Gobe

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

3. okt 2015 20:49

Nekaj dni me ni bilo, ker računalnika nisem prižgala....bili smo borbo za biti, ali ne biti... spet smo zmagali!!!

Dvorana...se mi zdi, da bi ti mene, če bi me našla v svojem gozdu, kar streljala ....Včasih, ko sem jaz bila mala, so se gobe bolj nabirale, kot se danes... 

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

3. okt 2015 21:18

Ah dajte no, saj dvorana nikomur nič noče. Osebno  ji dam kar prav, če se malo  jezi;  bo kar držalo, da smo daleč od tega, da bi se lahko ponašali s tapravo  gobarsko kulturo in tudi o  spoštovanju gozda( in posredno tudi lastnikov)  bi se lahko marsikaj reklo. Vsi gobarji res niso "roparji, divjaki in prašiči" ki plenijo in  za sabo puščajo svinjarijo, ampak nekaj  jih pa je. Upam si trditi, da preveč. Če tako  ugotavljajo tudi  tisti, ki imajo vsak dan opraviti z njimi, bo že držalo. 

Hedonist, hm,  da nisi ti fouš in ne dvorana ? Sklepam namreč da je lastnica gozda....  tam pa  bi se zagotovo našlo kaj pernatega in morda celo  dlakavega za tvojo" morilsko " ponev    Jej,jej.

Kotarca

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

3. okt 2015 21:34

Še dobro, da letos gob ni... ne v privatnih in državnih gozdovih, bi perje še bolj v luft frčalo...

Se bomo vsi posvetili puloverčke plest za našo Izy...

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

4. okt 2015 8:22

Sama v gozdu ne zganjam hrupa, ne brcam gob, zagotovo ne odmetavam odpadkov 'z izjemo' ostružkov pobranih gob, mi pa gre prav tako na živce, ko si predvsem kakšna večja skupina z otroki dovoli prav vse, od vreščanja do dirkanja in brcanja gob. Ampak krivi so pa tako ali tako starši.

Res pa je, da je na našem koncu porazno, kar se gob tiče (vsaj za tiste, ki lahko gremo pokukat samo malo čez vikend..). Žal pa opažam, da se gozd ropa tudi v smislu lesa, saj poteka precej intenzivno sekanje (v primerjavi s stanjem pred februarjem 2015), kljub temu da je februarska škoda v večini odstranjena...

Life is war against boredom~

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

4. okt 2015 9:28

Že mogoče, da je v večini odstranjena škoda iz februarja 2015, tista od žleda leto prej pa še dolgo ne bo (je dovolj, da stopiš na Rožnik). Tisti, ki živijo od gozdov, so že poskrbeli zanje, kolikor so lahko, ostali pa precej manj.

Je pa tudi treba vedeti, da so kupi smeti ostali tudi za delavci, ki so čistili gozdove.  Za tistimi, ki so jih za skoraj nič plačila najeli od firme, ki je najela firmo, ki je najela firmo, ki je najela.... itd., dokler se niso znašli nekje v hosti na koncu sveta in nosili glavo naprodaj za minimalno plačilo brez zavarovanja. Še bolj pa za njihovimi delodajalci, se razume, ker ne bi ostalo nič, če bi ti opravili svoje delo. Pa konec koncev tudi lastniki gozdov tu niso čisto brez greha, saj so drugi navsezadnje opravljali delo, ki bi ga morali sami.  Kupi potrganih jeklenic, kant za olje, pločevink, ni da ni - precej netipični gobarski pripomočki, a ne? Pa tudi to je treba vedeti, da spravilo lesa še kako uničuje gobe, še najbolj tisti podzemni del, ki ga ne vidimo, brez katerega pa gob ni (in bo trajalo še desetletja, preden se bo obnovil). Od Petra Klepca naprej žal nimamo več junakov, ki bi smreko pod pazduho nesli iz gozda - zato je pač treba strojev, ki naredijo svoje, in svoje naredi tudi deblo, ki ga tako ali drugače vlečeš po tleh.

Sicer so pa od nekdaj bila "gobja leta", pa vmes tudi taka, ko gob pač ni bilo. Zato bi bilo zelo dobro malo več strpnosti vseh deležnikov gozdov in nabiranja gob. Če bi vsi pometli pred svojim pragom, bi bilo pravzaprav že kar dovolj.

Pa da le ni čisto brez gob - petkov ulov: dva jurčka in en turek, vsi skupaj mogoče pol kile (v dveh urah in pol).

 

Sonja

dvorana  

član od: 27.5.2015

sporočila: 293

4. okt 2015 10:34

Ja, hlod pa res ne moreš nesti pod pazduho ali kaj. Pa to ni žled, ampak lubadar, ki pustoši povsod in kar ljudje posekajo,jim ukaže zavod za gozdove oziroma logar. Ne smeš sekati kar povprek,imaš isto službo,ki ti odkaže , kaj moraš posekati. Nekateri imajo pa take strme terene, da bi semoral pripeti z jeklenico da prideš gor. Koliko jih je že letos umrlo v gozdovih?

dvorana

moderator2  

član od: 12.3.2010

sporočila: 710

4. okt 2015 11:40

Prosim, vrnite se k temi.

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

4. okt 2015 16:39

Danes sem nabral cca 1 kg kostanja in nekaj sirovk, ki so končale na žaru za kosilo. Nimam občutka, da sem kakorkoli oškodoval lastnika gozda. Gob pa še ni, vsaj tam, kjer bi po mojih dolgoletnih izkušnjah morale biti.

booris

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

5. okt 2015 11:27

Nečak z družino, je včeraj nabral in prinesel krasne jurčke iz višine tam okoli 1500 metrov.

Od kod??? Planina Vodični vrh   

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

6. okt 2015 11:48

Jaz tudi letos nisem našla še nobenega jurčka

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti