Pomoč za slabo slaščičarko mme (:

Mme  

član od: 6.7.2010

sporočila: 165

tema odprta - 22. jul 2010 12:50 | ogledi: 8.088 | odgovori: 20

živjo!

imam veliko težavo. zelo rada kuham in pečem, vendar se mi vedno nekaj ponesreči. stvari delam točno po receptu, niti z najmanjšo malenkostjo ne eksperimentiram, pa je ponavadi sladica tako grozna za pogledati, da me je sram, ko jo nesem na mizo.

npr.: VEDNO se mi pri vsakem biskvitu na sredini naredi ogromen hribček. ne samo, da se malo dvigne, prava bunka nastane - zakaj? ko gledam vaše biskvite, so vsi lepo ravni...

ko pečem marmorni kolač, se mi prime, tako da ga iz modela lahko dobim samo po koščkih. sicer je odličnega okusa, ampak js bi rada, da bi lepo padel iz modela. prvič sem model namastila, potem so mi rekli, da morem povrhu še namokati, tako da sem naslednjič na vrhu še potresla malo moke, vendar se je še vseeno prijel.

pri tortah se mi kreme navadno ne strdijo (npr. enkrat sem pekla after eight torto za darilo nekomu, ki obožuje after eight in sicer po tem receptu http://www.kulinarika.net/recepti/13448/sladice/torta-a krema je bila čisto tekoča, sploh se ni strdila, kot smetana, tako da sem potem mogla celo vrečko kremfixa zravn vmiksat, da je potem vsaj približno stala na torti....)

prooosim, pomagajte, kaj delam narobe???

Mme

Temo je spremenil(a) Mme dne 22. jul 2010 13:36

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

22. jul 2010 13:05

Vaja, vaja in še enkrat vaja....tiste šmarne gore na biskvitih verjetno marsikomu nastajajo (tudi meni), pa jo kratkomalo odrežem in je potem zadeva ravna, pa za šarkelj obilno in natančno namažem sleherni milimeter modela in vse skupaj posujem z moko in skoraj brez izjeme rata, krema se včasih tudi meni ponesreči, pa če ni ravno kakšna posebna zadeva, se nič kaj preveč ne sekiram al pa povprašam tukajšnje mojstrice kako in kaj naprej...

Skratka, ni da bi človek obupaval.

 

Lep dan ti želim

rrr

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. jul 2010 13:10

Hribčki na biskvitu - po moje previsoka temperatura peke od začetka; biskvit ne gre iz modla - poskusi s peki papirjem. Od tu naprej moja kuharska modrost izhlapi.

lp

cervus

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

22. jul 2010 13:22

To so same drobne zvijače, ki so opisane v nekaterih starejših kuharskih bukvah oziroma se prenašajo po ustnem (in v zadnjih letih tudi internetnem) izročilu. Pecivo lahko lepo streseš iz globokega pekača s preprosto fizikalno zvijačo: na še vroč pekač postaviš pladenj, na kateremu nameravaš servirati potico, kolač etc; nato vse skupaj obrneš, na pekač pa z zunanje strani položiš brisačo ali kuhinjsko krpo, namočeno z mrzlo vodo. Na notranji strani pekača se naredi malo kondenza, ki pomaga, da pecivo lepo odstopi. Hribček na sredi tortne osnove (napaka M) pomeni preveč pecilnega praška ali prevročo pečico, na sredini vdrta tortna osnova (napaka X) pa ravno obratno. Ker je vsaka pečica malo drugačna, boš morala z vajo ugotoviti, katera temperatura je pravšnja za pečenje tortne osnove. In seveda pri tistih tortah s fotografij so hribčki vedno odrezani :) Za darilo, slovesno kosilo ali obisk tašče nikoli ne greš nečesa pripravljat prvič, ampak si prej privoščiš testno vožnjo. In ni ga kuharja, ki ne bi vsake toliko časa temeljito zas**l, ampak to pač vzameš kot šolo in se nekaj naučiš za naslednjič, za sproti se pa nekako znajdeš (na primer pobereš koščke marmornatega kolača, jih poškropiš z rumom, zložiš v plasteh v model izmenično s sladoledom ali pudingovo kremo, temeljito ohlajene oblikuješ s sladoledno žlico v porcijske kroglice in jih postrežeš s stepeno sladko smetano in se seveda delaš, da je bil pravzaprav to tvoj namen od vsega začetka). Tako nekako delamo to stare mačke, če boš imela še kaj, pa le vprašaj. lp, proxima

Hauschka  

član od: 9.10.2009

sporočila: 80

22. jul 2010 13:33

Po mojem mnenju ti biskvit na sredini nesorazmerno zraste zato, ker testo vlivaš na sredino in pustiš da se razleze do oboda; tako ostane najgostejše testo na sredini, potem pa se vzdigne višje od ostalega, pa bolj zbit je. Poskusi testo nalivati ob obodu po celem modelu. Če ti še vedno ne uspe, popravi tako, da višek pač odrežeš. Maso za marmorni kolač vlij v model, ki si ga pred tem dobro premazala z maslom ali margarino in posula z moko-dno in stene (višek odstrani, tako da model obrneš na glavo in po dnu 2-3x z roko udari). Za kreme pa velja, da mora biti smetana res ohlajena, iz hladilnika preden jo začneš mešati, ne mešaj jo s toplimi sestavinami (topljena čokolada,...), včasih pomaga tudi kakšen kermfix, če že ne gre drugače (jaz ga redko uporabljam). Večkrat pa se krema čez noč v hladilniku tudi sama od sebe nekoliko bolj strdi, kot zgleda ko jo mažeš po torti. nekaj odvečne tekočine pa vsrka tudi sam biskvit. Želim ti mnogo lepih in dobrih izdelkov (peciva), sicer pa velja: vaja, vaja,... Hauschka

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

22. jul 2010 13:33

 

Mme je napisal/a:
živjo!.......stvari delam točno po receptu, niti z najmanjšo malenkostjo ne eksperimentiram........Temo je spremenil(a) Mme dne 22. jul 2010 13:21

 

tule je po moje tvoja tezava  veckrat bo treba probat, pa malo improvizirat.

Kupcek pri biskvitu meni obicajno rata takrat kadar pecem biskvite s pecilnim praskom oz. umesano testo kot je za marmorni kolac, ce delam navadnega (samo jajca, sladkor, moka) pride bolj ali manj raven. Ce se ti za marmorni kolac mocno prijemlje, kljub temu da ga dobro (v vseh kotickih namastis in pomokas (se boljse so drobtine kot moka) ga vrzi proc in kupi novega. Meni lepo padejo ven iz skatlastih modelov, medtem ko imam v tistemu za sarkelj cel kup problemov - silikonski je boljsi

Zakaj krema ni ratala - glej prvo tocko. Mogoce bi morala samo malce dlje pustit v hladilniku. V postopku izvemo da je tudi avtorica dodala "trdilec" 

Pa saj ti bo slo, vaja dela mojsta. Pa veckrat kaj vprasaj.

 

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

22. jul 2010 14:58

Za marmorni kolač, srnin hrbet in podobne stvari model namažem z maslom in posujem z drobtinami. Vedno mi lepo pade ven. Bodi pa pozorna pri nekaterih okroglih modelih za šarkelj - pozorno si oglej "vzorčke" na modelu, kajti nekateri so takšni, da fizično preprečujejo, da bi testo lahko šlo ven, ker ga držijo (sem si z enim takim kar dolgo belila glavo, kaj je narobe....). Zaradi hribov na biskvitu si pa ne delam skrbi. Vedno mi rastejo, enkrat večji, enkrat manjši, pa se to na okusu nič ne pozna. Enostavno biskvit na vrhu odreži, ali pa ga zvrni na rešetko na glavo in se bo sam lepo poravnal. S silikonskimi modeli imam zelo dobre izkušnje, vendar moraš malo počakati, da se pecivo vsaj malo ohladi, preden ga zvneš ven. Dokler je še vroče, se zlepa noče odlepiti, čez kake četrt ure gre pa z lahkoto. Sicer je pa pokojni mojster Ivačič enkrat rekel, da je bistvo dobrega recepta v tem, da se ga čisto ne držiš. Obilo užitkov! Lep pozdrav, Sonja

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. jul 2010 15:01

Se totalno strinjam z predhodnimi ladies, proxy in rebecca sta mi itak vzeli tekst Vaja dela mojstra. Brez dvajseti dizastrov na začetku itak ni nič- Kuharija pa itak ni "točno držanje po receptu". Že zaradi tega, ker je zelo malo receptov tako napisanih, da bi se kar sledilo temu. Ponavadi kaj manjka. Tudi količine so čestokrat slabo ocenjene. Mešaj, kuhaj, peci in predvsem ves čas glej v tvarino, ki nastaja, manj v tekst. Nauči se, kako mora tvarina izgledai, kako mora teči ali pa ne sme teči, kako se morajo ali pa ne smejo videti mehurčki.....itd itd Kuharija je kreativnost in če je kdo pri tem še nahranjen, toliko bolje. Praviš, da se biskvit dviguje - okej, znižaj temperaturo v pečici za deset stopinj, odpri vrata in bo stvar uplanila in peci na nižji temperaturi do konca. Kje je problem? Ni ga. Če boš pa imela v mislih, da se VEDNO kaj sfiži, potem se VEDNO tudi bo. Ljuba duša, saj vendar tvoja glava to kliče. In kak manjši incident ali pa krema, ki se ne strdi - okej, daš dodatni kremfix, pa je. Se vsaj naučiš, kako se naredi, da smetana stoji skupaj. Vsekakor pa raje še dosti vadi. In ko te bo imelo, da bi podarjala svojo pekarijo.....še kake pol leta vadi, potem pa bo. Vendelina jr.

girica  

član od: 25.5.2009

sporočila: 614

22. jul 2010 15:34

Se pridružujem vsem predhodnicam; vaja dela mojstra.

Tudi sama sem naredila nič koliko kiksov, saj je ni kuharice, pekarice ipd, ki ji gre iz prve vse od rok. Ta laže! Sem pa ogromno izvedela od deklet na forumu, prebrala ogromno starih tem (uporabi iskalnik), če mi še kaj ni bilo jasno pa kar vprašala in vse so mi zelo prijazno svetovale. Torej kar pogumno naprej!

girica http://sladki-koraki.blogspot.com/

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

22. jul 2010 16:11

Če se ti pri biskvitu nardi hrib, še ni najhujše kar se ti lahko z biskvitom zgodi in sicer je slabša luknja. Če se ti nardi kljub vsem upoštevanju nasvetov hrib, ga enostavno ravno odreži proč in nadaljuj z delom, ker se ga itak ne bo vidlo. Marmorni kolač peči na peka papirju in je stvar rešena. Če si delala tisto pecivo after eight, dvomim, da si uporabla smetano Hulala( razvidno že iz tega, da si dala kremfiks, ki pri Hulala ni potreben, pa v receptu svetujejo prav Hulala), saj je tako zelo trda, da ni varijante, da bi se utekočinla, edino, če je nisi premalo stepala in ni bila dovolj čvrsta. edina razlaga. No pol je pa še 101 finta, ki jo boš dobila s prakso in boš točno vedla kaj je treba, dat, da bo agregatno stanje ok. Npr pri jagodnoborovničevi svečani torti, sploh ni potrebna želatina ker ko daš mascarpone rata ful trda kremica, in je super, da se da navadno smetano in ne rastlinsko, če ne rata pa pretrda,... in še in še bi lahko naštevala. jaz skoraj vsak recept pol malenkost nardim na svoj način, da dobim željen okus. Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) Katarina K dne 22. 2010 16:13

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

22. jul 2010 16:21

Vendelina jr. je med ostalim zapisala, je napisal/a:
..........................................

........................................

........................................

Če boš pa imela v mislih, da se VEDNO kaj sfiži, potem se VEDNO tudi bo. Ljuba duša, saj vendar tvoja glava to kliče..........................................

.........................................Vendelina jr.

Vendy, Vendy, tole diši po žveplu. Če bi to zapisala v šesnajstem stoletju bi te sežgali. Danes tako zapišejo le verne bralke Rhonda Byrne ( enaindvajsetem stoletju navkljub ).

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti