Janežev liker

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

tema odprta - 26. sep 2003 19:22 | ogledi: 9.147 | odgovori: 9

Pozdravljeni!

Zanima me če kdo pozna domač recept za pripravo janeževega likerja (podobnega grškemu Ouzu)

Vnaprej hvala in lep pozdrav ,

Maja

Temo je spremenil(a) majamarko dne 26. sep 2003 19:24:43

bojc  

član od: 3.9.2001

sporočila: 15

28. sep 2003 16:11

halo! ouzo je destilat janeža in ne liker! Pri nas bi ti uspelo da pri pripravi trpinjevca dodaš količino(250 g/hl) stolčenih semen janeža in potem to destiliraš s pomočjo kotla za žganje. Grki imajo ouzo, turki yeni raki, makedonci pa mastiko. ld bojc Bojc

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

29. sep 2003 11:55

Bojc, kdaj dodaš janež? Ko je žganje kuhano "na prvo"? Koliko časa mora biti janež v žganju? Hvala za odgovor. Mimika

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

29. sep 2003 17:14

Najlepša hvala za odgovor oziroma komentar! Jaz sem sicer imela v mislih kaj bolj sladkega (sem bolj sladkosned) podobno kot kakšen limoncello, vendar ne vem kako bi bilo če bi stolkla kakih 8 žlic zvezdastega janeža ali semen in zalila z litrom žganja ali vodke, čez kake 3-4 tedne pa dodala sladkorni sirup. Mogoče bi celo zraven janeža dodala še kumino ali klinčke, mogoče kdo ve kako pa bi to prišlo, sem še bolj začetnik in še poskušam,...rada vedno nekaj "pacam". Bojc še enkrat hvala za odgovor in se še kdaj priporočam! Pozdrav, Maja

bojc  

član od: 3.9.2001

sporočila: 15

29. sep 2003 20:20

Janež dodaš pred destilacijo torej v maso ki jo fermentiraš. In med destilacijo se bo destiliralo tudi eterično olje janeža, ki da sladek in intenziven okus po janežu, pa čeprav v tem žganju ni sladkorja. Pa še to. Francozi delajo pastis, to pa je žganje z dodatkom sladkornega sirupa, torej liker. A spraševala si o ouzu! Dokaz o eteričnem olju v teh pijačah je če ji zmešaš z vodo se zmotnijo oz eterično olje ki je raztopljerno se v vodi ne topi ampak razprši. lp Bojc

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

30. sep 2003 10:13

Maja, lahko ti napišem nekaj receptov za likerje, ki vsebujejo tudi janež (navadni in zvezdasti). Edini problem je, da so ali v nemščini ali v angleščini. Mimrly

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

30. sep 2003 12:08

Mimika, Se toplo priporočam! Nekaj se bo zagotovo našlo, malo vaje tujega jezika pa mi tudi ne more škodit, čeprav imam zdaj druge izpite,... Bojc, tebi pa še enkrat hvala za razlago! Jaz nisem ravno gostinske stroke, v srednji šoli smo imeli nekaj malega govora o gastro kulturi, vendar leta naredijo svoje! Maja

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

30. sep 2003 14:37

Maja, že dvakrat sem ti hotela poslati nekaj receptov, vendar ne gre. Očitno so neki znaki, ki jih ta program ne podpira. Pusti mi svoj e-naslov v mojem privatne predalu, da ti pošljem. M.

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

30. sep 2003 17:25

Hvala, hvala!!!Vsi se zelo trudite! Zdaj pa le veselo na delo, ko bo "pitno" sporočim! Lep pozdrav, Maja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti