Orehova umazana jedrca

martn  

član od: 6.8.2009

sporočila: 58

tema odprta - 21. jul 2010 20:10 | ogledi: 17.721 | odgovori: 18

žena je prinesla iz trgovine ,tako trdi ona zelo umazana orehova jedrca.ima prebrana in pripravljena za sušenje ,vendar jih hoče predhodno oprati v vodi ,čemur jaz nasprotujem, saj za to še nisem slišal. oprana orehova jedrca, halo, kdo je za ? pravi da ima čisto umazane roke, ko sem jo vprašal od kaj so umazana in če ne bodo oprana sploh ne bo imela apetita do potice. prosim za resne odgovore, saj ji moram jutri speči potico. vsem uporabnikom lep večer martn

martn

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

21. jul 2010 20:18

Mislim, da ne bi bilo nič hudega, če jih splakne, nato pa posuši v pečici. Tudi mi smo jih že podvrgli temu, ko se jim je zgodila 'nesreča' .

tulka

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

21. jul 2010 20:20

po moje tudi ne bi smelo biti nič narobe, če se jih opere; okusa ne bodo izgubili, pa tudi nič slabši ne bodo, če jih boste potem posušili. torej - v dobro ženinega apetita - le pogumno na pranje nike

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. jul 2010 20:51

Seveda, ne samo enkrat smo orehe prali. Če so stari, če hočejo postajati žarki, če se ti zdijo "umazani" - preliješ jih z vročo vodo, premešaš, odliješ vodo, postopek ponavljaš, dokler ni voda, ki jo odliješ, čista.

Potem orehe daj na kak servet, še bolje staro brisačo (bodo pustili barvo, ki ne bo šla dol, vsaj take izkušnje ima moja mama), da se osušijo, potem jih na kake 50 stopinj presuši v pečici.

rimljanka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

21. jul 2010 20:51

Moja mama jih, odkar pomnim, redno opere v topli vodi in potem posuši. Pravi da zato, ker ne ve, kje vse so bili, koliko časa se je na njih nabiral prah, kdo jih je šlatal itn... Nedavno mi je pokazala, kako umazana je v resnici voda, v kateri jih opere.

Vanja

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

21. jul 2010 20:55

Jaz orehova jedrca (če jih kupim ali dobim, skratka vsa, ki jih ne vzamem iz luščin sama) vedno ne le operem, ampak tudi prav na kratko prevrem. Potem ji posušim in uporabim.

Mandljeva jedrca- domača ali kupljena- poparim samo, če želim odstraniti kožico, lešnikov pa sploh nikoli ne, jih samo malo popražim.

Pinjol ali pistacij in takega nikoli posebej ne splakujem pa konec koncev čaja in začimb tudi ne, čeprav je za to robo dosti bolj verjetno, da se je valjala po kakšnih prašnih skladiščih

Pa najbrž orehova jedrca sploh niso umazana,  saj če delaš z orehi, naj bo to listje ali pa jedrca, imaš pač rjave prste.

Gotovo gre za zakoreninjeno navado ali mogoče predsodek, v glavnem, okusu nič ne škodi, samo jaz jih poparim samo kakšen dan pred uporabo. Ne verjamem pa, da bi bilo tako obdelana jedrca pametno shranjevati.

 

nola

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

21. jul 2010 21:02

Še nikoli nisem pomislila, da so orehova jedrca umazana. Vedno jih uporabim brez pranja. Po drugi strani pa na primer, vedno operem rozine. Tudi meso za juho vedno oplaknem,sem se pa mnogokrat vprašala kako je z mletim mesom. Tega najbrž ne operemo, ali pač.....

 

mejačka

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

21. jul 2010 21:03

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Moja mama jih, odkar pomnim, redno opere v topli vodi in potem posuši. Pravi da zato, ker ne ve, kje vse so bili, koliko časa se je na njih nabiral prah, kdo jih je šlatal itn... Nedavno mi je pokazala, kako umazana je v resnici voda, v kateri jih opere.

Vanja
u kriza, boljše da niti ne probam oprat. Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. jul 2010 21:22

Se kar strinjam z nolo, večinoma ne gre za umazanijo, ampak za barvilo. Sicer je pa umazanija druga polovica zdravja, če je čistoča prva.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti