Grah in korenje

urska79  

član od: 24.5.2009

sporočila: 105

tema odprta - 24. maj 2010 15:29 | ogledi: 13.989 | odgovori: 5

Pozdravljeni.

Prosim za pomoč če ima katera recept za slanico. Rada bi vložila grah in korenje kot ga dobiš od ete v slanici ,za francosko solato ali pa prilogo.

Hvala.

urska79

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

26. maj 2010 12:49

Urška, recepta nimam. Se pa spomnim, da sem nekoč po radiu poslušala ljudi iz sečoveljskih solin, ki so razlagali, kako se slanica naredi. Jaz sem si zapomnila samo to, da je treba imeti počasi v vodo (pozabila, ali je navadna voda okej, ali jo je treba filtrirati, ali mora biti destilirana....) sipati sol in potem počakati, da se na vrhu pojavijo kristalčki, ki se ne topijo več, ker to pomeni, da je tedaj slanica zasičena. Skratka, po mojem ti je najbolje, da kar malo poguglaš sečoveljske soline, da dobiš njihov kontakt, pa ti bo tam verjetno kdo zadevo lepo razložil Vendelina jr.

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

26. maj 2010 16:36

Trik nasih babic; naredi tako mocno raztopino soli in vode, da bo v njej lebdelo jajce. Pa upostevati moras tudi to, da je potem, ko zelenjavo prelijes, potrebno vse skupaj se pasterizirati, potem pa enako kot pri ostalih vlozenih zadevah pocasi ohladiti. Pomagas si lahko tudi tako, da na konzervi v trgovini pogledas koliko % soli vsebuje konzerva in preracunas. Osebno pa mi je grah veliko bolj vsec zamrznjen kot v slanici, ker ostane lepo cvrst. Stvar okusa, pac. fresh Sporočilo je spremenil(a) fresh dne 26. 2010 16:37

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

26. maj 2010 16:53

Mislim, da sodi domače vlaganje graha brez natančnih navodil o časih sterilizacije in koncentracijah soli med nekoliko tvegano početje (nevarnost botulizma, če se prav spomnim, je šlo na ta račun pred nekaj leti pol familije z brežiškega(?) konca pod rušo); če ga prekuhavaš kar na oko, po možnosti preveč, "da bo ja zihr", boš dobila pa en sam poc. Sposodi si kakšno buklo pod gesli živila + vlaganje + konzerviranje - ali ga pa res rukni kar v zmrzovalnik, pa mirna Bosna. lp, proxima

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

26. maj 2010 17:42

Bi se kar strinjala, Proxima. V skrinjo, pa je. @ Urska: ce te moti, ker se grah sprime v zamrzovalniku, potem ga zamrzni v eni plasti (ne prevec natlaceno), korencek pa narezi na kocke, na kratko pokuhaj in postopaj enako. Potem ga prelozi v skupno pakiranje. Tudi, ce to potrebujes za recimo francosko solato, je dovolj, da samo na kratko kar zamrznjeno vrzes v vrelo vodo. fresh

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

26. maj 2010 19:09

Prepisala bom recept iz ene knjige-KONZERVIRANJE IN ZAMRZOVANJE V GOSPODINJSTVU,

                                                 Andreja Grum, Ela Kovačič (1983)

 

Grah s korenčkom,

Mlad korenček ostrgamo, narežemo na kocke, oluščimo in operemo grah. Vsako zase dušimo 5-8 min. brez masti v slani vodi. V kozarce menjaje naložimo grah in korenje in prilijemo vodo, v kateri smo zelenjavo dušili. Dodamo še par kapljic limoninega soka, kozarce zapremo in pasteriziramo 60 minut. Čez dva dni postopek ponovimo za polovični čas.

 

Meni se tole zdi malo preveč časa pa vendar, tole je prepisano iz knjige in ni probano.

 

Lp Saša

Mir in dobro!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti