Sirove lizike

kohica  

član od: 30.1.2007

sporočila: 528

tema odprta - 13. jul 2010 6:33 | ogledi: 13.627 | odgovori: 10

V neki gostilni so nam za predjed postregli z lizikami narejenimi iz sira in posutimi z semeni, ima

kdo idejo kako bi se to naredilo doma ?

Hauschka  

član od: 9.10.2009

sporočila: 80

13. jul 2010 9:32

Nekaj takega sem že videla in tudi okušala (v dvorcu Zemono). Ker mi je bilo zanimivo za kako priložnost ob aperitivu, sem se lotila izdelave in je kar dobro izpadlo. Tam so uporabili tolminski sir, jaz pa sem kar tistega, ki sem ga imela v hladilniku (Edamec, jošt,..). uporabila sem malo krajše in tanjše palčke kot so za ražnjiče (Fakelmann), modelčke za piškote (srček,rožica, krogec), na palčko sem položila modelček, vanj pa naribala-ne preveč na debelo, ker se stopi in razleze; sir (ki ga lahko posuješ po želji ali pa tudi ne - mleta paprika, semena, pinjole,...). No vse skupaj sem delala na pekaču iz pečice prekritim s peki papirjem. Ko je pladen poln oz. ti zmanjka modelčkov porineš vse skupaj v pečico in hrustljavo rjavkasto zapečeš (je zelo hitro), vzameš ven in malo počakaš da se pohladi, previdno z nožkom ob robu modela odtraniš model in hojla - lizike so tu. Ponavljaš dokler količina ni zadostna za vse goste. Upam, da so to taprave lizike in, da sem ti z nasvetom kaj pomagala. Je precej preprosto, le malo zamudno; pa saj to ne delamo vsak dan, za posebne priložnosti se pa splača malo bolj potruditi, ker so potem tudi gostje zadovoljni-v slogu "vauuu, nekaj novega". Hauschka

kohica  

član od: 30.1.2007

sporočila: 528

13. jul 2010 17:50

Super ,hvala.....bom probala...na koliko stopinjah si pa pekla? Lizike so bile na pladju v nekaj zapičene, ne vem kaj je bilo spodaj,ker je bilo pokrito z rukolo... Res je zgledalo "vauuu...."

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

13. jul 2010 18:13

Mogoče je bila majhna polovica melone, ali pa pomaranče...Lp Saša

Mir in dobro!

Hauschka  

član od: 9.10.2009

sporočila: 80

14. jul 2010 8:32

Pekla sem nekje na 200 do 250 (ne vem, natančno, bolj po občutku), pa sej važno je, da se sir stopi in lepo po celem modelčku "razleze", pol pa še hrustljavo zapeče, da ravno prav hrusta (sira res ne sme biti preveč - pravilo manj je več, ker drugače lizike ne bodo zapečene in hrustljave). Palčke so bile verjetno res v polovico melone, ananasa ali pomaranče zapičene, jaz sem jih postavila kar v težji, malo višji kozarec (pazi samo, da se zaradi težišča teže na vrhu kozarec ne prekucne). Tako, zdaj pa veselo na delo, ne moreš nič falit. Hauschka

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

14. jul 2010 9:00

Lahko pa jih tudi zapicis v pol glave zelja ... po zabavi pa naredis iz njega zeljne krpice

Nena-morje

Hauschka  

član od: 9.10.2009

sporočila: 80

14. jul 2010 9:18

Ful dobra ideja to z zeljem, bravo! Sicer pa sadje lahko tudi kasneje porabiš, če ne stoji preveč časa na vročem in začne že gniti. Lahko narediš sadno solato, bovlo ali pa z mlekom, jogurtom ali sladoledom zmiksaš, lahko pa tudi marmeladico - vse je odvisno za katero sadje gre. Hauschka

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

14. jan 2011 12:11

Zelo odlične pridejo lizike s parmezanom, samo malo dlje se pečejo, ker se parmezan slabo topi. Ne govorim iz lastnih izkušenj. Po nasvetu prijateljice, ki jih je delala pred kratkim, se jih bom lotila v soboto. mimi

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

14. jan 2011 12:47

če podstaviš palčko pod modelček.. ali se sir ne razleze pod modelčkom? glede na to da ga palčka malo gor drži?

www.mojalbum.com/naredilaana

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

14. jan 2011 14:33

saj sir ne leze tako hudo, da bi bil to problem. Sploh pa, kot je bilo že omenjeno, ne smeš dati preveč sira.

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

14. jan 2011 16:12

Tole pa je slišati mikavno. A obstaja kaka fotkica? Sweetie

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti