Jota in korenje

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

21. avg 2010 17:16

Po mojem okusu korenje zelo vpliva na okus kjerkoli pač že je. Po drugi strani je pa zelje tudi precej močno, jaz ga imam rad in ga vtaknem kamorkoli je priložnost (khmm..). Jote pa sam ne delam, jo ponavadi jem v gostilnah ali jo pripravi kdo drug.

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

21. avg 2010 18:51

Tudi jaz sem zrastla na primorskem, Vipavska dolina in na jedilniku je bila jota pogosto. Tako pozimi kot poleti. Nikoli nisem še nikjer videla,dase daje vanjo korenje. Jota ki sem jo vajena je sestavljena iz kislega zelja, krompirja, česna in fižola. Če vanjo "stopi prasec", je še okusnejša,če ga pa ni smo jo rahlo zabelili z žličko olja. Mi v joto nismo nikoli zakuhali ječmena, smo pa v skuhan ješpren dali vilico kislega zelja  kar na krožnik. Če je pa komu jota s korenjem všeč, pa ne vem zakaj si je nebi privoščil. Dober tek.

mejačka

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

21. avg 2010 18:56

Pragotovo korenček spremeni okus jote. Mi recimo imamo radi tako kislo, da ti žgečka v uho....najverjetneje nekateri dajejo korenčka, da malce blaži tisto kislost.

 

 

Mamaf, lepo te je brati!

Kuharca Anamarija brez glave

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 21. 2010 18:56

neznan uporabnik

21. avg 2010 20:59

Dej Anamarija1, dej mal razlož ti tole: "Kuharca Anamarija brez glave"? Pa menda se nisi preveč smejala, hehe... Meni je bil tisti tvoj nasmeh in izgled bolj všeč. Sem dosledno upoštevala. Zdaj pa ne vem, kako in kaj naj "brez glave"? Naslednjič, ko bom kuhala joto, bom dala iz čistega firbca korenček not. Ste mi vzbudili radovednost japaja

sarin  

član od: 14.1.2009

sporočila: 114

21. avg 2010 21:04

Jota kuhana,brez korenja...samo še čakam,da pride fant iz službe,da vidim če bo kaj opazil sarin

neznan uporabnik

21. avg 2010 21:07

Sarin, kdaj in kam daš kuhat korenje (kadar kuhaš s korenjem)? In koliko ga daš? Toliko, da se ga opazi ali ne? japaja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. avg 2010 22:09

Evo, pa smo našli joto s .  Lučka.

rimljanka

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

21. avg 2010 22:39

To pa že ni več jota, ampak ješprenjka s kislim zeljem ali repo. V joto gre samo krompir, fižol in zelje ali repa. Tako je na Primorskem. Moja svakinja, Ljubljančanka, pa pravi, da je njena mama v joto vedno zakuhala polžke. To je bila pač njihova varianta jote, ki to ni več. daga

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

22. avg 2010 4:42

Daga, tudi ješprenjeva ni, ker receptu ni ješprenja. Prvič slišim da bi v joto dodajali korenje. Ampak ko neka jed postane znana , si jo vsak lasti in prikroji malo po svoje. V dobri veri, da je ravno njihova tista originalna. Nekje sem brala, da ima jota svoj izvor v današnji Avstriji, različica z repo pa v severnem delu Italije. Naj se znajde, kdor lahko, važno, da je dobra. Kotarca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti