Testo za pico v plehu (ki jih pečejo v pizzerijah)

jaggy  

član od: 12.8.2004

sporočila: 34

tema odprta - 6. sep 2010 13:15 | ogledi: 25.893 | odgovori: 48

Lep pozdrav zanima me, če je mogoče kdo kakšen picopek ali pa ve kakšne skrivnosti, da bi si lahko naredil doma takšno testo kot ga dobimo v pizzerijah ki pečejo pizze še na klasičen način oz v plehu...

Recimo picerija Limbo na Ljubečni, ima za moje poljme daleč na okoli najboljše pice ker je testo tako mehko kot biskvit... Žal pa vsi ti skrbno skrivajo svoje recepte. Se priporočam za vsakršni recept ali nasvet...

Ambrož

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

6. sep 2010 13:39

Bistvo pice ni da je testo mehko kot biskvit, pa klasičen način pečenja pizze je za moje pojme krušna peč. Sicer je pa v bazi kar nekaj deset receptov za testo, koliko od njih si jih že preizkusil?

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

6. sep 2010 14:04

jaggy, doma boste težko spekli takšno testo za pico, kot ga pečejo v picerijah - še posebej tistih, ki uporabljajo krušne peči. Razlog je ta, da krušne peči dosegajo bistveno višje temperature, kot jih gospodinjske pečice, ki jih večinoma imamo doma. Pa kljub temu se doma lahko speče odlična pica.

Miroslav Vulović

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

6. sep 2010 14:34

Hja malo protislovja si napletel v tole tvoje vprašanje. Klasično se pico peče na kamnu oz. v krušni peči. V plehu jih pečemo v navadnih gospodinjskih / električnih pečicah, ki, kot so ti že napisali, ne dosegajo dovolj velikih temperatur za "tapravo" pico. Torej je ali klasika ali pleh, oboje nekako ne gre skupaj. Približek se da narediti z nakupom "pizza stone", ki se ga razgreje v pečici in potem da pripravljeno pico gor. Jaz sem v ta namen na Tasosu pobrala kos odpadnega marmorja (ki naj bi bil tudi dober v ta namen) a pekla še nisem. Drugače pa je za vse picerije značilno, da imajo testo dobro uležano - mesijo ga ponoči ali celo prejšnji dan in potem lepo počiva pokrito, na ne preveč toplem, da počasi vzhaja- tako potem dobi tisto fino strukturo. Klasična pica ima čisto tanko testo (2 mm ) in potem malo dvignjenega robu, daleč od biskvita. Električne pečice naredijo potem višji kruh, ki je nekaterim tudi všeč, a to ni klasična italijanska pica. Čeprav tudi tam ponekod, če kupiš kaj "a taglio" in poješ v stoje, dobiš kar precej kruha zraven. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

6. sep 2010 14:40

Limbo ima nekaj kar bi naj bilo malo podobno pici - saj ne, da ni dobro - je, zelo, ampak razen po obliki nima veze s pico.

 

lp

vanjatajnsek

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

6. sep 2010 14:54

ja,testo za pico mora počivati najmanj 18 ur(priporočljivo je 24)v hladilniku(predal za zelenjavo),je potem tudi lažje prebavljivo.seveda pa to velja,če že v testo daš čimmanj kvasa,npr.na 1lg moke 12-15g svežega ali pol vrečke suhega kvasa. tinca,omenila si "pizza stone",dobila sem ga za darilo,pa ne vem,kako ga uporabljati,ni bilo priloženih navodil.a je potrebno kamen kaj namazati,posuti,kdaj....prosim za pomoč. lp mišzmoke Sporočilo je spremenil(a) mišzmoke dne 06. 2010 15:28

jaggy  

član od: 12.8.2004

sporočila: 34

7. sep 2010 7:23

Se opravičujem za naziv "klasično" pizzo ampak s tem sem mislil na tole... Če se spomni kdo kakih slabih 20 let nazaj ko marsikdo še sploh ni vedel kaj je to pizza v Sloveniji... Potem ko so jo začeli pečit so jo pekli v električni pečici in to v plehu... Šele kasneje so začeli uporabljati krušne peči ali pa varijante "električna krušna peč". Drugače za klasičen testo vem kako se naredi ker sem tudi pomagal 2 leti v sosednji pizzeriji ampak tam imajo električno pečico kot zdaj večina po Sloveniji. Pa da še to povem kot je že nekdo prej napisal. Dali smo na 5l vode ostalo moke po občutku samo 1/3 fala kvasa (to je približno 15g kvasa) ampak testo se more fino umesit z gnetilno napravo in počivati vsaj!!! 12 ur... Doma pa res takšne pizze ne moremo spečit vsaj z tem testom ne prej bi lahko spekli pizzo v plehu... Ambrož

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

8. sep 2010 15:25

Jaz se pa strinjam z "jaggyjem" glede klasične pice. Spomnim se za nazaj, ko si povsod lahko dobil le takšno pico - iz pečice s tem mehkim testom in so tud meni zelo dobre še danes, čeprav jih imajo malo kje. Zdaj so pač v modi tanke pice iz krušnih peči. Ne moreš pa reči, katera je klasična. Lakica

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

8. sep 2010 16:02

Moda nima tukaj zraven čisto nič.

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

8. sep 2010 17:18

Osebno ne maram pic kot trda palačinka s kupom nadeva. Moja ima centimeter plus mehkega testa, ki se med peko in ohlajanjem prepoji s sokom pelatov. Torej solidno sočna pica. Ni to testo v katerem pustiš vse zobe, ko zagrizeš in ni piškot. Recept je preprost. Navadno krušno testo s precej olja. Mesim toliko časa, da se brez moke ne lepi več na pult in roke. Potem normalno vzhajam, razvaljam - razvlečem in obložim. Sir dam cisto na vrhu, da mi sok pelatov ne izpari in ga testo vpije. Mogoče je to to. Še en verjetno koristen podatek. Uporabljam najslabšo možno moko na trgu, ker ima najmanj beljakovin in lahko z manj olja dosežem isti rezultat. Sergej C

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

8. sep 2010 18:24

Sergej C, mogoče so ti pa ljubše pogače? lp! mišzmoke

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti