Sladkovodne školjke

omnivor  

član od: 6.8.2010

sporočila: 24

tema odprta - 6. avg 2010 11:30 | ogledi: 9.051 | odgovori: 3

Pozdravljeni vsi,

sem čisto nov na forumu, član sem šele 5 minut. Prebiram pa forum že dolgo, dolgo.

Sedaj imam vprašanje za poznavalce: ali je kdo že jedel sladkovodne školjke?

Sajvem, saj vem, so vse zaščitene... V mislih pa imam brezzobko, Andonta cygnaea. Zakaj je zaščitena sicer ne vem, zanesljivo pa jih je v ribnikih na tisoče in več. In ko ribiči izpraznejo ribnik zaradi vzdrževanja, seveda poginejo (in smrad se širi do neba...). Ob naslednjem praznjenju pa jih je spet ogromno. Zakaj si torej ne bi privoščil par komadov za obed? Posebno zaradi njihove impozantne velikosti, saj zrasejo do 20 cm in več.

Z morskimi školjkami imam bogate izkušnje, tako z nabiranjem kakor s pripravo, čeprav priznam, da jih najraje uživam presne (lenoba - tako je pač najmanj dela). O sladkovodnih pa imam morda nekoliko predsodkov, saj voda nima tiste razkužilne moči, kakršno ima morje.

Lepo prosim, če mi lahko zaupate kakšne svoje izkušnje ali namige.

Pozdrav, Vsejed

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. avg 2010 11:34

Po moje je školjka školjka, ampak bolj me zanima tisti del - razkužilna moč morja. Kolikor je meni znano, se lahko z morskimi školjkami čisto zadovoljivo in temeljito zastrupiš. Je pa res, da v ribnikih voda ni nekaj najbolj bistrega in čistega in oh in sploh..... Menda ima veliko organskih snovi, ki so tudi zelo primerne za kako bruhanje in drisko, pa mogoče še za kaj hujšega, pa čeprav jih zaužiješ posredno, preko školjk....

Sicer pa tako ali tako vemo, da je prašiček kralj živali.....

lp

cervus

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

9. avg 2010 23:12

svetujem ti, da preizkusiš... pa ne pozabi prej dve škatli medicinskega oglja kupit, za vsak slučaj ;)

lukabograc  

član od: 16.8.2010

sporočila: 11

23. avg 2010 11:58

pa za usak slučaj jih jej med vikendom.... da ne bo v službi pestro :)))))))) lukabograc

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti