Kutinova marmelada

nen  

član od: 4.10.2003

sporočila: 5

tema odprta - 4. okt 2003 10:15 | ogledi: 8.635 | odgovori: 4

Mi lahko kdo svetuje, kako se pripravi kutinova marmelada? Se lahko meša še s kakšnim drugim sadjem? Se iz kutin lahko pripravi še druge jedi?

Sončen pozdrav s Primorske.

nen

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

4. okt 2003 12:52

Recept vzet iz knjige Čar marmelad (Alain Furet), v slovenskem jeziku izdala založba Valenovak! Potrebuješ: približno 1,3 kg kutin za 1 kg sadne sredice 750 gr sladkorja (jaz ga dajem po okusu, ne maram prevec sladke, mešam želirni sladkor in navadni) Potek: Kutine olupimo, jih prerežemo na polovico, odstranimo peščišča in jih skrbno zavežemo v bombažno culico. Kutinove polovice narežemo na kockice in jih damo v kozico. Prilijemo 1 l vode, dodamo culico s peščišči, pristavimo da zavre, in nad živahnim ognjem kuhamo 30 minut. Medtem s penovko stalno mešamo. Kutinove kockice ne smejo biti ne pretrde ne premehke. Odstranimo culico s peščišči, kutine pa stresemo na solatno cedilo, ki smo ga prekrili z bombažno tkanino in postavili v stekleno posodo. Pustimo, da se 20 minut odceja (sok, ki se je nabral, lahko uporabimo za pripravo želeja). V kozico za kuhanje marmelade damo sladkor in 4 dl vode, pristavimo da zavre in nato kuhamo do 114 stopinj C! Sladkornemu sirupu dodamo odcejene kutinove kocke, in ko vse skupaj ponovno zavre, kuhamo nad živahnim ognjem 20 minut. S penovko pridno mešamo, da se kutine ne bi prijele. Kozico odstavimo, z marmelade poberemo pene in jo še enkrat premešamo. S pomočjo širokega lija in zajemalke damo kutinovo marmelado v kozarce, jih zapremo in steriliziramo. Upam, da recept ni preveč "zakompliciran"! Vračam deževne pozdrave z okolice Ljubljane, Maja

nen  

član od: 4.10.2003

sporočila: 5

4. okt 2003 13:20

Maja hvala. Res sem mislila, da bo vse skupaj malo bolj enostavno. Pozdravi s trenutno še sončne Primorske. nen Sporočilo je spremenil(a) nen dne 04. okt 2003 13:21:17

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

6. okt 2003 18:13

Našla sem še en recept, ki je misleč po prebranem malo lažji! Dobro zrele kutine umij, razreži na štiri dele in odstrani pečke; nato jih zmečkaj v sopari, za kar je potrebno 1 1/2 do 2 uri. Potem jih pretlači, stehtaj sok ter vzemi za 1 kg soka 80 dag sladkorja, ga gosto skuhaj, zmešaj vanj sok ter kuhaj in vročo marmelado shrani v segrete kozarce. Upam, da bo ta kaj bolj enostavna! Pa hvala za informacije o kakiju, sem se danes že pozanimala, bo treba kar ponje, jih je res bolj malo in kar hitro zginevajo! lp, maja

pidapinipi  

član od: 17.10.2003

sporočila: 11

17. okt 2003 15:05

Res ne vem, zakaj je treba tako komplicirati s kutinovo marmelado ! Jaz sem zrele kutine enostavno narezala na manjše koščke, dodala malo sladkorja in dala v AMC posodo na majhen "ogenj". Po približno dveh urah (pomešala sem mogoče 1 x ali 2 x) sem z narejeno marmelado napolnila vroče kozarčke. Proti koncu kuhanja sem dodala le dve rezini oprane limone. Marmelada je odlična, s koščki kutine, ki pa so mehki in lepe, oranžne barve. Lep pozdrav, Danica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti