Dušikovi kristali

malenka  

član od: 29.5.2007

sporočila: 17

tema odprta - 23. jun 2010 7:37 | ogledi: 4.273 | odgovori: 10

Pozdravljeni!

Ali kdo ve,kje se da kupiti dušikove kristale?V stiku s toplo vodo tvorijo meglico.Potrebujem jih za žurko.Hvala

malenka

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

23. jun 2010 9:50

pa si prepricana da so res dušikovi kristali?

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Pecenka  

član od: 23.1.2007

sporočila: 225

23. jun 2010 12:58

Po moje misliš kristale kakšnih dušikovih soli ali oksidov. Pri hitrem brskanju nisem odkrila kaj primernega z dušikovimi snovmi. Obstajajo naprave za izdelavo umetne megle (cena cca 125 eur), kar je pa verjetno predrago za eno žurko. Morda pride v poštev kombinacija glicerina in vode (malo pobrskaj za recepturo), ki pa se NE razleze po tleh. Karkoli boš naredila, previdno s kemikalijam! Pecenka

malenka  

član od: 29.5.2007

sporočila: 17

23. jun 2010 15:18

Atina ,hvala za odgovor,mislim da je to res tekoči dušik.Ali veš kje se ga nabavi? malenka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

23. jun 2010 15:19

Na prvo žogo bi rekla, da tekoči dušik verjetno prodajajo na podobnih lokacijah kot ostale bombe s plini, ergo plinarne. Je seveda super za izdelavo sadnega sladoleda in sorbeta - molekularna kuhinja in te stvari - zamešaš sadje in ostalo, dodajaš dušik in mešaš in stvar se hladi. Nevertheless, gre za nevarno snov. Dobi človek hitro poškode (omrzline). Poleg tega, če se greste kaj z dušikom, naj bo odprto kako okno, oziomra naj zrak malo cirkulira. Namreč. tekoči dušik se hitro uplini in pri tem nastajajo meglice. Kar pomeni, da je več dušika v prostornini zraka in je posledično manj kisika. In potem na to odreagira nadlevična žleza in izloči adrenalin in v kombinaciji z malo manj kisika, dobi človek en heceh občutek, da je "malo zadet in se ti zdi vse blazno špasno". Z malimi dozami ni hudega (po pol ure mine), z večjimi dozami in z večjim številom ljudi se pa ni za hecat, ker ko začnejo ljudje početi neumnosti, se ponavadi ne ustavijo. Vendelina jr.

Pecenka  

član od: 23.1.2007

sporočila: 225

23. jun 2010 15:37

Če ti uspe dobiti tekoči dušik, prosim, pri zlivanju na tla pazi, da so vsi prisotni dovolj oddaljeni od mesta zlitja (min.1 meter) in da nimajo odprtih čevljev. Kot je že Vendelina omenila je velika možnost omrzlin. Pecenka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

23. jun 2010 16:25

Hm, a mogoče misliš to, čemur se v angleščini reče suh led (dry ice)? Uporabljajo ga za pošiljanje zmrznjenih jedi po pošti ali preko UPS.

S kemijo si nisem buhve kakšna prijateljica , ampak s temle pridejo  rakovičji polpeti do mene lepo zmrznjeni: http://www.carbonicsystemsinc.com/DryIce.htm

 

 

Vanja

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

23. jun 2010 17:19

Ja Vanja, prav o tem govori. Pri nas v laboratoriju ga imamo vsak dan na zalogi, samo na zalost sem predalec.

Jerneja USA

Sporočilo je spremenil(a) Jerneja USA dne 23. 2010 17:19

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

23. jun 2010 17:34

Jerneja, to sem omenila, ker vse govorijo o tekočem dušiku.

Meglica je pa samo zmrznjena vodna para. (upam, da sem to prav povedala, sicer pa naj to Ežoj bolj strokovno razloži, ker on je od foha  ) Bolj kot je zrak vlažen, več meglice se bo naredilo okoli take kocke suhega ledu. Tako da v mali dozi, kot pride recimo v mojem paketu z zmrznjenimi polpeti, ni nič nevarnosti, kar se vdihavanja tiče. Se pa lahko pošteno opečeš (uh, kakšen oksimoron), to pa ja. Ali poškoduješ kuhinjski pult.....

 

Vanja

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

23. jun 2010 17:58

Naka, suhi led je kristaliziran CO2 pri cca. -70°C. Tekoči dušik je nekaj drugega, njegova temperatura je tam okrog -190°C, in s tem se ni za hecat. Dobiš ga lahko pri Messlerju, TKI-ju, v nekaterih plinarnah v jeklenkah, etc.

Niti sanja se mi ne, kaj ponuditi za ustvarjanje umetne megle za eno žurko, na trgu je kar nekaj tovrstnih pripravic, samo cena ni ravno nizka. Sicer imam recept za neko umetno meglo, ampak ga ne dam, ker se sprošča klor in je potrebno zadevo delat v digestoriju. Posledice izpostavljenosti kloru si lahko ogledate v knjigah o Soški fronti.

Kristali, po katerih sprašuješ, pa so soli dušikove kisline, in ob primernem tretiranju jih lahko razklopiš na sub-molekularno stanje. Na žalost Ti ne znam povedati, kje jih prodajajo.

LP

Drejček

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti