesec zapreš. zato je pa fajn, kot je naredila Springgrl, da se prej o vsem pozanima in poštudira. Če želiš kot popoldanska obrt, ki sploh ne vem, če še obstaja, moraš pa imet dopoldne redno delo oz biti prav zaposeln, tako, da tudi to ni kr tko. vse je treba premislit in izračunat. Plus je že, če imaš svoj prostor in ni treba najemnine plačevat. Če bi blo tko izi, bi jaz že zdavnaj odprla, ker sem brezposelna in zelooo naveličana delodajalcev, ki mi ne dajajo redno plač,ki niso z ničemer nikoli zadovoljni, ki bi radi da delam za minimalca,... Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

8. sep 2010 8:40

Poznam gospo, ki je leta pekla torte in piškote najprej za znance, potem se je ta krog širil in pred leti je res odprla svojo slaščičarno.Pot je bila dolga in trnava.Imeti moraš jekleno voljo in veliko veselja do tega dela.Tudi birokratskih ovir je nič kolko. Ko je že imela svojo slaščičarno, ji je bilo velikokrat hudo, ker si marsikdo ni mogel privoščiti željene slaščice.Sama sem bila zraven, ko je fantek želel prav določeno tortico, pa je mamica rekla, da je predraga in sta šla ven. Zato je zelo prav, da dobro pretehtaš vse možne pasti.Tudi, ko prideš do svoje slaščičarne, ne pozabi, da se takrat res šele začne.Boj za kupca.Danes so najprej na vrsti položnice in osnovna hrana, šele potem pridejo na vrsto razvajanje in druge manj pomembne stvari. Res pa je, da ta naša država nima posluha za pridne in poštene ljudi.To se mi zdi najhujše pri vsej stvari.Da se ne podpre delavnih in ustvarjalnih ljudi, ampak da se jim samo jemlje.Mnoge to potem odvrne od vsega. En lep deževen dan želim in posladkajte si ga kar sami! naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti