Gojenje limone

matisa  

član od: 22.9.2004

sporočila: 92

tema odprta - 28. maj 2010 13:25 | ogledi: 35.529 | odgovori: 14

Pozdravljeni,

zagotovo je med vami tudi kdo, ki se ljubiteljsko ukvarja s pridelavo limon za 'domačo uporabo'.

Zadnje čase opažam, da moja limona izgubila kar precej listov. Sicer jo redno gnojim in zalivam.

Gnojim jo z Valentin gnojilom za limone. Limono imam na trati v loncu, med sadnim drevjem.

Lani je moja limona po 4 letih prvič resno zacvetela in nekaj sadežev tudi obdržala - tako da se letos obeta prva trgatev (limone že rumenijo).

Sedaj pa vprašanje:

Kako doseči, da se limona bolj olista in kaj je potrebno naredit, da bi formirala nove veje?

Kljub lanskemu spomladanskemu obrezovanju limona novih poganjkov do danes še ni naredila.

Ker sem jo dobila za darilo nanjo še posebej pazim, zato ne bi rada da mi odmre.

Hvala za vaše nasvete.

matisa

Mojca2007  

član od: 11.10.2007

sporočila: 133

28. maj 2010 14:47

Jaz bi ti rade volje svetovala, kaj narediti, da limoni pozimi ne odpade listje - ampak vsaj zame je to kot kakšen projekt od Nase... Eno zimo je bila limona v garaži - in je izgubila liste. Mislila sem, da je od preveč zalivanja. Naslednje leto smo manj zalivali in gnojili - in je spet izgubila liste. Potem so nam svetovali, naj jo damo v hladnejši prostor. Dali smo jo v tak prostor, pa je spet izgubila liste. Zadnjo zimo smo jo imeli na hladnem in svetlem in zalivali in gnojili po nasvetih, ki smo jih dobili na specializiranih forumih - in limoni so spet odpadli listi. Res se potem vsako pomlad na novo razrastejo in pride prav bujna, košata, pa še sadeži so dobri. Vendar tudi naša limona noče prav pognati novih vej, tako da.... Torej bom tudi jaz vesela kakšnega vašega nasveta, kako preprečiti, da limona izgubi liste - ker domnevam, da to nastane zaradi nekega šoka, saj bolezni na listih ni videti? Hvala, Lp, M.

Joan  

član od: 12.12.2006

sporočila: 153

28. maj 2010 20:40

Meni je odpadlo listje, ko smo jo imeli "na hladnem" v garaži v hiši. Naslednje leto sem jo prestavila v zunanjo klet, kjer je pozimi le malo nad ničlo, pa nekaj več je svetlobe. Celo zimo je preživela z enim zalivanjem, bila lepo košato zelena in zacvetela. Letošnjo zimo je bilo prav tako. Imam pa problem, saj mi po cvetenju začnejo oplojeni cvetovi oz. nastavki sadežev sčasoma odpadati. Tako da pristavljam lonček za nasvet... Joan

savinjčanka  

član od: 6.3.2008

sporočila: 6

11. jun 2010 21:59

Poglejte prosim na http://semenarna.nveza.com/forum/viewtopic/php? , kjer boste našli na forumu limona neštoto nasvetov o uspešnem gojenju, razmnoževanju in prezimovanju limon. Meni so bili nasveti nadvse koristni. savinjčanka

MALČICA  

član od: 8.6.2006

sporočila: 451

14. jun 2010 13:24

Samo to vam povem, vprašajte v samostan v Stično. Ko smo bili tam na duhovnih vajah februarja, so tiste limone zelenele, živele, da jih je bilo prav veselje pogledat. Res pa je, da so tisti hodniki kar mrzli, limone pa niso na direktnem soncu pri oknu ampak vmes med okni. Malčica

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

2. jun 2011 21:36

Berem vse kar je napisano o limonah in tudi tudi mene zanima, zakaj nam limone cvetijo kot za stavo, potem pa komaj nastavljeni plodovi skoraj vsi odpadejo ??? Ostane morda eden, dva. Kotarca

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

3. jun 2011 7:11

Moja mami bi rekla, da jih premalo božate in se z njimi pogovarjate Drugače pa ne bi vedela, naše doma vsako leto obilno rodijo.

Loni Makaroni

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

3. jun 2011 18:40

Kotarca je napisal/a:
Berem vse kar je napisano o limonah in tudi tudi mene zanima, zakaj nam limone cvetijo kot za stavo, potem pa komaj nastavljeni plodovi skoraj vsi odpadejo ??? Ostane morda eden, dva.


Kotarca

Limone v casu ko zacnejo cveteti pa vse dokler ne nastavijo dobro vidnih plodov, ZELO MALO zalivamo.
Pogoj, da cvet ne odpade, ampak se normalno oplodi in razvije, je da limona "trpi" suso.
Preverjeno!
Ko so plodovi ze dobro razviti, pricnemo pocasi normalno zalivati.To pomeni, da limone zalivamo obcasno, vendar obilno in ne vsak dan po malo. Zemlja se mora od enega do drugega zalivanja presusiti. Seveda ne smemo pozabiti na gnojenje, pa pa na skodljivce (kapar recimo) pa klorozo in se kaj.

Odkar delam tako, imam prepolno limon, prej jih je bilo na vsakem gmicku le nekaj - recimo kakih deset, vec skorajda ne. lp lučka

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

4. jun 2011 17:43

Joan je napisal/a:
Meni je odpadlo listje, ........

Joan

 

Si ne morem kaj

Hvala, polepšala si mi dan :)

Atina

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

19. maj 2013 11:54

Ker tista povezava zgoraj ne dela, me zanima, s katerim domačim pripravkom bi lahko pognojila limono? Če se da, bi se kupljenemu gnojilu izogibala.

rag_doll

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

19. maj 2013 15:08

Jaz gnojim limone s tem in se odlično obnese, kupljenih  specifičnih pripravkov za agrume že dolgo ne uporabljam več.

Ne vem pa, če se dobi v Slo in kako se imenuje,  zdi se mi, da je to neke vrste volčji bob. Rimljanka bo zagotovo   vedela.

http://www.erbemagiche.altervista.org/lupino.html

Grobo zmlete" lupine" se namaka  v  vodi , ene tri do pet dni recimo, z  dobljeno brozgo potem zalijemo limone.

 

 

 

lp lučka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti