Poprov steak

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

tema odprta - 25. jul 2010 23:50 | ogledi: 21.466 | odgovori: 9

Svetujte mi prosim , kako naj pripravim dober steak , da bo prepečen , mehak in sočen . Ne uspe mi

pa če je še tako lepa pljučna , dobim vedno kos suhega in trdega mesa , pa če še tako pazim , da ga ne prebadam , da bi ostal sočen . V čem je skrivnost ?

L p

manca51

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

26. jul 2010 4:36

En način je ta, da ga na hitro popečeš na vsaki strani par minut, potem pa vse skupaj postaviš v pečico pri nizki temperaturi (največ 150oC). Kako dolgo ga pustiš, je seveda odvisno od tega, kako je debel in kako prepečenega hočeš imeti. Dober tek! Sonja Sonja

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

26. jul 2010 10:00

poskusi manj zapect. Mene je bilo vedno strah da bo krvav in sem ga mocno zapekla, potem je bil pa lesen. Zdaj sem se pa navadila da je lahko malo roznat in mi je prav super. Jaz pecem 2-3cm kos pljucne 2-3 minute na vsaki strani.  Da ne bom ravno vsega pisala - tu je Mamamia dala podrobna navodila: http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=5405

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

26. jul 2010 10:35

Manca, prepečen, mehak in sočen zrezek ne gredo skupaj - mislim, da je v tem ves problem. strelka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. jul 2010 15:04

Prepečen res ne, skoz in skoz pečen (ali well done), sočen in mehak pa gre skupaj. Vsaj tako ga jaz delam in mi uspeva. Je pa treba zadet pravo temperaturo, da se meso opeče z obeh strani in povrhnjica  zakrkne, da sok med nadaljevanjem pečenja ne teče ven, pa prijemalko uporabit za obračanje namesto vilic i n podobno. Vaja dela mojstra, tudi jaz sem večkrat žagovino jedla iz pljučne, potem sem pa občutek dobila in zdaj gre.

Mamamia

mamamia

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

27. jul 2010 0:36

Najlepša hvala vsem , ti , mamamia , si pa pravi stručko , zakladnica znanja . Ob prvi priliki bom spet poskusila , četudi moj mož pravi , da ima steakov kar za lep čas dovolj . Saj ga razumem , a se bo že moral še kdaj žrtvovat , ker se hočem naučit in pika . Doslej so bili žagovina ali pa preveč vampirski. Pekla sem jih na maslu ali margarini , kar sem pač imela , prebadala jih nisem , obračala sem jih z lopatko ,solila pa bolj proti koncu pečenja. Mislim , da je fora ravno v temperaturi ali pa maščobi . Kaj pravite za maslo oziroma margarino ? Res je , vaja dela mojstra in nekega lepega , sončnega dne , se bo tudi meni posvetilo ... Lep pozdrav ! manca51

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

27. jul 2010 1:49

Pljučno vedno popečem samo na žlici olja. Da se naučiš, kdaj je ravno prava, priporočam, da si nabaviš en tak, podoben ali bolj fensi termometer. S tem je meso čisto enostavno speči do željene temperature. Preden ga postrežeš, ga za 5 minut zavij v aluminijasto folijo. Tako se bodo sokovi "umirili" in ne bodo tekli po krožniku.

Razpredelnico s temperaturami in stopnjami pečenosti za razne vrste mesa najdeš tukajle .

Pa dober tek!

Vanja

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

27. jul 2010 9:13

manca51, mogoče vam bo še en nasvet prišel prav: Če boste pekli biftek ali druge vrste zrezek v ponvi na štedilniku, ga vzemite iz hladilnika kakšne pol ure (ali celo eno uro) preden ga boste pekli, da se nekoliko ogreje. Če boste dobro ohlajen zrezek dali na vročo ponev direktno iz hladilnika, boste v hipu temperaturo močno znižali in se bo zrezek začel dušiti namesto, da bi se pekel. Če ga pa pečete na roštilju, pa ga lahko date na rešetko kar direktno iz hladinika, saj je na roštilju temperatura veliko višja, kot v ponvi na štedilniku.

 

Miroslav Vulović

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

29. jul 2010 22:54

Sarabande, prav imaš , sigurno vpliva na čas pečenja tudi začetna temperatura mesa . Vanja , hvala ti , zelo si prijazna . Dodala si piko na i , mamamia je prispevala načine in čas pečenja , ti pa pravilne temperature , tako , da lahko rečem samo ; super ste , hvala ! Vbodni termometer sem tudi dobila .Ne vem ,kako , da nisem sama niti pomislila nanj ? Vem , da mi bo tokrat uspelo ! L p manca51

trimix  

član od: 30.8.2007

sporočila: 91

30. jul 2010 8:37

V pri WMF se dobi tak mini termometer samo za steake pečt,ki ima že označena polja rare,medium in well done trimix

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti