"popariti" ajdovo moko

malamo  

član od: 4.9.2010

sporočila: 1

tema odprta - 4. sep 2010 21:03 | ogledi: 24.684 | odgovori: 10

Lep pozdrav vsem!

Kulinariko že nekaj časa prebiram in medtem sem se naučila marsikaj. Pogosto prebiram tudi forume, saj so polni zelo praktičnih nasvetov. Ker poskušam redno širiti svoj kuharsko-pekovski repertoar, sem se tokrat lotila teme "ajdova moka".

Zasledila sem, da je ajdovo moko treba popariti, če jo mešamo s kakšno drugo vrsto moke. Kaj natančno to pomeni? Koliko vode potrebujem za npr. 300g moke itd.?

Glede ajdove moke imam še eno vprašanje: Na kmečkem turizmu v bližini Golice sem jedla nekaj podobnega ajdovim žgancem (vendar je masa bolj rahla); v zmes je vmešana še skuta (in mogoče še kaj), je pa se lahko sladko (mogoče še potreseno z drobtinami) ali slano z ocvirki. Ali kdo ve, kako se ta jed imenuje in kako se pripravi?

Hvala

malamo

beva  

član od: 7.1.2010

sporočila: 741

5. sep 2010 9:28

Mogoče kdo ve, zakaj je ajdovo moko sploh potrebno popariti? beva

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

5. sep 2010 16:17

Nevem odgovora na ekzaktno tvoje vprašanje, če pa ga obrnem v malo drugo smer lahko iz izkušenj povem, da če se dela kruh recimo pol-pol ajda in kaj drugega, ali pa celo več ajdove kot druge moke, čisto vredu pride brez poparjenja. Moram pa povedati, da imam ajdovo moko iz trgovine, in da zna biti z mokami iz mlina kaka druga finta, ki je še ne poznam. Aja, pa iz ajde zaenkrat pečem le kruh (nekje do 40dag ajdeove moke in 20dag bele) ali pa jo dodam v vmešana jajca, da nastane omleta. Torej kako je s pecivi tudi ne vem ;) Viva Meier

beva  

član od: 7.1.2010

sporočila: 741

5. sep 2010 22:31

Viva Meier, kruh delam v enakem razmerju kot ti in tudi ne poparim moke (se mi ne da čakat da se potem ohladi in ja - ne zdi se mi potrebno, kruh je vedno dober). Mi je pa tašča rekla, da je ajdova moka iz trgovine mešana z belo, tista iz mlina pa da ne. Kupuje jo pri mlinarju in pravi da je že v barvi precejšnja razlika s trgovinsko. beva

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

6. sep 2010 13:00

Moka se popari da se zgubi vonj in okus. Nekateri namreč nimajo radi okusa po ajdi in vonja, ampak lahko pa jedo ajdo (celiakija, osebni primer ). Ampak boljše od poparjenja je praženje. V normalno teflonsko ponev vsuješ moko, kolikor je pač rabiš, in jo pražiš. Brez olja in vsega. Monika7

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

6. sep 2010 14:37

Jap Monika... to je tudi eden od receptov za kuhanje žgancev. Na koncu samo dodaš vodo in je. Sicer meni niso nikoli uspeli rahli, vendar tudi 'pocasti' niso bili. Tako jih zadnje čase kuham samo v pogači. Sergej C

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. sep 2010 16:34

Monika7 je napisal/a:
Moka se popari da se zgubi vonj in okus. Monika7

Tole pa ne bo držalo.

Ajdova moka vpije več vode kot običajna, pšenična, najbrž zato vnaprej poparimo, da ni potem testo, ki počiva (ob tem bi moka tekočino še vpijala) presuho. Z mrzlo vodo se tega seveda ne da doseči. Če bi moka res izgubila vonj in okus, je jaz gotovo ne bi poparila, saj je v vonju in okusu bistvo ajdove mloke, vsaj zame.

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

6. sep 2010 17:32

moja babica jo je poparila zato, da je zgubila okus in predvsem vonj in ga je res. Ampak je to delala samo z mojim kruhov, za navadnega z belo moko tega ni delala, ker ji je ratal brez parjenja. Saj moka ne izgubi popolnoma vonj in okus, ampak toliko, da ne vonja (meni smrdi) po ajdi. Monika7

malamo  

član od: 4.9.2010

sporočila: 1

6. sep 2010 17:46

Hvala vsem, bom poskusila (: malamo

Doban  

član od: 24.8.2004

sporočila: 238

8. sep 2010 9:08

malamo: sprašuješ tudi glede jedi iz ajdove moke ter skute. Po mojem mnenju si jedla ajdove krape. Mi smo jih jedli na Kriški planini, zabeljeni so bili z ocvirki in so nam bili tudi zelo všeč. Sem tudi že razmišljala, da bi jih pripravila doma. Ko sem pogledala za recepti na kulinariki, so bili krapi narejeni kot žepki, tiste, ki smo jih mi jedli, pa so mi delovali, da so pripravljeni kot iz kvašenega testa. Pozna katera krape na ta način? Simona Sporočilo je spremenil(a) Doban dne 08. 2010 11:38

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti