Gobe

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

8. avg 2011 17:23

Tudi mene je včeraj neslo v gozd po gobe. Že nekaj časa imam, po nasvetu neke knjige o angelih ,določenega angela za nabiranje gob. V tej knjigi namreč piše, da Bog nima za vse probleme časa in, da so zato tu angeli, ki si jih moramo priklicati, da nam pomagajo, seveda za vsako

dejavnost  drugega, ker se vsi ne spoznajo na vse

Sama imam vseeno samo enega in to tega za gobe. No in tako sem včeraj šla ponje, vendar glej ga zlomka ,moj angelček za gobe je šel na dopust (čeprav nisva bila dogovorjena) in gob tako nisem našla.

Upam, da bo kmalu nazaj.

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

8. avg 2011 18:56

Sem ravnokar iz gozda: razen dveh marel in nekaj vražjih gobanov nisem videla nobene druge gobe.

Tako da, Vikica. po moje so šli angeli na dopust.

rosie

muši13  

član od: 14.2.2009

sporočila: 54

8. avg 2011 19:25

muši13

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

8. avg 2011 22:18

No zaradi takih prizorov, kot so na sliki od musi15,  nabiram gobe.

Nisem nevem kaka ljubiteljica gobjih jedi,  jih zelo rada nabiram.  In ce  je le kje kaj o gobah(predavanja, razstave) sem vedno zraven . In  zato me vse  preveckrat  pojezi, ko vidim, kaj vse ljudje pocnejo s tem  neprecenljivim darom narave.

Od vandalskega obnasanja (poteptane "strupene "gobe,  prazne skatle od cigaret, plocevink, ovitkov cokolad in druge pestre navlake, ki veliko povedo o    

siromasni(ne)kulturi nabiralcav gob)...do plasticnih vreck v katerih jih nekateri se vedno nabirajo... do objestnih

 voznikov, ki jim ne pade na pamet, da bi koga vprasali, ampak svoje avtomobile puscajo kar  sredi travnika...  Se je ze zgodilo, da lastnik/ kmet ni mogel s traktorjem do svoje parcele, ker sta mu pot zaprla dva  avtomobila navdusenih novopecenih gobarjevIn se  bi se naslo.

Tole je nasa bera danes.

Nabiram  res samo prvovrstne gobe, stare in  crvive pustim tam, kjer so.

Tiste v skledi bodo za v zmrzovalnik, druge bodo za prijatelje.

Sem ze velikrat napisala, ampak  ponovim, ker je bilo govora tudi  o shranjevanju.

Meni je  dalec najboljsi  "italijanski "nacin  shranjevanja(zamrzovanja):

Gobe dobro ocistim, narezem na rezine in podusim   na  malo olja.  Navadno  dodam se  malo salotke in/ali cesna. Posolim , pokapam z limonim sokom in dusim kakih 15 minut.Ohladim in zamrznem( na osebo racunam 1 veliko zlico , dovolj, ker gobe so navsezadnje zacimba, torej dodatek jedem)  skupaj s sokom, ki se vcasih natece o gob. Tako  pipravljene gobe so odlicnega okusa,v nasprotju s surovo zamrznjenimi, ki  po nekaj mesecih skoraj popolnoma izgubijo plemenit okus, ali blansiranimi, ki se velikokrat napijejo vode.

Poskusite, prepricana sem, da boste opazili razliko.

 

 

 

 

 

lp lučka

skavtinja  

član od: 22.6.2010

sporočila: 19

10. avg 2011 6:57

Pozdravljeni,

ali morda kdo ve kako je kaj z gobami na Pohorju ?

skavtinja

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

10. avg 2011 9:26

lucka52   

Čudovito lepi jurčki

Roncolino

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

10. avg 2011 10:06

Skavtinja,

Pohorje je zelo veliko...... za kateri konec torej sprašuješ?

Sonja

Bogomira  

član od: 30.12.2005

sporočila: 182

10. avg 2011 10:23

Včeraj bila na pohorju in našla kar precej jurčkov, sicer vsi skoraj obgrizeni od polžkov, drugač pa zdravih.Štantov pa ne izdam, samo to da je gozd velik in strm.

LP

Bogomira

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

10. avg 2011 10:38

hihihi, Bogomira,

moji prostorčki so tudi strmi in polni gob, samo je zdaj tam zanje še malo zgodaj, čez 10 dni jih bo pa kot smetja, ker jih je vsako leto, ne glede na to, ali je leto "gobje" ali ne. A kje? Na Pohorju, seveda.

Sonja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

10. avg 2011 11:07

Lučka, hvala za tvoj prispevek o gobah. Bojim se le, da smo tukaj na Kulinariki sami taki, ki ne delamo grdo z darovi naših gozdov, tisti, ki jim je ta prispevek namenjen pa ga ne dosežejo. Slikica in recept pa si zaslužita najvišjo oceno.

 

 

 

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti