Ogrevanje na plin/drva

ATNES  

član od: 25.3.2008

sporočila: 198

tema odprta - 29. jul 2010 12:48 | ogledi: 6.270 | odgovori: 16

Lepo pozdravljeni!

Že res, da nam je še vroče (danes sicer ne), a kmalu bo potrebno ogrevati. Prosim za vaše mnenje, izkušnje z ogrevanjem hiše na plin in drva.

Hvala

ATNES

Engie  

član od: 12.10.2007

sporočila: 472

29. jul 2010 14:51

Mi smo šli lani v jeseni iz drv na črpalko "voda -voda" in smo zelo zadovoljni Engie

Lucijica  

član od: 21.3.2004

sporočila: 110

29. jul 2010 15:39

Z možem sva se odločila za kombinacijo kamin na drva, ki ogreva vodo + črpalka zrak-voda. Pri starših pa se ogrevajo na plin. Drva so super - trenutno najcenejša. Črpalka tudi. Med tednom se grejeva na črpalko, zvečer pa romantika s svetlobo iz kamina. Ogrevanje na plin pa je zelo hitro odzivno - vsaj pri nas doma je bilo tako. Lahko si imel prej mrzlo, ker nisi kuril, pa se s plinom zelo hitro segreje. Enako je z drvmi in kaminom. Je pa mogoče nekaterim zoprno dodajatdrva na kamin. Dati jih moraš ravno prav, da ne segreješ preveč, da nisi enkrat v kopalkah sredi zime in nato zopet oblečen kot medved. Razen če imaš peč v kurilnici, ki sama dofila drva.

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

29. jul 2010 16:09

Lucijica je napisal/a:
..... Dati jih moraš ravno prav, da ne segreješ preveč, da nisi enkrat v kopalkah sredi zime in nato zopet oblečen kot medved. Razen če imaš peč v kurilnici, ki sama dofila drva.

To se da rešit z zalogovnikom (hranilnikom) toplote.

Predlagam ti, da pogledaš še po drugih forumih, ki so bolj ali manj specializirani za takšne teme, npr. na strani: Pod svojo streho.

ATNES  

član od: 25.3.2008

sporočila: 198

30. jul 2010 7:39

Hvala za predloge. Sem pogledala še na strani Pod svojo streho, pa nisem našla kaj veliko. Bom še. Danes pride na ogled gospod s plinarne, da pove kje naj bi šel plin do hiše in sveda še ceno. Po telefonu je trdil, da mi ne more izračunati približne mesečne porabe. Mu lahko verjamem? Zadnja tri leta smo se ogrevali na drva, prej sem živela v mestu, kjer je bilo vedno toplo in to brez truda. Nikoli nisem prišla v ledeno stanovanje in jutra so bila topla. To pa tako pogrešam. Najdražji navija za peč na drva in zalogovnik (2000l), ter trdi, da nam bo tudi zjutraj toplo, pa še ceneje da je. Toplotna črpalka ne pride v upoštev. Hiša ima nova okna, je neizolirana, ogravali bi mansardo v velikosti 60kv.m. Kaj menite? ATNES

onaon  

član od: 21.6.2010

sporočila: 72

30. jul 2010 10:18

za karkoli se boste odločili dobro premislite, potrebno je gledat tudi v naprej. Pri izolaciji naj vam ne bo škoda denarja, saj se zna čez čas pokazat rezultat. Dobi več mojstrov v hišo: predračun, nasvet, več glav več ve,potem pa se s predragim vsedita in premislita in skalkulirajta tisto pravo zadevo. Zalogovnik je pa vseč tudi meni, vendar ni dovolj €€€€. Pa dovolj prostora moraš imeti. Mansardo pa dobro izoliraj, imam soseda, ki je vsako stvar zelo dobro pretehtal, pa pravi da še premal, izkoristil je vsako luknjico v stanovanju, pa pravi, da poletne vročine pa ni premagal klub vsej izolaciji. Pa srečno pri odločitvi in poročaj kaj. onaon

ATNES  

član od: 25.3.2008

sporočila: 198

30. jul 2010 17:40

Odločitev je padla. Gospod s plinarne je povedal, da je plin enkrat dražji. Sama investicija je cenejša, a ne kaj dosti. Sva si že ogledala peč na drva, se dogovorila, da si pridejo ogledat teren v naslednjem tednu. Pri treh izvajalcih. Imamo problem, ker je hranilnik toplote prevelik za naša vrata, a baje ga naredijo po meri(upam,da mi bo cena "prav").. ATNES

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

31. jul 2010 12:24

Oba z možem sva upokojena in še dokaj pri zdravju, zato sva se odločila, dokler bo tako ,ova kurila na drva. Kupila sva jih 5 "klafter", kar bi moralo za normalno zimo zadostovati. Za že narezana drva, domov pripeljana sva dala 1100 EUR. Imava še cisterno olja, za vsak slučaj. Kupila sva ga še, ko je bila cena "znosna" (0,63 eur/l). V našem kraju pa je tudi potekala plinifikacija, tako,da sva si dala pripeljati napeljavo do hiše. Za vsak slučaj sva pripravljena. Ko bo centralna crknila, bova tako šla na plin. Seveda naju skrbi, da ne bi predolgo živela in bo prej zmanjkalo nafte in plina. Takrat bova morala montirati še sončne kolektorje, smola je samo ta, da na naši lokaciji pozimi navadno ne pride sonce do nas. Živima namreč na osojni strani gore. Si bova pa nabavila debele "kovtre", se stisnila in nekako "pregurala" najbolj mrzle dni. Saj smo mi penzionisti še navajenih vsega slabega iz povojnih časov.

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

3. avg 2010 10:58

Atnes, izmeri širino hranilnika brez izolacijskega ovoja. Tega lahko "zmontiraš" potem, ko bo hranilnik noter...

Čez poletje imamo pri nas segrevanje vode vezano na kurilno olje, čez zimo, pa se ogrevamo izključno na drva. Hiša je v treh etažah (klet, nadstropje, mansarda) in v kurilni sezoni porabimo cca 3 "klaftre" drv. Moram pa poudarit, da je na hiši samo izolacijski omet debeline 5 cm, kot so to včasih delali.

Pri hišah je zelo pomembna izolacija, zato, Atnes, čimprej naredit na hiši izolacijo (vsaj 10-12 cm)- fasado. Šele potem se bo pokazala razlika pri porabi energentov. Hranilnik pa lahko zadrži toploto v hiši tudi do tri dni. Malo preglej razpise Eko sklada: http://www.ekosklad.si/html/razpisi/main.html pri nakupu centralnih peči in hranilnikov subvencionirajo nakup do 25%.

 

ATNES  

član od: 25.3.2008

sporočila: 198

3. avg 2010 11:18

Hvala za nasvet Silva, a za eko sklad sva prekratka ( peči in ostale zadeve, ki jih subvencionirajo stanejo nad 9000eur). Hranilnik sva izmerila (1500L) in je širok 1m, vrata pa 88cm. Baje jih izdelujejo po meri-cene še nimam. Izolacija..... ja,ja. Je v planu, a še nekaj časa ne. ATNES

onaon  

član od: 21.6.2010

sporočila: 72

4. avg 2010 10:08

upam, da bo tudi nam kdaj uspelo nabaviti hranilnik, samo bo tudi malo problemov s prostorom. onaon Ne veš, kaj zmoreš, dokler ne poskusiš.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti