Kardamom - kako?

Čarli08  

član od: 4.1.2010

sporočila: 275

tema odprta - 9. jul 2010 9:39 | ogledi: 16.901 | odgovori: 25

Kupila sem kardamom - semena. Kako ga uporabim za piškotke? Ga je potrebno zmleti ali zdrobiti (predvidevam), je treba kaj odstraniti?

Hvala

Čarli08

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. jul 2010 10:11

Treba mu je odstraniti zelenkasto luščino, potem pa črna semenčka zdrobiš v možnarju ali pa električnem mlinčku. Priporočam da to delaš sproti, daj se oluščena semena hitro kvarijo. Lisa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. jul 2010 11:08

Če kuhaš turško kavo, lahko daš v vodo, takoj ko jo pristaviš, kar cele stroke kardamoma, bo imela kava zelo prijetno aromo.  Ko je že v skodelicah, pa po kavi potreseš malo mletega kardamoma.

 

Mlet kardamom lahko uporabiš tudi pri napitkih z jogurtom in sadjem. V mešalcu zmiksaš breskve, manko, marelice ali kakšno drugos adje, dodaš tekočijogurt, malo saldkorja v prahu in kardamoma, ponovno zmiksaš in osvežujoč napitek je nared.

 

Tako da ni treba, da jekardamom zgolj z apecivo.

Mamamia

mamamia

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

9. jul 2010 11:12

mamamia je napisal/a:

Če kuhaš turško kavo, lahko daš v vodo, takoj ko jo pristaviš, kar cele stroke kardamoma, bo imela kava zelo prijetno aromo.  Ko je že v skodelicah, pa po kavi potreseš malo mletega kardamoma.

 

Mlet kardamom lahko uporabiš tudi pri napitkih z jogurtom in sadjem. V mešalcu zmiksaš breskve, manko, marelice ali kakšno drugos adje, dodaš tekočijogurt, malo saldkorja v prahu in kardamoma, ponovno zmiksaš in osvežujoč napitek je nared.

 

Tako da ni treba, da jekardamom zgolj z apecivo.

Mamamia

mamamia
Pa seveda za currye in druge indijske jedi. Jumi! strelka

cukrpekrca  

član od: 5.11.2009

sporočila: 311

9. jul 2010 12:09

jaz pa povsod iščem mleti kardamom, pa ga še nisem nikjer zasledila....mogoče katera ve, kje pri nas se ga dobi??? cukrpekrca

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

9. jul 2010 12:20

Mletega jaz nisem našla, pa sem tudi precej iskala. Potem sem ugotovila, da je strt (gre tudi z noževim ročajem na desko) čisto ok. Sem ga pa tudi že mlela v mlinčku za mletje kave in sicer skupaj s sladkorjem. (V mlinčku sicer nisem nikoli mlela kave, tako da ni bilo vonja po njej.) sara

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

9. jul 2010 13:16

Mleti kardamom je brez veze, ker zelo hitro izgublja aromo. Kardamom je čisto preprosto streti v možnarju ali v mlinčku za začimbe. strelka

Čarli08  

član od: 4.1.2010

sporočila: 275

9. jul 2010 13:20

Hvala vsem za pomoč ter namige Čarli08

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. jul 2010 14:19

cukrpekrca je napisal/a:
jaz pa povsod iščem mleti kardamom, pa ga še nisem nikjer zasledila....mogoče katera ve, kje pri nas se ga dobi???cukrpekrca

 

Mletega dobiš v Lj v Maxiju, pa tudi v drugih večjih marketih, ampak poglej tudi popolicah s t.i. zdravo ali dietno prehrano (v Leclercu ga imajona t eh policah). Tudi trgovine z zdravi prehrano, kot so Ajda in Sonce, ga imajo. je v takih majhnih kartonskih škatlicah.

 

Seveda strelka, v curryijih, ampak jaz ga uporabljam kot dodatek kaki mešanici a la masala.

Mamamia

mamamia

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

9. jul 2010 15:04

mamamia je napisal/a:
Mletega dobiš v Lj v Maxiju, pa tudi v drugih večjih marketih, ampak poglej tudi popolicah s t.i. zdravo ali dietno prehrano (v Leclercu ga imajona t eh policah). Tudi trgovine z zdravi prehrano, kot so Ajda in Sonce, ga imajo.
Resno? No, ko sem sama iskala mletega, v Mariboru Leclerca še ni bilo (bom pogledala ob priliki, hvala za namig!) Jaz sem ga kupovala v Soncu, kjer pa so imeli samo celega. Odkar ga ima tudi Interspar, ga kupim tam - spet celega. Kljub večletni ljubezni pa ob kuhanju kave vedno pozabim nanj. sara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti