Enostaven namakalni/zalivalni sistem za lončnice

Yantares  

član od: 24.10.2009

sporočila: 111

tema odprta - 27. maj 2010 14:39 | ogledi: 7.389 | odgovori: 11

Se kdo mogoče spomni kako se je naredilo enostaven zalivalni sistem s pomočjo vrvic (mislim da so bile iz volne)? Jaz se zelo medlo spomnem... sistem smo delali v drugem ali tretjem razredu osnovne šole in je bila stvar presenetljivo učinkovita kadar se je šlo od doma za par dni. Hvala vnaprej za pomoč.

Y.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

27. maj 2010 17:07

Vzameš steklenico (no, v današnjih časih verjetno plastenko). Postaviš zraven korita ali lončka, kjer nameravaš zalivati. Debelejšo volneno nit flikneš v plastenko, drugi konec spelješ v korito in ga malo zakoplješ v zemljo. Nato plastenko napolniš z vodo. Voila!

lp

cervus

Yantares  

član od: 24.10.2009

sporočila: 111

27. maj 2010 22:22

Hvala Elaphus. Točno tako sem naredila, ampak nekako ni "povleklo". Plastenko z vodo sem dala na višje mesto. Na koncu sem plastenko dvakrat prebodla z iglo in jo malce potisnila v zemljo. Vse večje rožice imajo svoj mini vodni rezervoar, manjše sem pa zložila v lavorje tako da stojijo na razmočenih brisačah. Upam da bodo preživele teh par dni kar nas ne bo doma. Želim vam lep vikend! Y.

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

28. maj 2010 11:33

Jaz pa dam spomladi ,ko jih sadim,v zemljo malo agrogel-a.Tako v sobne kot tudi v balkonske rože. Rož mi ni tako treba zalivati tudi kakšen teden,sobne pa zdržijo celo dlje. kriznana

Yantares  

član od: 24.10.2009

sporočila: 111

28. maj 2010 14:36

Super nasvet, hvala. Grem v nabavo takoj ko pridem domov. Verjetno imajo ta agrogel po večjih vrtnih centrih? Y.

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

28. maj 2010 15:55

Kriznana, očitno imajo sedaj boljšega. Uporabljala sem ga pred leti pa sem uspela pridobiti le dan, kvečjemu dva.

Pa še en hec je bil. Ko sem sadila, sem lepo napolnila korita do vrha. Potem sem zalila .... pa je šlo testo (pardon zemlja) čez korito.

Cila

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

28. maj 2010 17:17

Sigurno ga imajo še v Kaliji tam sem ga kupila jaz spomladi.Samo kupi tistega ,ki ga je 1kg(cena je 20e).Tisti,ki pa je pakiran po 50g pa je cena 2,65 e.Sama si preračunaj kaj se ti bolj splača.Jaz sem vzela kar kg,saj nima roka uporabe,tako ,da ni straha ,da se ti pokvari. Jaz ga sedaj uporabljam že drugo leto in se mi kaj takega na srečo še ni zgodilo.Res pa je ,da nikoli ne napolnem z zemlo do vrha. kriznana

cocola  

član od: 16.9.2007

sporočila: 2

28. maj 2010 20:48

Sama upoštevam nasvet avtorice knjige Vse ob pravem času -Johanne Paungger,ki svetuje, da lončnice temeljito zalijemo na dan lista(Rak,Škorpijon,Ribi),tako,da v podstavku stoji še voda.Rože so me poleti, po desetih dneh "pričakale" sveže in lepe(oz. me sploh niso pogrešale...ha,ha...). LP cocola cocola

Dobrojedka  

član od: 11.4.2010

sporočila: 282

28. maj 2010 22:25

Cocola, tukaj pa podnapise - kakšne rože si zalila na ustrezne dneve, v katerem letnem času in na kakšni legi? Ker tole o desetih dneh pa meji na čudež. Bom preizkusila ob prvem dnevu lista. Samo kdaj je? Ima kdo setveni koledar? Dobrojedka

cocola  

član od: 16.9.2007

sporočila: 2

29. maj 2010 0:54

Dobrojedka,tule imaš link setvenega koledarja.. Dnevi lista so v juniju:4.,5.,6.,14.,15.,22.,23.,juliju:2.,3.,11.,12.,19.,20.,29.,30.,avgustu:7.,8.,16.,17.,25.,26.,27. http://www.kz-agraria.si/index.php?page=eve Dnevno sobo imam obrnjeno na Vzhod.Rože so na okenski polici, nekaj tudi na regalu(aralija, ščitovka,kosmulija, klivija,difenbahija, fikus-drobnolistni, monstera, spatifil-samo zeleno frašje, bi rekel moj mož). Na dneve lista zalivam rože že kar nekaj let in vidim,da se to obnese, še posebej pa je to super za časa dopustov(pozimi in poleti), ko ni potrebno nikogar prositi in obremenjevati z zalivanjem. Tudi korita z bršljankami sem že postavila v kad,ki sem jo obložila s polivinilom in nalila malo vode-rože so bile prelepe. cocola

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

29. maj 2010 9:51

Vzameš manjšo pplastenko. Na strani z zamaškom narediš nekaj luknjic. Dno odrežeš in plastenko obrneš z delom, ki ima luknjice, v zemljo. V plastenko naliješ vodo, ki počasi pronica v zemljo, odvisno od velikosti luknjic in števila.

Obstajajo zalivalški, to so plastične ali glinaste konice, ki se porinejo v zemljo, napolnijo z vodo in zalivajo. Moj predlog je samo izvedenka.

Agrogel pa je odličen tudi  za pokopališča.

F r i n a

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti