Grenke kumare

Ninja24  

član od: 31.3.2007

sporočila: 2692

29. jul 2010 17:19

Pri nas smo jih tudi v najhujši suši vsak dan zalivali z vodo iz bližnjega potoka in so kljub temu na eni gredici grenke, na drugi kjer je bila posejana druga sorta pa so čisto vredu. Tako da ne vem, če to s pomanjkanjem vode drži. Ninja24

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

29. jul 2010 17:22

Ninja24 je napisal/a:
Pri nas smo jih tudi v najhujši suši vsak dan zalivali z vodo iz bližnjega potoka in so kljub temu na eni gredici grenke, na drugi kjer je bila posejana druga sorta pa so čisto vredu. Tako da ne vem, če to s pomanjkanjem vode drži. Ninja24
Morda ste pa res tisto žilo pohodli na eni strani. Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/

ninky  

član od: 19.1.2005

sporočila: 127

29. jul 2010 20:05

Hvala, za odgovore! Tudi pri nas mislim, da ni problem v suši, saj kumare vsak dan zalivamo, včasih tudi zjutraj in zvečer, plodovi so zelo lepi, čisto evropski (popolnoma ravni), zelo čvrsti in sočni. Samo za jest pa res niso. Mogoče bo pa naslednja runda, ki jo zaliva današnji dež, boljša. ninky

branka3  

član od: 9.10.2007

sporočila: 11

29. jul 2010 20:25

Moja mami pa pravi, da so grenke, če se jih obira čez dan, ko je vroče. Ona jih obira samo zgodaj zjutraj, pa nima nikoli grenkih. branka3

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

29. jul 2010 20:50

Gets even worse: tako kot so lepota, resnica in kontaktne leče v očeh opazovalca, tako je menda grenkoba kumar na jeziku okuševalca. Vsaj metaforično, kajti za grenak okus kumar je kriva snov feniltiokarbamid oziroma feniltiourea (z okrajšavo PTC); sposobnost za okušanje PTC je genetsko pogojena. V članku na linku piše, da bo svežo kumaro, ki vsebuje PTC, kot grenko zaznalo 70% ljudi in to z različno intenziteto, 30 odstotkom ljudi se pa ta ista kumara ne bo zdela grenka. (link je zelo zanimiv in ga priporočam v branje.) (Btw, sama opažam nekaj podobnega pri pijačah, sladkanih z aspartamom, ki se zdijo mojemu najdražjemu in še nekaterim drugim obupno zaendrek, meni se zdijo samo malo manj sladke kot njihove "normalne" variante in jih zato tudi rajši pijem, do prave populacijske raziskave pa še nisem prišla). lp, proxima

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. jul 2010 21:01

proxima je napisal/a:
Vsaj metaforično, kajti za grenak okus kumar je kriva snov feniltiokarbamid oziroma feniltiourea (z okrajšavo PTC); sposobnost za okušanje PTC je genetsko pogojena. V članku na linku piše, da bo svežo kumaro, ki vsebuje PTC, kot grenko zaznalo 70% ljudi in to z različno intenziteto, 30 odstotkom ljudi se pa ta ista kumara ne bo zdela grenka. (link je zelo zanimiv in ga priporočam v branje.)

Bi se z razmerjem okuševalcev/neokuševalcev kar strinjala, na podalgi preverjanja s PTC na zadosti velikem vzorcu (mala sladka maščevanja.......jaoj, letos sem pa pozabila nanje). Hvala, proxima za informacijo, da je PTC v kumarah. Je zdaj za preveriti, če je tudi v bučah.

Še tole bi dodala (je o tem že tekla beseda enkrat na teh straneh nekje): grenke snovi so v izvornih kumarah v veliki količini (boj proti jedcem, seveda), selekcija v ustrezno smer je količine zmanjšala, vendar, saj se ve, genetika je resna veda................

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 29. 2010 21:03

neznan uporabnik

29. jul 2010 21:01

Ampak jaz pa ne razumem čisto dobro. Če spadam med tiste, ki zaznavajo grenkobo, zakaj potem ne zaznam grenkobe pri vseh kumarah? japaja

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

29. jul 2010 21:03

Mislim, da je v bučah nek alkaloid (in to prav zares nekoliko strupen), ne pa PTC, ampak moram preverit na wikipediji...:)))))))

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti