Litoželezna posoda in pomivalni stroj

simonxy  

član od: 3.3.2007

sporočila: 8

tema odprta - 22. jul 2010 16:20 | ogledi: 9.089 | odgovori: 5

Kupujem posodo za indukcijo in baje je najboljša izbira litoželezna posoda.

Ker je masivna, lepo, enakomerno porazdeli toploto, lahko pa jo uporabljaš tudi v pečicah,

poleg tega naj bi bila najbolj zdrava(nekateri trdijo, da pri drugih posodah lahko uhaja kovina v hrano).

Ne vem pa kako je s prijemanjem hrane, je boljša od rosfrej ali slabša?

Zasledil pa sem, da jo ne bi smel pomivati v pomivalnem stroju.

Mogoče kdo ve, zakaj?

Imam ravno nov model pomivalnega stroja Bosch in res ne bi želel pomivati posode na roke, sploh pa ne v današnjih časih, ko si med tednom še za kuhat ne morem vzeti dovolj časa.

V tem primeru bi se potem vseeno odločil za rosfrej posodo.

Zahvaljuej se za vaša mnenja.

simonxy

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

22. jul 2010 17:56

Res je, litoželezna posoda ne gre v pomivalni stroj. Ne vem ti opjasniti razloga, ampak postane taka...čudna... (sem opazila, ko je mož 'pozabil' na to posebnost). Morda je drugače s tisto francosko, ki ima nek premaz (Le creuset), na tvojem mestu bi si priskrbela vsaj litoželezno ponev, res je fantastična na indukciji... Za ostalo hrano pa pomisli, če boš vse kuhal v težkih loncih... alibaba

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

22. jul 2010 19:27

Nikjer nisem zasledila, da bi bila litoželezna posoda idealna, oz. najboljša za indukcijo. Sama imam komplet črne Eterne od Ema in obnaša se čudovito - kuhaš normalno, hrana se zapeče krasno, daš jo v pomivalca in ven pride brezhibna. OK, hvalit se ne moreš z njo, ker je preveč "navadna", ampak posode itak nimam za kazat. Nekomplicirana je tudi emajlirana raznobarvna in raznovzorčasta posoda istega proizvajalca. Dobi se tudi za indukcijo dovolj primerne nerjavne posode, ki morda izgleda bolj nobl. A emajlirana in steklena posoda naj bi bili tudi sicer "zdravi" - kar berem v medijih. Litoželezna posoda pa pod vplivom agresivnih pralnih sredstev v stroju začne rjaveti. Že pri ročnem pranju se priporoča občasno mazanje z oljem. Ne vem pa, kako se obnaša posoda o kateri piše alibaba in pri kateri je železo skrito pod prevleko. Morda so za to posodo problem temperaturne razlike. Lisa

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

23. jul 2010 9:26

Za hitro pocvreti jajca ali kaj podobnega, je za moj okus črna litoželezna ponev boljša od ostalih... alibaba

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

23. jul 2010 11:03

Litoželezno posodo uporabljam že veliko let. Hrana v njej pripravljena je okusnejša kot v drugih posodah, se ne prijema. Paziti moraš, da prevleke ne spraskaš s kakšnim trdim predmetom (vilica, nož), uporabljaj le lesene ali plastične lopatice. V pomivalcu je res ne smeš pomivati, pa tudi z ostrimi gobicami je ni priporočljivo prati, kot je napisala lisa. Če boš posodo kupil, izberi kvalitetno, saj posode preko raznih kataloških prodaj, Hoferjeve ...so zanič (pri segrevanju se segreje le del posode, ne celotna ploskev, pa tudi hitro se poškoduje premaz). Uporabljam posodo priznane znamke BIONOVA, katera pa danes le te ne prodaja več. Vsakih nekaj let, ko se je premaz poškodoval, sem jo lahko dala obnovit - poceni in dobila kot novo, obnovljeno. lp limona Sporočilo je spremenil(a) limona dne 23. 2010 11:04

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

23. jul 2010 14:28

Samo nihče ni omenil da je litoželeznih posod kar nekaj vrst, surovih, emajliranih, prevllečenih s teflonom... Z vsak posebej se ravna malce drugače. Nekatere gredo z lahkoto v stroj, surove ravno ne, čeprav sem jo tudi že dal. Najbolje ko si izbereš kak model ali par njih, potem vprašaš za izkušnje. Takole je malo na široko postavljena tema.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti