Pomoč-ajvar

sarin  

član od: 14.1.2009

sporočila: 114

tema odprta - 28. avg 2010 18:44 | ogledi: 14.406 | odgovori: 18

Delam oz.sem že dala ajvar v kozarčke,po receptu sweetie,prvič sem ga delala pa se bojim,da se je ponesrečil.Ta recept bi pripopala pa ga ne znam,žal.

Že malo čudno se mi je zdelo,ko sem zelenjavo kuhala v litru kisa za vlaganje in dveh litrih vode saj,ko sem pražila zelenjavo mi je dišalo vse preveč po tem kisu in zelenjava se je seveda navzela tega vonja.Tudi,ko sem probala še vroč ajvar se mi je zdel preveč po okusu tega kisa,morda bo bolje,ko se ohladi.

Delala sem natanko po receptu.Vseeno upam,da ne bo za stran.Zanima me tudi to kako ga shraniti v kozarce,da ne bo nobenih vidnih mehurčko,pri meni je namreč nastal kakšen in upam,da zaradi tega ne bo neužiten.

Lepo prosim za kakšen nasvet tiste,ki ste že delali ajvar,jaz sem ga namreč prvič in sem nasploh pri vlaganju zelenjave bolj začetnica.

Hvala za odgovore!

sarin

sarin  

član od: 14.1.2009

sporočila: 114

28. avg 2010 19:31

Dala sem toliko kolikor je napisano v tem receptu,1l kisa in 2l vode,v tem sem kuhala zelenjavo,jo precedila in zmiksala,pražila uro in pol na olju..... Ma sem se lotila recepta,ker ga hvalijo,meni se je tudi zdelo,da je preveč kisa,ampak potem,ko sem kuhala zelenjavo,nisem imela več kaj rešiti. Pa drugič Za pojesti menda bo,glede na to,da ga delam prvič.Se bodo pač malo kislo držali sarin

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

28. avg 2010 19:33

Sarin .... ne vem po katerem receptu si delala ajvar, sama ( in širše sorodstvo) ga delam po tem receptu: 10kg rdeče paprike in 2kg celih melancanov popečem ( najlepše gre to na roštilju, tistem na oglje) in olupim. Zmiksam v multipraktiku. Dodam 4 jedilne žlice soli, 1 jedilno žlico sladkorja, 2dl vinskega kisa, 2dl belega olja. Po okusu pa še zelo drobno sesekljane pekoče feferone (lahko dodaš tudi ingver, peteršilj, ipd). To kuham eno uro in vroče polnim v kozarce ( kozarce do polovice napolnim in nekajkrat udarim z njimi ob pult, da se masa posede in večina zračnih mehurčkov izgine). Kozarce zaprem, in pokrijem z brisačami ali pa koco ter pustim da se ohladi. Obdržijo se tudi več kot leto dni ( če prej ne zmanjka, seveda). Iz tega dobim okoli 19 manjših kozarčkov. Vem, da ti nisem odgovorila, če se bo tvoj ajvar obdržal ali ane, ampak mogoče v ponoč za drugič ali komu drugemu. Petya

sarin  

član od: 14.1.2009

sporočila: 114

28. avg 2010 20:03

lucka52,ravno po tem receptu sem delala,hvala in tebi Petya se zahvaljujem za recept,ravnokar berem na netu,da je to tisti pravi recept za ajvar. sarin

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

28. avg 2010 20:05

Malenkost.... smo včasih delali po podobnem, kot je lučka dala link .... ampak je ta toliko boljšiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii .... ne rabiš mesa poleg ne nič.... samo kruh in gor namažeš :) Petya

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

28. avg 2010 20:11

Sicer ne vem kakšen recept imaš, vem pa, da je veliko receptov za ajvar tak in drugačen. Jaz prisegam samo na en ajvar: rdeča dolga paprika pečena, očiščena in olupljena, pečeni malancani, olje in sol.

Na slikah je lanskoletnao praženje ajvarja.

Letos ga bom delala v drugi polovici septembra.

 

Pozdravček!

 

Sporočilo je spremenil(a) dragička dne 28. 2010 20:18

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. avg 2010 20:11

Ni mi všeč ajvar, ki ima kiselkast okus, zato sem izoblikovala čisto svoj način kuhanja in mojim je odličen. Gre pa takole: poljubno količino podolgovatih rdečih paprik operem in spečem. Nalagam jih v višji lonec s pokrovom. Ves čas so po pokrite, ker se mlačne veliko lažje lupijo. Olupljene paprike očistim semenja, jih operem in čz noč pustim na cedilu. Naslednji dan jih zmeljem z multipraktikom in zmleto maso stresem v široko in ogromno posodo. ajvar se mora res pražiti, ne kuhati. zadevo pražim toliko časa, da izpari vsa voda. Čisto nakoncu dodam olivno olje, sol in sveže mlet poper. Še malo popražim in vroče konzerviram. Olje dodam zato tik pred koncem kuhanja, da ga ne pregrejem. Uporabljam čim kvalitetnejše olje. Paprike pridelam sama in ker je vmes vedno nekaj pekočih, feferonov ne dodajam. Razni dodatki kot gorčica, malancani ipd...... nam ne odgovarjajo. Ajvar ima zelo lepo rdečo barvo. lp Vesna

sarin  

član od: 14.1.2009

sporočila: 114

28. avg 2010 20:44

Ajoj!Vidim,da je pred mano še nekaj učenja gospodinjstvaHvala za nasvete vsem in Dragička hvala za slikce,da vsaj približno vidim potek priprave ajvarja. Se lotim ponovno tega dela,ker ostanem žalostna dokler mi ne rata Kjer je volja,tam je pot, baje sarin

sarin  

član od: 14.1.2009

sporočila: 114

28. avg 2010 22:10

V dokaz,da je nekaj narobe z mojim ajvarjem(sem dala en majhen kozarček in celo z nalepko od kupljenega ajvarja,malo hladit,preden pride moj ta lačni iz službe)Zraven sem spekla hrenovke,narezala češnjevec,čebulo in posolila,popekla krukeh,ker ga obožuje...... in čakala,če bo kaj komentiral. Ni trajalo dolgo,ko je vprašal "kje pa si kupila tale ajvar,nekam na kislo vleče " V smehu priznam,da je to moja umetnija,nakar pripomni "sej ni slabo,sam na kulinarični sloveniji boš našla taprav recept" sarin

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

30. avg 2010 10:45

sarin je napisal/a:
lucka52,ravno po tem receptu sem delala,hvala in tebi Petya se zahvaljujem za recept,ravnokar berem na netu,da je to tisti pravi recept za ajvar. sarin
Z ajverjem je podobno kot s francosko solato. Vsak ima nek recept in vsi so "ta pravi". Skratka snov za prepir O ajverju ogromno izveš na: http://www.coolinarika.com/pretrazivanje/recepti?upit=aj Tudi od Makedonskih kuharic in kuharjev. Tudi sam delam ajver iz rdečih pečenih paprik in jajčevcev. Brez kisa. Če pa jajčevce zamenjaš s paradižnikom in dodaš nekaj feferonov, dobiš lutenico. To je zame zmagovalna kombinacija. Nekaj najboljšega, kar se da najti v shrambi. Če boš krožila po coolinariki, po makedonsko je jajčevec - modar patlidzan, paradižnik pa je samo patlidzan pogosteje pa domat. lp Vlado

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti