Dren-drnule

sladkosnedko  

član od: 6.2.2008

sporočila: 223

tema odprta - 27. avg 2010 13:14 | ogledi: 13.465 | odgovori: 14

Pozdravljeni, letos se bo nabralo kar veliko drnul, zanima me  kaj izdelujete iz njih in ali kateri pozna pijačo drnulovec, drnule v žganju.Hvala

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

27. avg 2010 13:21

Poznam to pijačo, vsako leto jo naredi naš prijatelj. Naredi tudi odlično marmelado :)

barbara9

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

27. avg 2010 14:07

Marmelada iz drnul je po mojem kraljica med marmeladami

mejačka

Yantares  

član od: 24.10.2009

sporočila: 111

27. avg 2010 14:32

Kako pa naredite marmelado? Predvsem me zanima kako odstranite koščice? Hvala in Lp Y.

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

27. avg 2010 16:33

Za marmelado bi tudi jaz prosil okvirno količino sladkorja, ker so drnule kar med rekorderji po trpkosti in še če slučajno kdo ve ali je pri drnulah tudi kakšna 'finta' z zmrzaljo kot pri šipku. Drugače se pa pri nas pod drnulovc razume žganje kuhano iz drnul. Nisem še slišal, da bi se kdo tega lotil. Vendar je bilo to po očetovih besedah nekoč izjemno cenjeno. LP

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

27. avg 2010 16:41

Meni je tudi ta marmelada najbolj všeč, zanima pa me, če jo je moč kje kupiti, Sweetie

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. avg 2010 21:09

Sergej C je napisal/a:

Za marmelado bi tudi jaz prosil okvirno količino sladkorja, ker so drnule kar med rekorderji po trpkosti in še če slučajno kdo ve ali je pri drnulah tudi kakšna 'finta' z zmrzaljo kot pri šipku. LP

Seveda, če drnulje dobi slana, so manj ali sploh ne več trpke, Enako kot trnulje, recimo. Slano učinkovito nadomesti zamrzovalnik. Morajo pa biti lepo zrele, take, ki same padejo z drevsa ali pa nam ostanejo v roki, če jih primemo.

Količina sladkorja je po mojem mnenju stvar osebnega okusa. Vsekakor pa pri drnuljah najbrž vsaj 3/4 kg na kilogram pireja. Po moje drnulje skuhaš in jih spasiraš. Ostanek zaliješ z malo vode, spret prekuhaš in postopek ponoviš.

rimljanka

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

27. avg 2010 21:54

Hvala Rimljanka. Za sladkor redno sprašujem odkar sem delal sirup iz robidnic -> bolj v smislu koliko ga katero sadje prenese. Torej sladkor tu ne ubija okus. Sergej C

PACKA  

član od: 23.9.2003

sporočila: 344

28. avg 2010 11:47

Drnule namočiš v žganje kot borovnice ali ostalo sadje. Moja babica je iz njih pripravljala tudi kompot. Žal jih v našem koncu letos ni, ker je zadnja nevihta s točo uničila pridelek. PACKA

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. avg 2010 12:13

Tako kot pravi rimljanka, bi jih jaz pokuhala (no ja, jih bom) z malenkost vode, potem pa skozi cedilo. Potem je postopek enak, kot pri kuhanju ostalih marmelad. lp Vesna

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

28. avg 2010 17:56

Se pridružujem Rimljanki in Reci. Skoaj vsako leto nabiram drnjule in kuham marmelado - res je malo zamudno, ampak rezultat je pa fantastičen.

V kozico nalijem za prst vode, nasujem drnjule, pokrijem in na srednjem ognju kuham oz. dušim (v bistvu bi lahko rekli skoraj že soparim) nekaj minut, da se sadeži zmehčajo in popokajo. Potem zmehčane drnjule z roko, kuhalnico in raznimi žlicami pretlačim skozi cedilo za testenine oz. solato. S tem je kar nekaj dela, saj je meso drnjul dobro pritrjeno na koščico (podobno kot pri olivah). Ko mi ostanejo na cedilu koščice, ki se jih drži še nekaj mesa, jih preložim v drug lonec, zalijem z litrom vode ali dvema in še malo prekuham. Potem zadevo precedim skozi gazo, da mi ostane fin gosti sok iz drnjul. Dodam nekaj sladkorja, še enkrat prevrem in natočim v steklenice in to potem spijemo kot sok.

Kašo iz drnjul, ki pa sem jo dobila s prvim precejanjem oz. pasiranjem, stresem v kozico, dodam približno polovično količino sladkorja in skuham v marmelado. Marmelada je kuhana hitro, lepo se strdi, saj imajo drnjule obilo pektina.

Prav zaradi obilice pektina so drnjule zelo primerne za mešanje z drugim sadjem, ki ga vsebuje zelo malo (npr. robidnice, maline ipd.) - mislim spet na kuhanje marmelade.

Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti