Zeleni deli zelenjave...

gregorm  

član od: 4.10.2001

sporočila: 35

tema odprta - 7. jun 2010 11:07 | ogledi: 11.751 | odgovori: 17

Čao

Na vrtu zraste veliko zelenjave, od katere pa se večinoma uporabljajo samo določeni deli (gomolji, listi,..). Vprašanje je namenjeno vsem ki imate vrt, oz ko greste na tržnico in kupite šop tega in šop onega , ko pa vso zelenjave očistite ostane en velik kup ostankov, ki jih je škoda vreči stran.

Zanima me kje/kaj/kako bi lahko uporabil večje količine delov zelenjave:

ZELENI DEL MLADE ČEBULE, VELIKE KOLIČINE PETRŠILJA, LUPINE OD GRAHA, LISTE RDEČE REDKVICE, ZELENI DEL KORENČKA, LISTI ZELENE, VELIKO SOLATE.....

lp Mexo

Temo je spremenil(a) gregorm dne 7. jun 2010 11:08

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

7. jun 2010 11:18

Zeleni deli mlade čebule so velika delikatesa. Listje redkvice, če ni prestaro, gre v solate ali ga pojemo kar sproti, listje peteršilja in zelene gre v domačo vegeto, solato pojemo sami ali jo razdelimo po sorodstvu, grahove lupine in korenčkovo zelenje zmečemo pa na kompost (ko bom imela haciendo, bom prav v ta namen gojila nekaj zajcev, kokoši in gosi). lp, proxima

OleaSativa  

član od: 13.5.2010

sporočila: 44

7. jun 2010 11:26

Zdravo, no pa gremo po vrsti: - listi čebule so super nasekljani v solati ali juhi, lahko jih dodaš tudi omakam,.... - petršilj posuši in spravi za pozimi, enako lahko storiš z zeleno - vonj korenja odganja čebulno in porovo muho, tako da lahko narediš pripravek za to (ne vem če imaš vrt) - liste redkvice, dokler so še bolj mladi in mehki, lahko zmešaš med solato (so prijetno pikantnega okusa) - grahove lupine.... mislim, da so včasih iz njih pripravljali čaj za sladkorne bolnike, nisem pa sigurna, tako da to se še malo bolj pozanimaj. Lp, OleaSativa

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

7. jun 2010 12:21

Pri nas pa vse take odpadke ovce z užitkom pojedo.

 

Lp, Saša

Mir in dobro!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. jun 2010 13:15

Zeleni del malde čebule je izvrsten dodatek zeleni soalti, ali pa sesekljane potreseš po kakšni zelenjavni jedi, dodaš čisto na koncu.

Od peteršilja se itak vse uporabi, jaz zamrznem in korenino in zeleni del, če že ostane, pa obstoja bojazen, da bi v hladilniku začelo gniti.

Mamamia

mamamia

Dobrojedka  

član od: 11.4.2010

sporočila: 282

7. jun 2010 14:54

Včeraj sem kuhala rizi bizi (recept poglej pod to temo. Ko zluščiš grah, iz lupin skuhaš "juho", s katero zaliješ riž. Zelo dobro. Dobrojedka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

7. jun 2010 15:02

Ravno zadnjič je nek zdravnik kuhal na TV-ju juho iz tega zelenega šavja (zelene solate ni bilo zraven). MImogrede, jaz tega res veliko pojem, zelena solata mi je pa začela presedati .

Vse je zmetal v lonec, začinil (uporabljaj svojo domišljijo: rožmarin, timijan, lovor, feferone...), dodal nekaj orehov potem pa zmiksal v kremno juho.. Še nisem delala, imam pa namen, ker se mi je zdela juha res zdrava. Če primerno začiniš, je verjetno prav dobra.

Vanja

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

7. jun 2010 15:13

Ostalo so ti tako ze predhodnice napisale, jaz ti dodajam se sledece: - iz grahovih in drugih lupinic vedno (no, ce le imam cas) skuham neke vrste osnovo, ki jo potem porabim za zalivanje. Enako ne mecem v smeti slabsih listov zelja, kocenov od zelja,... ampak vse to pridno nalagam v zamrzovalnik, potem pa uporabim za zelenjavno osnovo. - v smeti tudi ne mecem listja rdece pese, ker je zelo okusno kot dodatek solatam, sploh mladi listi - liste redkvice dajem v solate, prav tako se iz njih lahko skuha juha (ali pa samo doda kaksnim zelenjavnim kremnim juhcam) -liste zelene ali vecje kolicine zelisc nasesekljam in potem na hitro zamrznem v eni plasti na papirju za peko, potem pa prelozim v posodico in imam zamrznjeno za sprotno uporabo. Tako se listi ne sprimejo. - zacimbe tudi velikokrat sesekljam (razlicna zacimbna zelisca) in jih posujem po solatah, dodajam v stevilne omake ali pa delam razlicne pomake, ki so potem za prigrizek tekom dneva fresh

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

7. jun 2010 17:50

Delam vse ali vsaj podobno kot so napisale predhodnice.

Dodajam pa samo še tole;zeleni del korenčka lahko posušiš tudi za čaj.

anaeva

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

7. jun 2010 19:12

Moja mama je v časih, ko pri hiši ni bilo denarja za metati stran,skuhala grahovo juho tudi iz luščin. Zrnja je pobrala ven, nato je odstranila trdo, skoraj prozorno notranjo luščino stroka, jo zavrgla, mehkejši zunanji del pa je uporabila skupaj z zrnjem. V juho je zakuhala posebej skuhan riž.

mejačka

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

7. jun 2010 19:13

Zeleni del korenja lahko pripravis kot spinaco.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti