Jota in korenje

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. avg 2010 8:19

daga je napisal/a:
To pa že ni več jota, ampak ješprenjka s kislim zeljem ali repo. V joto gre samo krompir, fižol in zelje ali repa. Tako je na Primorskem. Moja svakinja, Ljubljančanka, pa pravi, da je njena mama v joto vedno zakuhala polžke. To je bila pač njihova varianta jote, ki to ni več. daga

Po tej logiki tudi stotine pic niso več pice, ker niso take kot je (menda) izvorna..............ki je, katerakoli že in kjerkoli že. Tudi o tem ni enotnega mnenja.

Povsem enako bi se lahko vprašali, ali je goveja juha še to, če vanjo damo paradižnik. Ker ga do pred morda 50 leti zagotovo niso dajali, saj ga marsikje sploh niso poznali.

rimljanka

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

22. avg 2010 8:52

Sem Primorka in moja mama je v joto vedno dala korenček, a nikoli narezanega na kocke, ampak kar celega - recimo en srednje velik korenček. Ko je joto servirala, je korenček odstranila. Enako seveda počnem po njenem zgledu tudi jaz. Če korenčka nimam, ga pač ne dam, bom zato naslednjič bolj pozorna, kako korenček vpliva na okus. Moj oče pa zelo rad v joto doda še ješprenj.

neznan uporabnik

22. avg 2010 13:03

Multivitaminči, kaj pa če ti skuhaš joto v dveh kastrolah in daš v eno korenje, v drugo pa ne? Boš imel odgovor iz prve roke. japaja

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

22. avg 2010 13:33

Ješprenjko z repo ali kislim zeljem kuham ponavadi pozimi, ko ni zelenjave, ki jo v ješprenj dam poleti. Čeprav sedaj dobimo vse čez celo leto mi je to ostalo v navadi za zimski čas. daga

neznan uporabnik

22. avg 2010 14:39

Daga, hvala enako! A uživajmo poletje, novlet bo endvatri tukaj! Čeprav sem zadnjič sanjala mrzlo kislo zelje.. (ne povem zakaj , KVAK) japaja

neznan uporabnik

22. avg 2010 15:06

Da te, dragi Multivitaminči, na hitro podučim (preden dobiš izdelan psihološki profil ): Na Kulinariki proč od politike!!! Lahko sicer uporabiš arabeske in metafore in bluzenje..ampak lepo te prosim, ne smetit s hildami in ostalimi podn individuumi (sploh ne poimensko)! KVAK japaja

sarin  

član od: 14.1.2009

sporočila: 114

22. avg 2010 16:10

Japaja,korenček malo skuham,da se mi v repi ne kuha predolgo(odkar sem poskusila joto z repo,delam izključno z repo)nato ga prepražim na čebuli,prav tako slanino in kar gre pač še zraven in potem v lonec kjer se kuha repa. Moj sploh ni opazil,da ni korenja(ah moški) Jo bom zdaj kuhala kar brez korenja,ker se mi res ne zdi bistvena razlika pa še manj dela bo Aja,ko smo ravno pri temi.Kolegica je jedla pri meni pasulj in spet vprašanje "a daš v pasulj korenje al kaj?" Ja madoniš v pasulj pa menda gre korenje ali sem samo jaz obsedena z njim? sarin

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

22. avg 2010 21:11

Nisem Primorka,ampak menim, da one najbolj vedo kakšna je ta prava vipavska jota npr., ali pa kraška itd.Če pa je kdo navajen na korenje zraven, je pa tudi dobro zanj.Meni gre prav na jetra, če kdo reče, da mora biti samo tako in nič drugače.Ampak sama ga ne dam,prav tako prvič slišim, da se ga da v pasulj.V pasulj paše ta prava kranjska al pa kaj drugega suhega od pujsa.Sarin, tvoja mami je skrbela za vitamine in da boste dobro videli, če verjamemo,da je korenje dobro za dober vid. Ravno zadnjič smo prijateljice modrovale, da bi iz istih sestavin vsaka od nas pet naredila drugačno jed,čeprav bi se zmenile za določeno jed.Če ne drugega, bi jo narezale in začinile drugače.Beseda je tekla o šobski solati.Ne bi verjeli, koliko idej imamo! naor

anaboleyn  

član od: 18.1.2010

sporočila: 91

23. avg 2010 20:35

Bom še jaz malo pristavila svoj lonček, pa ne jote ali pasulja ampak fižolove juhe ( suh fižol, zrnje, da ne bo pomote ). Po receptu od moje mami. FIžol čez noč namočim, kuham ga v drugi vodi ( od namakanja odlijem), zraven dam kaj suhega kuhat pa na 3/4 kg fižola najmanj 5 korenov, celih in lovorov list. Ponavadi v ekonom loncu. Posebej pripravim čebulo, tenstam jo, da se dobro razpusti, dodam česen, da zadiši in malo rdeče paprike v prahu. Pol kuhanega fižola in vse korenčke dodam k čebuli in vse skupaj s paličnim zmiksam, dodam preostali fižol z vodo, v kateri se je kuhal in meso, po potrebi dosolim ( odvisno od slanosti mesa) in še četrt ure kuham. Včasih jemo z makaroni ali z rižem, včasih samo kruh zraven. Moji pravijo: še angelčki bi jedli, če bi zobke imeli.... Pa ne se kregat, je zateženih preveč na svetu, zato bodimo mi krasni. Lp Anaboleyn anaboleyn

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

24. avg 2010 19:25

Še angelčki bi jedli, če bi zobke imeli in ritke, da bi kakali. Sliši se nadvse dobro in bo treba kar poskusiti. Res se nima smisla kregati,vendar je tokrat to le bolj božanje kot kreganje.In pri tem naj ostane. naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti