Jota in korenje

sarin  

član od: 14.1.2009

sporočila: 114

tema odprta - 21. avg 2010 12:10 | ogledi: 16.879 | odgovori: 47

En lep sončen pozdrav.Imam vprašnje.Moja mami je vedno v joto dodala na koleščke narezano korenje in sama zdaj delam enako.Kadar kdo od mojih znancev je mojo joto pravi,da korenja v joti pa še ni jedel.Delam napako?

sarin

neznan uporabnik

21. avg 2010 12:18

Menda je toliko receptov za joto, kolikor je gospodinjstev.. Sama na korenje v joti še nisem naletela, tudi ga ne dajem v joto, kadar jo kuham. In od kod je tvoja mama, Sarin? Np, meni korenje in kislo zelje nekako ne gre. Mi pa gre sveže zelje v solati z naribanim korenčkom... Čeprav.. če dobro pomislim...včasih tudi oliv in kaviarja nisem jedla, zdaj bi pa dušo prodala za to.. japaja

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

21. avg 2010 13:02

Vsakič, ko je govora o vampih se spominjam na našo Jade, namreč ona je nora na vampe

Tudi jaz jih nisem marala, tam nekje po 30 letu sem jih začela jesti. Če so pravilno narejeni so tudi meni najljubša jed, pa parmezanček ne sme manjkat, in malo pršutka tu pa tam....

 

O joti pa bi morda še najbolj vedela mamaf.

Ah ne, no, ne gre korenček

Kuharca Anamarija brez glave

sarin  

član od: 14.1.2009

sporočila: 114

21. avg 2010 13:45

Mami je iz Dolenjske,nisem je niti nikoli spraševala zakaj da v joto korenje,ker že od odroštva jem mamino joto s korenjem in se mi je to zdelo samoumevno.V službi na malici pa res nisem zasledila nikoli korenja v joti.No in kaj naj danes,ko bom ravno kuhala joto? Fant sicer pravi,da pri njemu doma tudi niso dajali korenja,čeprav tudi mojo poje in jo pohvali.Za spremembo jo bom skuhala brez korenja,da vidim če opazi razliko sarin

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

21. avg 2010 13:54

Bo že res, da ima vsaka kuharica svoj recept za joto, ampak mislim, da v tapravo joto ne sodi korenje. Sem s primorske, za 4 generacije nazaj vem, da so joto kuhali brez korenja, če ti to kaj pomaga. Pa dobr tek, s korenjem ali brez :) Mateja

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

21. avg 2010 14:03

Še ena primorka in sicer iz vipavske doline . Res je , da ima vsaka gospodinja svoj recept ampak korenja še nisem zasledila nikjer .

Bernarda

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

21. avg 2010 14:17

Nikoli

rrr

Yantares  

član od: 24.10.2009

sporočila: 111

21. avg 2010 14:22

Kraška jota tudi nima korenja, vsaj nikoli nisem slišala za to. Moja nona včasih naredi "poletno joto", mlado zelje namesto kislega zelja, pa malo teranovega kisa na koncu. Sestavine so krompir, fižol, (kislo) zelje ali repa, česen, lovor, poper in pršutova kost. Prežganke se ponavadi ne dela (kvečjemu česen na hitro pocvre na olju), krompir dovolj zgosti. Pa nobena od non, niti tet ne daje v joto paradižnika oz. omake/koncentrata. Verjetno je to vipavska različica? Y.

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

21. avg 2010 14:57

Tudi na vipavskem ne dajemo koncentrata notri . Mi je pa zadnjič sodelavec ki je po rodu kraševec pravil da pri njih doma v joto zakuhajo tudi ješprenj .

Bernarda

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

21. avg 2010 16:53

Sicer nisem rojena Kraševka, sem pa tu že 15 let in v tem času sem "sprobala" že dosti minešter in jot. Korenja ni bilo v nobeni joti. Tudi tašča mi je prevkar zatrdila, da ne pozna primera, da bi kdo iz njenega sorodstva ali soseščine v klasično kraško joto dodajal korenček. Je pa res, da je načinov priprave jote toliko kot kuharic - recimo ravno tašča je iz svoje vasi poznala nekaj gospodinj, ki so poleg krompirja, fižola in kisle repe/zelja v joto dodajale še po debelo pest ješprenja (baje je to tudi na Vipavskem pogosto v navadi). Pri njej doma pa to ni bilo v navadi.

Prav tako je bilo v večini gospodinjstev običajno, da se je v joti (za okus) kuhal kos kosti od pršuta ("kančedura"), po nekod so prisegali na klobaso, drugje spet na kos prekajenega svinjskega mesa ...

Nekatere gospodinje joto zgostijo s "podmetom" iz rahlo popražene moke in česna na olju, druge na masti, jaz pa, ki mesa ne jem, ne uporabljam nič od naštetega, za zgostitev raje dodam kak krompir več in ga malo pretlačim, zabelim pa z oljčnim oljem in dodam zelo veliko česna.

Je pa seveda možno, da je sarinina mama iz takih krajev oz. hiše, kjer je sesekljan korenček v joti nekaj čisto normalnega - in tako se je ta navada pač prenesla naprej.

Mojca

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

21. avg 2010 16:57

Zakaj bi bila napaka, če ti je všeč notri korenček? Sam ga sicer do sedaj nisem zasledil v jotah.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti