Motovile - zamrzovanje semena pred setvijo?

zoja2  

član od: 16.12.2007

sporočila: 258

tema odprta - 20. avg 2010 9:49 | ogledi: 9.377 | odgovori: 4

Ali je res, da je potrebno seme motovilca pred setvijo dati za 24 ur v zamrzovalnik? Meni kakšno leto lepo vzkali, drugič pa nič. Ali gredico po setvi pokrijete in s čim?

Hvala

zoja2

Temo je spremenil(a) zoja2 dne 20. avg 2010 9:49

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

20. avg 2010 13:00

Sicer nisem strokovnjak, daleč tudi od hobi vrtnarke, sem pa tudi jaz slišala po radiu za to teorijo od ene gospe. Razlog seme naj bi bilo premlado. S tem, ko ga kako jaz vem damo za kakšen dan v zmrzovanik naj bi pa bolje vzkalil. http://www.mojalbum.com/jagikroki/torte

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

20. avg 2010 16:20

Kolikor je meni znano, se tega ne dela zato, ker bi bilo seme premlado, ampak zato, da odstranimo dormanco. Po domače povedano, naj bi bila dormanca kemijska, lahko pa tudi mehanska zaščita semena, da le-to ne kali prezgodaj. Nizke temperature pri semenu motovi8lca to kemijsko substanco uničijo oz. razgradijo ali nekaj podobnega. če seme pustimo na vrtu prek zime, narava opravi svoje. Ker pa tega praviloma ne delamo, ampak seme poberemo takoj, ko je zrelo, si pa moramo pomagati s hladilnikom (ponavadi je hladilnik boljši kot zamrzovalna skrinja).

Če sem kakšnega kozla ustrelila, bo pa rimljanka postavila stvari na svoje mesto.

lp

P.s. Zakaj takih vprašanje ne postavljate v forumu "Moj vrt"? http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1658

cervus

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

20. avg 2010 17:31

Koliko pa jaz vem, bolj je seme motovilca staro, lepše kali. Moja soseda je imela seme staro tudi osem let in je lepo kalilo. Če pridelamo seme motovilca letos in ga v jeseni posejemo, ne bo kalilo. Nekateri ga dajo za krajši čas v skrinjo in potem bolj verjetno kali. lp baška

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

20. avg 2010 19:37

Za motovilec je znano, da sveže seme slabo kali. Priporočajo tako ali tako, da sejemo seme, ki smo ga lčani kupili, ali pa letos zgodaj spomladi, da je zanesljivo še lansko. Ja, elaphus ima kar prav, za laike zadosti dobra razlaga. Samo zelo dvomim, da je 24 ur zadosti..........................

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti