Mehkejša hrana-poškodbe v ustih

tabina  

član od: 15.2.2005

sporočila: 474

tema odprta - 20. avg 2010 9:34 | ogledi: 5.652 | odgovori: 20

Prosim za ideje, kaj skuhati moji najstnici, da bo lahko jedla. Tretji dan ima namreč stalni aparat, katerega kaveljčki so ji ranili notranje stene ustnic, zraven tega jo bolijo dlesni, saj ima občutek, da so zobje razmajani. Tri dni sva že na grisu, mlečnem rižu, zelenjavnih juhah in pire krompirju, pa mi že zmanjkuje idej. Vsakršna ideja bo dobrodošla.

Hvala!

tabina

neznan uporabnik

20. avg 2010 10:07

Pa čokolino, kakšen puding, sladoled, frape.. In tako, kot pravi Multivitamin: zmiksaš tudi meso. Smo pri nas tudi nekajkrat preživeli takele težavice. Zadeva je malce tečna, minila pa bo relativno hitro japaja

tabina  

član od: 15.2.2005

sporočila: 474

20. avg 2010 10:49

Hvala za odgovore, bom poskusila zmiksati kot predlagate, čeprav glede na njene običajne prehranjevalne navade, težko, da bo spravila skozi zmiksan pohan zrezek:) Solatke itak ne more, ker kislo peče. Sem imela bolj v mislih jedi, ki so same po sebi že v taki obliki, da ni čudno, če jemo vsi, pa potem tudi ona, kot npr. kremna zelenjavna juha, krompirjev ali bučkin zos... tabina

beatrice  

član od: 18.11.2009

sporočila: 137

20. avg 2010 11:03

Omenila si, da so ji kaveljčki ranili notranji del ustnic. Opozarjam na problem razjed v ustih. Bodita pozorni na odprte ranice, razjede in pikice, ker so lahko zelo nadležne in prave lovilke bakterij ter vnetij. Posvetujta se z ortodontom, sicer pa lagko: 1. V lekarni kupita male ortodontske voščene paličice. Deklica pogleda katero mesto v ustni votlini je prizadeto, nato pa vzame med palec in kazalec košček voska, ga zmehča pod toplo vodo in nežno prilepi na kaveljčke. Tako izolira kovino od mesa in bolečin ne bo več. 2. Kupita ustno vodo Curaprox, ki jih je več vrt. Ena je za redno rabo, druga pa za celjenje razjed - samo za 3-5 dni! Če uporabljate običajno zobno kremo, morata po čiščenju zob počakati pol ure pred vnosom ustne vode. Po zobni kremu Curaprox pa lahko uporabite ustno vodo takoj. Sicer bo pa hitro minilo in nasmeh bo filmski! beatrice

tabina  

član od: 15.2.2005

sporočila: 474

20. avg 2010 11:37

beatrice, najlepša hvala! Vosek sva dobili, vendar sva ga tiščali na tračnice brez gnetenja pod vodo, seveda je takoj odstopil:( V vsej tej zmedi in depresiji, ki jo je tamala doživljala zaradi montaže gumbkov, sva očitno preslišali bistvo. Bom pa šla kupiti še Curaproxove izdelke, ki jih priporočaš. Je sicer spirala z raztopino Justovega Teatre olja, tako da upam, da se bo res znebila nadaljnjih nevšečnosti. Multivitamin, zanimiva izkušnja:) Resnično bom skušala zmiksati pohan šnicelj; me res zanima, kako izpade:) tabina

beatrice  

član od: 18.11.2009

sporočila: 137

20. avg 2010 11:42

Veš, z eno voščeno zaplato se da zdržati cele ure, no problem. Samo spat ne sme z njim, da se ji ne bo med spanjem odluščil in padel v saPnik. Srečno z zobki! beatrice

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

20. avg 2010 12:36

Jaz sem razjede reševala z voskom, ki so mi ga dali pri ortodontu brezplačno in neko stekleničko kot gel, ki se ga kupi v lekarni in na koži naredi film-oblogo. nanaša se z lopatko na pokrovčku. Sedaj imam zobno pasto...ne vem znamke, važno je da je v njej sestavina olje čajevca. Tako pri vsakem novem obisku ortodonta, ko mi zamenjajo žičke nimam več problema z razjedami. Pravijo da če fino boli, sladoled dela čudeže..Saša

P.S.: Aparat imam ga že 1,5 leti pa še bo treba, na koncu pa še operacija.

Mir in dobro!

tipica5  

član od: 31.7.2009

sporočila: 49

20. avg 2010 13:09

pasulj, polnjene paprike, leča, čežana, sadni kompoti - to mi pride zdaj na misel. Lp tipica5

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

20. avg 2010 21:30

3 mesece sem s skupaj zvezano čeljustjo (vmes ni bilo prostora niti za slamico) sanjala o makaronih z bolonjsko omako. Podnevi in ponoči. In ko so mi okovje pobrali dol, sem skuhala najmanjše makarončke, pa ni šlo, ker se je bilo potrebno ponovno naučiti žvečiti, s paličnim zmiksani in s parmezanom so super sedli.

Sem živela od raznoraznih skuta sadje miksov, čokolešnika, pudingov, biti pa je moralo vse popolnoma tekoče, pire krompir je bil že preveč kompakten.

Ampak ko sem pri 23ih letih prvič v svojem življenju ugriznila v jabolko, neprecenljivo.

Sicer ni ravno v kontekstu, ampak resnično se da vse zmiksati.

Loni Makaroni

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

21. avg 2010 14:36

Loni tudi jaz sem že imela tako operacijo 1996, še sreča, da je bilo poletje in počitnice, drugače ne vem kaj bi. Meni najljubša je bila kisla smetana...Moja prvi hrana po odstranitvi je bila zelenjavna rižota. Cele tri krožnike sem jo pojedla. Sedaj pa jovo na novo, fiksni aparat in operacija...

LP, Saša

Mir in dobro!

palalačinka*  

član od: 25.2.2010

sporočila: 113

21. avg 2010 17:41

če kaj pomaga - saj mine sama imam 'zvezdice' že cca 4 leta. na začetku je bilo precej neprijetno, ko se navadiš, se da preživeti tudi tista vmesna zategovanja. sprva sem zelo pazila kaj jem, da se ja ne bi kaj odlepilo ipd. pa res ni potrebe po pretiravanju. (pa isto velja za ščetkanje - po določenem času se ti niti ne da več stati po 10...20 min za lijakom). lahko jem vse, žvečim žvečilne, solato, bonbone, oreščke... edina neprijetna zadeva je, da lahko še cel dan 'malicaš' ostanke, ki se zataknejo za aparat sem pa včasih tudi sama kak dan po nagtegovanju, predvsem zaradi neprijetnih aft (!!) in ne bolečin v zobeh, na 'čokolino dieti' res se mi ne zdi potrebe po takih ekstremih kot so mixanje zrezkov in vsakršne hrane. bolečina mine (častna!). do takrat pa kakšne juhice, mlečne zadeve, zdajle v poletnem času v poštev pridejo še razni frapeji in šejki... se splača, za lep nasmeh palalačinka*

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti