"naribani" mandlji

Hauschka  

član od: 9.10.2009

sporočila: 80

tema odprta - 14. jul 2010 9:07 | ogledi: 5.516 | odgovori: 8

V Grčiji smo jedli ful dobro sladico, katere osnova (namesto testa spodaj) so bili "naribani" mandlji, oslajeni in hrustljavo zapečeni. Čez to je bila tanka plast (cca. 1 cm-vse plasti so bile približno take debeline) vaniljeve kreme in smetane (kot kremšnite, samo bolj na tenko), po vrhu pa so bili posuti lističi mandljev. Vse mi je jasno, samo ne vem kako bi naribala te mandlje za podlago -niso mleti in niso palčke, katere lahko kupiš že v trgovini. Bili so približno tako naribani, kot bi jabolka naribal na tamali strgalnik - take čist tanke palčke, mislim da s tadebelimi palčkami ali pa z naribanimi ne bi bilo dobro. Če ima katera kakšno idejo kako to narediti bom za nasvet zelo hvaležna.

Hauschka

Hauschka  

član od: 9.10.2009

sporočila: 80

14. jul 2010 9:22

Hvala Katka, ampak kot sem že napisala, vem za te palčke, ampak te so predebele. Naribani so bili čisto na tanko, kot bi jih na čisto tamale "luknjice na ribežnu" ribal. Ker so pa mandlji dost majhna zadeva (jabolko bi že šlo), nimam pojma kako bi to naredila. Če bi jih zribala na mašinco, bi bili pa zmleti. Hauschka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. jul 2010 9:34

To, Hauschka, o čemer pišeš, je mandljev krokant (karamelizirani delci) in to narediš na naslednji način: - kupiš švartavove mandlje v srednjem formatu, o čemer ti govori katka - če se ti zdijo predebeli, jih lepo z mlinčkom (jaz za to uporabljam en mlinček za mletje kave in čisto lepo deluje), še malo zmanjšaj (ni treba dolgo, če boš pretiravala, boš imela mlete mandlje v prahu) - vzameš pekač, na dno peki papir in na peki papir na tanko potreseš madljevo zadevo iz prejšnje alinje - to mandljevo zadevo potem preliješ s karameliziranim sladkorjem (pri receptu za Karamelno torto smo imeli prejcej široko debato o tem, kako se to dela) - počakaš, da se masa strdi - ko se stvar strdi in ohladi in imaš eno karamelno ploščo z mandlji, moraš to zdrobiti na čim manjše kose (jaz pokrijem s folijo in potem malo tolčem s tolkačem), da ne rečem delce. In ko dobiš zelo male delce, imaš mandljev krokant. Uporabljaš ga lahko tako, da z njim posuješ kremo. Lahko ga pa tudi, v kombinaciji s kakšnim cimetom, naložši na dno posode, malo fiksiraš s sladkorno vodo (s čopičem, pomočenim v sladko vodo vse premažeš, da se zadeva spet nazaj zlepi v ploščo) in imaš lepo bazo za slaščico. Hope this helps. Vendelina jr.

Hauschka  

član od: 9.10.2009

sporočila: 80

14. jul 2010 10:00

Vendelina ful ti hvala. To bi pa mogoče že kar šlo. Bom v kratkem preiskusila in poročam kako je uspelo. Sej dobro verjetno bo, glede izgleda pa, bomo videli. Hauschka

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

14. jul 2010 10:38

Hauschka ko pa izvedeš tole misijo pa lepo prosim za kak recept,ker tole se pa sliši božansko Roncolino

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. jul 2010 13:50

Hauska, pri tisti trdi podlagi spodaj daj še zraven malo piškotnih drobtin. V tem kontekstu imajo podobno funkcijo kot moka (da preprečujejo, da bi se tista karamelizirana zadeva preveč prijela na podlago in potem ne bi mogla lepo servirati. Vendelina jr.

Hauschka  

član od: 9.10.2009

sporočila: 80

14. jul 2010 14:01

Punce, strašne ste, hvala za nasvete! Sporočim kako je uspelo in kako sem naredila (recept) - delala bom namreč "na pamet", ker recepta nimam, kolikor sem probala pa se mi zdi, da bi tudi meni lahko ratalo. Hauschka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti